X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

narzędzia ogrodnicze
Zadbany ogród jest dumą właścicieli oraz często obiektem zazdrości sąsiadów. Jednak wymaga on naszej nieustannej uwagi. Nawet jeżeli nasz ogród ma dość swobodny układ, to musimy poświęcać mu dość dużo czasu. Wszystkie czynności związane z jego pielęgnacją, takie jak koszenie trawników, przycinanie żywopłotów, rozluźnianie i napowietrzanie gleby, grabienie grządek, są czasochłonne i potrzebne będą nam do ich wykonania specjalistyczne narzędzia ogrodowe.


Do niewielkich przydomowych ogrodów bardzo dobrze będą nadawać się urządzenia zasilane elektrycznie. Są przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają spalin, a co najważniejsze - nie zakłócają spokoju sąsiadów. Jeżeli jednak nie mamy możliwości podłączenia sprzętu do gniazdka można wybrać narzędzia zasilane ogniwami akumulatorowymi. W przypadku dużych ogrodów, warto zaopatrzyć się w urządzenia spalinowe. Mają one większa moc i wydajność pracy, a co za tym idzie, porządki pójdą nam łatwiej i szybciej.Trawnik
Każdy trawnik wymaga koszenia. Źdźbła trawy muszą być skracane, ponieważ inaczej będą się łamać. Dodatkowo zabieg ten sprawia, że trawa się rozkrzewia i trawnik staje się gęstszy i bardziej odporny na deptanie. W pielęgnacji trawnika pomogą nam:
Kosiarki elektryczne są stosunkowo lekkie, pracują cicho i są łatwe w obsłudze. Jednak by móc z nich korzystać, potrzebny będzie nam dostęp do zasilania. Niestety kabel zasilający urządzenie w prąd przeszkadza w pracy. By uchronić się przed najechaniem i w konsekwencji przecięciem kabla, można skorzystać z kosiarki akumulatorowej. Ma ona również silnik elektryczny, jednak podczas koszenia powinniśmy pamiętać o ograniczonej pojemność i koszenie nie może trwać za jednym razem zbyt długo.
koszenie trawyKosiarki spalinowe mają dużą moc, jednak urządzenia te są ciężkie, głośne i wydzielają spaliny. Obsługa jest bardziej skomplikowana niż w przypadku kosiarek elektrycznych. W niektórych modelach wykorzystywana jest moc silnika do rozdrobnienia pokosu, dzięki czemu unikamy kłopotu z opróżnianiem kosza z trawą.
Kosiarki poduszkowe, sprawdzą się idealnie w ogrodach położonych w nierównym terenie. Silnik elektryczny, który porusza noże, dodatkowo wytwarza silny strumień powietrza, dzięki któremu kosiarka unosi się nad powierzchnią murawy. Taka kosiarka może przycinać trawę nawet na bardzo stromych skarpach.
Kosiarki samojezdne z pewnością się przydadzą w ogrodach o dużej powierzchni, przekraczającej 1000m².Za ich sprawą koszenie trawy będzie bardziej wydajne, co pozwoli nam zaoszczędzić czas.
Podkaszarka przyda się w każdym ogrodzie, zarówno małym jak i dużym. Doskonale sprawdza się w miejscach słabo dostępnych, takich jak brzegi trawnika, czy miejsca wokół drzew.
Glebogryzarka jest idealnym rozwiązaniem jeżeli mamy dość ręcznego przekopywania i spulchniania ogrodowej ziemi. Glebogryzarka doskonale sprawdza się na dużych powierzchniach. Może być napędzana mechanicznie , na rynku można również nabyć nabyć modele wyposażone w silniki elektryczne lub spalinowe. Niektóre glebogryzarki pomogą nam rozprowadzić kompost lub torf.
Wertykulator jest niezbędny, gdy chcemy mieć zdrowy i piękny trawnik. Urządzenie to wyposażone jest w ostre noże, które nacinają zagęszczone i splątane pędy traw, zwane filcem. Dzięki temu powietrze oraz woda mają dostęp do gruntu. Jeżeli nie wykonujemy wertykulacji, na trawniku powstaje zbita darń, która zatrzymuje wodę oraz sprzyja rozwojowi chorób.
Areator wyposażony jest w kolce lub metalowe rurki, które nakłuwają powierzchnię trawnika rozluźniając w ten sposób zwartą darń i ułatwiają dostęp powietrza do korzeni, dzięki czemu rośliny lepiej rosną. Areatory są lekkie i wygodne w obsłudze, a niektóre modele wyposażone są dodatkowo w regulator głębokości pracy.
W pielęgnacji trawnika doskonale sprawdzają się również specjalne nożyce do trawnika, za pomocą których można przyciąć trawę nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.

Drzewa i krzewy
sekatorDrzewa i krzewy należy przycinać. Zabieg ten umożliwia nam kontrolę wzrostu rośliny, a jednocześnie stymuluje kwitnienie i owocowanie. Przycinając, możemy także nadawać różne kształty krzewom oraz uwypuklać ich piękno. Pielęgnację krzewów i drzew z pewnością ułatwią nam:
Sekator bardzo często używany jest do przycinania krzewów, niewielkich drzew ale również kwiatów. Powinien być solidny, poręczny ale przede wszystkim bezpieczny i wygodny w użyciu. Po każdym użyciu należy oczyścić i przechowywać w suchym miejscu. Tak konserwowany sprzęt, będzie nam służył przez wiele lat.
Nożyce do żywopłotu i gałęzi są znacznie większe i umożliwiają przycinanie grubszych gałęzi. Dobrze jeżeli tego typu narzędzie będzie wyposażone w ostrza dobrej jakości, które nie stępią się po roku używania. Dodatkowo uchwyt nożyc powinien być poręczny oraz na tyle długi, aby przycinanie gałezi nawet tych trudno dostępnych nie nastręczało nam wielu problemów.
Rębarki do gałęzi przydają się już po przeprowadzeniu zabiegów porządkowych, w momencie gdy pozostaje nam dużo resztek roślinnych. Te łatwo rozkładające się można przeznaczyć na kompost. Natomiast gałęzie można rozdrobnić w specjalnych młynkach, czyli w rębarkach do gałęzi. Wióry które powstają w ten sposób doskonale zastępują rozsypywaną na rabatach korę. Taka organiczna ściółka doskonale chroni podłoże przed nadmiernym przesychaniem, wzrostem chwastów, a w zimie chroni przed przemarznięciem gleby.

Oczywiście każdy ogrodnik nie powinien zapominać o narzędziach takich jak łopata, grabie, konewka, motyka do usuwania chwastów czy łopatki do sadzenia. Są to podstawowe ale niezmiernie przydatne sprzęty ogrodnicze w pielęgnacji naszego przydomowego ogrodu
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-02-10 12:38:44
Tagi do artykułu: ogród | żywopłotów | kosiarki | wertykulator | krzewy | łopata | grabie | konewka
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pielęgnacja trawnika

ogród
Równy i zadbany trawnik to niewątpliwie marzenie niejednego właściciela ogrodu. To także jeden z ważniejszych elementów ogrodowej kompozycji. Stanowi tło dla drzew, krzewów, kwiatów, a także wprowadza w ogrodzie porządek. Przemyślany trawnik nawet w niewielkim ogrodzie sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przestronniejszego.

Trawnik bez tajemnic

Idealnie płaski trawnik
Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe
Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.