X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Inwestycje budowlane

budowa
Budownictwo w Polsce ma się dobrze. Tyczy się to prawie wszystkich sektorów. Budownictwo drogowe i mostowe jest napędzane przez zbliżające się wielkimi krokami Euro 2012. Z tego samego powodu we wszystkich większych miastach buduje się hotele, noclegownie czy galerie handlowe. Budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza wielorodzinne od kilku dobrych lat cieszy się zainteresowaniem w związku z czym wciąż przybywa nowoczesnych osiedli powstających na obrzeżach miast.


W 2009 roku w Polsce poinformowano o 6 713 nowych inwestycjach z branży budowlanej (w tym obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót geodezyjnych, wodno-kanalizacyjnych, energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu). Wśród tych inwestycji znaczna większość, bo aż 55,4% dotyczyła obiektów budowlanych. Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (20,1%), robotami energoelektrycznymi (10,46%) oraz robotami związanymi z ciepłownictwem i gazem (5,4%). Co przyniesie 2010 rok przekonamy się w grudniu. Póki co możemy przyjrzeć się najciekawszym przedsięwzięciom rozpoczynającym się w bieżącym roku, a także inwestycjom które w tym roku mają się zakończyć.Budownictwo drogowe i mostowe
Inwestycje drogowe powstające w naszym kraju stawiają nas w czołówce państw europejskich. Według informacji udzielanych przez Ministerstwo Infrastruktury od 16 listopada 2007 r. do 18 marca 2010 r. podpisano umowy na budowę ponad 1200 km dróg krajowych, w tym na 485 km autostrad oraz ok. 730 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg. W tym roku podpisano 6 umów na nowe inwestycje. Wyłoniono wykonawców autostrad: A4 Wierzchosławice – Krzyż, A4 Brzesko – Wierzchosławice, A4 Rzeszów centralny – Rzeszów wschód, a także dróg ekspresowych: S19 Stobierna – Rzeszów, S7 Pasłęk – Miłomłyn, oraz obwodnicy Jarosławia. Na stronie internetowej GDDKiA możemy na bieżąco śledzić aktualizowany stan budowy kolejnych odcinków. W 2010 roku do użytku ma zostać oddany m.in.: 35,5 km odcinek obwodnicy Wrocławia przebiegający w ciągu autostrady A-8 i 103,4 km odcinek autostrady A-2 Konin - Stryków.

drogiWraz z rozrostem sieci dróg powstają obiekty mostowe. Co prawda daleko nam do czołówki krajów przodujących w tej dziedzinie, jednak powstające w Polsce obiekty osiągają coraz większe rozpiętości.
W ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia planowane jest ich aż osiem. Obecnie trwa budowa największego obiektu powstającego w jej ciągu. Most Rędziński będzie najwyższym obiektem wantowym w Polsce, a wysokość jego pylonu ma sięgać 122m. Przeprawa będzie miała 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami - prawie dwa kilometry.
Pełną parą idą także prace przy budowie trasy i mostu Północnego na odcinku od ul. Pułkowej do ul. Modlińskiej w Warszawie. Na budowę odcinka trasy o długości 3,4 km wraz z przeprawą mostową przewidziano 32 miesiące. W ramach umowy przebudowane także będą drogi sąsiadujące z trasą oraz wybudowane ciągi pieszo-rowerowe oraz ekrany akustyczne. Przeprawa mostowa będzie miała długość ok. 795m. Węzeł Pułkowa na lewym brzegu Wisły składał się będzie z 10 wiaduktów drogowych, węzeł Modlińska na prawym brzegu rzeki w 5 wiaduktów. Najdłuższe z 10 przęseł mostu, nurtowe, będzie miało 160 m. Budowa tego obiektu rozpoczęła się oficjalnie w maju 2009 roku. W chwili obecnej trwają prace przy budowie kolejnych podpór na które sukcesywnie nasuwana jest konstrukcja stalowa.

Budownictwo wodne
Sporo czeka nas także w sektorze budownictwa wodnego. W marcu Sopocie ruszyła budowa portu jachtowego. Nowa przystań, która będzie mogła pomieścić 100 jachtów o długości 10 - 14 metrów powstanie na końcu mola. Planowany czas zakończenia budowy mariny to rok 2011. W czerwcu rusza budowa 3-kilometrowego falochronu w Świnoujściu. Inwestycja ma na celu poprawienie dostępu do portu dla większych jednostek. Planowana jest także budowa terminalu do przeładunków gazu płynnego. Do końca maja 2010 roku ma natomiast zostać zakończona budowa małej elektrowni wodnej na Wisłoku. Powstająca elektrownia będzie wytwarzać do dwóch megawatów energii elektrycznej, co wystarczy na pokrycie potrzeb kilku rzeszowskich osiedli. Ważnym elementem tej inwestycji jest też przepławka, która umożliwi rybom swobodne migracje w górę rzeki Wisłok. Wśród najciekawszych inwestycji w sektorze budownictwa wodnego czekających nas na przestrzeni następnych kilku lat wymienić należy chociażby: wodną obwodnicę Mazur, tamę na Wiśle (okolice Ciechocinka) czy budowę portu jachtowego usytuowanego na sztucznej wyspie w Sopocie.

Inwestycje budowlaneBudownictwo przemysłowe
Wśród planowanych dużych obiektów przemysłowych których budowa ma zacząć się w bieżącym roku warto wymienić chociażby bloki energetyczne w elektrociepłowni Bielsko-Biała, Siekierki w Warszawie czy w elektrowni Opole. W tym roku ma także ruszyć budowa nowej elektrociepłowni w Koninie. W planach na najbliższe dziesięciolecie znajduje się także budowa elektrowni atomowej. Na chwilę obecna znana jest jedynie wstępna lokalizacja obiektu – Żarnowiec.

Budownictwo mieszkaniowe
Zainteresowanie budownictwem wielorodzinnym jest duże. We wszystkich miastach w Polsce trwają prace budowlane związane z sektorem budownictwa mieszkaniowego, dlatego nie sposób opisać ich wszystkich. Wśród najciekawszych inwestycji planowanych na 2010 rok wymienić należy chociażby:
„Promenady Wrocławskie”
Jedną z większych inwestycji w sektorze budownictwa wielorodzinnego jest Promenada Wrocławska. Kompleks obejmie powierzchnię 15 ha. Zlokalizowany będzie na terenach poprzemysłowych w rejonie śródmieścia. Projekt obejmuje łącznie 28 budynków. Znajdzie się tutaj ponad 1,6 tys. mieszkań o powierzchni od 35 do 120 mkw. W kompleksie powstaną też budynki biurowe o łącznej powierzchni użytkowej 80 tys. mkw. Planuje się również budowę hotelu. Jako pierwszy powstanie biurowiec Epsilon o powierzchni 6 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy planowane jest na II kwartał 2010 roku.

Ciekawe inwestycje

„Życiodajne Wody Afryki ”
W III kwartale 2010 roku planowane jest rozpoczęcie budowy oceanarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Obiekt powstanie na powierzchni liczącej prawie 1,5 hektara. Współfinansowane ze środków unijnych afrikarium będzie pierwszym oceanarium na świecie prezentującym florę i faunę pochodzącą z afrykańskich mórz i rzek. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2013 rok.

Farma wiatrowa w Dusznikach
W III kwartale 2010 roku ma ruszyć budowa farmy wiatrakowej. Inwestycja ma być zlokalizowana w gminie Duszniki w okolicy Poznania. Obiekt będzie jednym z największych tego typu w Europie. W planach przewidziana jest budowa 64 wiatraków o wysokości 100m.
2016-06-12 23:23:52
Tagi do artykułu: EURO 2012 | budownictwo mieszkaniowe | drogi | Wrocław | Autostradowa obwodnica Wrocławia | Warszawa | inwestycje | mieszkania
Inne wiadomości
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budowa obwodnicy Wrocławia

Autostradowa Obwodnica Wrocławia
Jedno z największych polskich miast, stolica Dolnego Śląska będzie mieć nareszcie obwodnicę. Dla Wrocławia jest to bardzo ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy odbywał się przez miasto, co powodowało powstawanie gigantycznych korków i zatorów. Po wielu latach udało się w końcu zaradzić wszystkim problemom, jakie stały na drodze do budowy obwodnicy – brak pieniędzy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe.

Moda na lofty

salony
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale)...

Park Biznesowy Business Garden Warszawa już w budowie

biura
2 czerwca 2011 roku miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Business Garden Warszawa. Jest to pierwszy z trzech analogicznych „zielonych” parków biznesowych w usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie o łącznej powierzchni najmu ok. 300,000 mkw.

Hiszpański deweloper inwestuje we Wrocławiu

osiedle
Obiekt składa się z dwóch czterokondygnacyjnych budynków, zawierających łącznie 150 mieszkań, głównie 2 i 3-pokojowych oraz kawalerek. Ich powierzchnia kształtuje się od 33 do 88 m2. Cena metra kwadratowego jest uzależniona od umiejscowienia lokalu i wynosi od 4900 zł do 6200 zł brutto.