X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Certyfikat energetyczny - nowa dyrektywa unijna

certyfikaty energetyczny
Od 1 stycznia 2010 roku certyfikaty energetyczne powinny posiadać wszystkie sprzedawane i wynajmowane budynki – zarówno te na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Dla kogo certyfikat?
Obowiązek certyfikacji energetycznej budynków i lokali wynika z unijnej Dyrektywy 2002/91/WE. Wprowadza ona zasady działania dla wszystkich krajów Wspólnoty, w efekcie których, w perspektywie najbliższych lat obniżą zużycie energii oraz ograniczą emisję CO2 do atmosfery.

W Polsce unijny przepis posiadania tzw. świadectw energetycznych obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku. Do tej pory dotyczył tylko nowych obiektów oraz tych, w których w wyniku przebudowy lub remontu zmieniła się charakterystyka energetyczna np. za sprawą wymiany okien, kaloryferów lub ocieplenia.
Gruntownie przeprowadzona termoizolacja domu, kamienicy czy bloku w znaczący sposób poprawia komfort cieplny całego budynku i decyduje o jego energooszczędności – mówi Tomasz Zembrowski Product Manager systemów ociepleń z firmy Baumit.W świetle nowych regulacji prawnych wszystkie osoby sprzedające lub wynajmujące mieszkania powinny sporządzać dla swojej nieruchomości świadectwa energetyczne. Jeżeli podczas podpisania umowy sprzedaży lub najmu nabywca zażąda tego dokumentu, to bez jego przedstawienia właściciel nie będzie mógł dokonać ostatecznej transakcji. Nie ma przy tym znaczenia czy nieruchomość wprowadzona jest do obrotu na rynku pierwotnym czy wtórnym. W obu przypadkach występuje obowiązek posiadania świadectwa. Nowe przepisy nie oznaczają jednak, że wszyscy muszą przeprowadzić certyfikację budynku. Obowiązek ten ciąży jedynie na tych właścicielach, którzy zamierzają sprzedać bądź wynająć swoją nieruchomość. Przepisy nie dotyczą budynków podlegającym ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, używanych jako miejsca kultu i działalności religijnej. Świadectwa nie muszą być również sporządzane dla obiektów przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata, służącym gospodarce rolnej, przemysłowym i gospodarczym o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok oraz budynkom wolnostojącym o powierzchni użytkowej poniżej 50m2.

Nowe przepisy nie określają jednak żadnych sankcji prawnych dla właścicieli nieruchomości, którzy z nowych wymogów się nie wywiążą. Brak jasno określonych regulacji oznacza, że to wyłącznie od woli sprzedającego lub wynajmującego będzie zależało czy podczas transakcji będzie konieczne przedstawienie świadectwa energetycznego. Inna sytuacja dotyczy tylko nowych obiektów. Tu sprzedaż lub wynajem bez świadectwa nie jest możliwa. Przedstawienie takiego dokumentu jest bowiem konieczne przy składaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Normalizacja
2010-03-15 11:04:26
Tagi do artykułu: certyfikaty energetyczne | charakterystyka energetyczna
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Biuro architektoniczne Marek Dąbrowski

logo
Biuro architektoniczne mgr inż.arch. Marka Dąbrowskiego zajmuje się zarówno projektowaniem domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej i budynków wielorodzinnych.

Czy budownictwo energooszczędne się opłaca?

domy jednorodzinne
Na rynku polskim dostępnych jest wiele technologii, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwie domowym, a tym samym obniżyć wydatki budżetu domowego. Przykładem jest nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pozwoli budującym energooszczędne domy i kupującym mieszkania zaoszczędzić do 50 tys. zł.

Ekonomiczny dom z pomysłem

domy pasywne
Na charakterystykę energetyczną budynku ma wpływ wiele czynników, w tym izolacyjność termiczna przegród i wykorzystywane źródła energii. Z korzyści, jakie daje użytkowanie najnowszych zdobyczy w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, oferowanych przez firmę Schüco, cieszą się na co dzień właściciele domu jednorodzinnego w Niemczech.