Drzwi szklane – szkło we wnętrzu

jadalnia

fot. jadalnia

Szkło ma w sobie magiczną estetykę. Już jedna szklana tafla jest w stanie stylistycznie podporządkować sobie wnętrze. Wśród rozwiązań chętnie stosowanych przez projektantów wnętrz są szklane przegrody, w tym także różnego typu drzwi.

Szkło to materiał szlachetny, o ogromnych możliwościach estetycznych i użytkowych, stąd szerokie spektrum jego użycia we wnętrzach. Oprócz tak popularnych zastosowań jak ścianki działowe, blaty stołów czy elementy mebli, szkło chętnie wykorzystywane jest przez architektów wnętrz także do przygotowania drzwi. I to zarówno drzwi wewnętrznych oddzielających pomieszczenia, jak również drzwi szaf, garderob i wszelkiego rodzaju wnęk. W tym użyciu szkło może być wykorzystywane na wiele sposobów – jako ozdobny dodatek w drewnianej konstrukcji lub jako element dominujący (drzwi wykonane z pełnej szklanej tafli).

przedpokój

fot. przedpokój

Rodzajem szkła Saint-Gobain Glass najczęściej wykorzystywanym do przygotowania pełnych szklanych przegród wewnątrz pomieszczeń jest hartowane szkło ornamentowe. Wzór jest atrakcyjną dekoracją tafli, jest też czynnikiem, który pozwala na różnorodne gospodarowanie przeziernością szkła – ornament o gęstej strukturze stworzy szkło mniej przezierne, wzór z delikatnym rysunkiem bardziej zaznaczy kontury obiektu znajdującego się po drugiej stronie tafli.

Do przygotowywania drzwi chętnie wykorzystywane jest także szkło trawione kwasem, którego satynowa struktura powierzchni wprowadza do wnętrz ultranowoczesny klimat. Dla osób, które szukają oryginalnych rozwiązań idealnym produktem będzie szkło lakierowane. Nieprzezierne, nasycone kolorem szkło, które w ofercie Sain-Gobain Glass reprezentuje np. SGG PLANILAQUE EVOLUTION oferowane w palecie kilkunastu modnych barw (jasnych i ciemnych), będzie oryginalnym stylistycznym akcentem w pomieszczeniu.

sypialnia

Przeczytaj również: Atelier modnych wnętrz

fot. sypialnia

Najczęstszym typem konstrukcji drzwi w całości wykonywanych ze szkła jest konstrukcja przesuwna, w której można wykorzystać – zależnie od potrzeb – jedną lub więcej tafli. Forma drzwi przesuwnych pozwala na łatwą i elastyczną zmianę wielkości i proporcji pomieszczeń, np. umożliwia oddzielenie kuchni od jadalni, czy połączenie salonu z aneksem jadalnym. Szklane drzwi będą też idealnym rozwiązaniem w przypadku modnego połączenia łazienki z sypialną małżeńską, ponieważ w razie potrzeby mogą szybko i dyskretnie odseparować jedno z pomieszczeń.

Nowoczesny charakter szkła jako materiału nie wyklucza też klasycznej, otwieranej formy szklanych drzwi. W tym celu taflę hartowanego szkła, wyposażoną w specjalne okucia, można na przykład zamontować w drewnianych ościeżnicach, co doda im bardziej tradycyjnego charakteru.
Jak widać drzwi ze szkła zdają się być doskonałym rozwiązaniem dla każdego typu wnętrza. Swoją stylistyką będą wpisywały się zarówno w estetykę pomieszczeń utrzymanych w nowoczesnym stylu, jak i w formę wnętrz o bardziej tradycyjnym charakterze. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego szkła, sposobu jego wykorzystania oraz stylu aranżacji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)