X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Przyłącza - ważny element każdego domu

Przyłącze wodne
W sprzyjających warunkach przygotowania do budowy naszego domu trwają minimum 3 miesiące. Oczywiście wraz z pojawieniem się problemów formalnych, czas ten może znacznie się wydłużyć. Duże znaczenie ma pod tym względem lokalizacja działki na której ma stanąć nasz dom, dlatego przed jej zakupem warto zapoznać się z decyzją o warunkach zabudowy.


Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę to zakończenie tylko pierwszej części przygotowań do budowy. Oczekując na pozwolenie, możemy zająć się formalnościami związanymi z przyłączami i wyborem inwestora.
Projekt przyłączy na naszej działce zazwyczaj wykonują projektanci odpowiednich branż, którzy współpracują z architektem. Naszym zadaniem jest tylko przekazanie architektowi warunków technicznych przyłączenia do sieci. Następnie projektant określa usytuowanie przyłączy na działce, tak by geodeta mógł nanieść trasy przyłączy na mapę oraz uzgodnić je w Zespole Uzgodnień Dokumentacji (ZUD).Przyłącze elektroenergetyczne
Zasady podłączania do sieci elektrycznej reguluje ustawa "Prawo energetyczne". Na jej podstawie zakłady energetyczne opracowują zasady wykonywania nowych podłączeń oraz pobierane za nie opłaty.
Warto nawiązać kontakt z rejonem energetycznym przed zakupem działki, ponieważ możliwość podłączenia do sieci energetycznej ma wpływ na uzyskanie pozwolenia na budowę. Tak więc uzyskany dokument określający możliwości przyłączenia do sieci energetycznej będzie przydatny podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę.
Opłata za przyłączenie jest zależna od mocy przyłączeniowej oraz sposobu wykonania przyłącza. W taryfie, którą posiada każdy rejon energetyczny, określana jest także długość przyłącza, która jest rozliczana według stawki ryczałtowej.
Jeżeli jednak przyłącze będzie dłuższe, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty za każdy metr.
Dobrze wiedzieć także, że na czas budowy naszego domu można wykonać przyłącze tymczasowe, które likwidujemy po zakończeniu prac. Jednak w takim przypadku będziemy musieli ponieść podwójne koszty przyłączenia.

Przyłącze wodno-kanalizacyjne
Zazwyczaj lokalne sieci wodociągowe i kanalizacyjne należą do gmin, a zarządzane są przez zakłady komunalne. Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej odbywa się na warunkach, które są określane przez dostawcę.
Bardzo często pobierana jest opłata przyłączeniowa, która nie obejmuje wykonania samego przyłącza. Jest to forma udziału mieszkańców w rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej, która jest prowadzona przez gminę.

Przyłącze gazowe
W przypadku przyłącza gazowego opłata ryczałtowa dotyczy odcinków do 5 m. Powyżej tej odległości pobierane są dodatkowe opłaty za każdy metr, według stawek, które są uzależnione o od warunków terenu.
Właściciel domu musi zakupić i postawić skrzynkę pomiarową. Dodatkowo musi wykonać instalację doprowadzającą gaz do budynku oraz sieci w budynku.
Alternatywą dla przyłącza gazowego jest montaż zbiornika na gaz płynny. Instalacją i formalnościami z tym związanymi zajmuje się zazwyczaj dostawca gazu. Od niego zazwyczaj także jest dzierżawiony zbiornik.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Poradniki
Autor: Anna Dębiec
2016-02-09 12:04:59
Tagi do artykułu: decyzja o warunkach zabudowy | pozwolenie na budowę | przyłącza | gaz | instalacje
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wodomierz

Jak dobrać wodomierz?

W każdym mieszkaniu lub domu, w którym woda dostarczana jest z lokalnej sieci wodociągowej musi być zamontowany wodomierz, który w dużym skrócie jest przyrządem pomiarowym, będącym połączeniem przepływomierza z licznikiem. Służą one do dokonywania rozliczeń między dostawcą wody, a jej odbiorcą - zwykle właścicielem nieruchomości.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
studnia

Jaka studnia? Czyli własne ujęcie wody na działce budowlanej

Jednym z obowiązków inwestorów zgłaszających dom do odbioru, jest podłączenie do sieci wodociągowej. W przypadku, gdy takiej możliwości nie ma, warto sprawdzić stosunki wodne na działce budowlanej w celu wyznaczenia lokalizacji pod studnię. Jaki rodzaj studni wybrać? Jakie warunki należy spełnić i ile kosztuje wiercenie studni na działce?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

wyburzenia - slider
Z samowolą budowlaną mamy do czynienia wtedy, gdy inwestor nie dopełni wszystkich niezbędnych formalności uprawniających do budowy nieruchomości. Pojęcie funkcjonuje od dawna, a za dopuszczenie się wykroczenia grożą poważne konsekwencje. Mimo to definicja dotąd nie ma jednoznacznej formy...

Kupno działki budowlanej

zieleń publiczna
Decydując się na kupno działki budowlanej należy wziąć pod uwagę wiele praktycznych aspektów. Sugerując się jedynie dogodną lokalizacją, wielkością czy lokalnym urokiem możemy popełnić błąd, który będzie nas kosztował majątek lub zniweczy dotychczasowe plany budowlane.

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego

odległości od granicy działki
Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.