Domowe spa – sauna

sauna

fot. sauna

Każdemu z nas należy się chwila wytchnienia od otaczającej nas codzienności. Żyjemy w ciągłym biegu i na wysokich obrotach. Porę na zasłużony odpoczynek znajdujemy z reguły w czasie utęsknionego urlopu. Modnym sposobem na relaks z wyższej półki jest zafundowanie sobie odpoczynku w salonie spa.

Spa, czyli terapia wodą znana jest już od wieków. Jej dobroczynny wpływ zarówno na ciało jak i duszę, sprzyja relaksowi, poprawie samopoczucia i regeneracji. Luksusowe salony spa oferują nam szeroką gamę zabiegów. Pobyt w takim przybytku duchowej rozkoszy nie należy jednak do najtańszych, a upragniony urlop kiedyś się skończy i znów trzeba będzie wrócić do stresującej rzeczywistości. Możemy jednak podarować sobie namiastkę luksusu tworząc w domowym zaciszu swój własny salon spa gdzie relaksu możemy zażywać nawet codziennie.
          
Jak zrealizować marzenie o swoim domowym spa?
Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu możemy przewidzieć dodatkowe pomieszczenie na umiejscowienie sauny, lub budowę łaźni parowej. Gdy nie dysponujemy nadprogramowym metrażem zawsze możemy wygospodarować trochę przestrzeni w łazience na ustawienie jednoosobowej kabiny. Prefabrykowane sauny maja powierzchnie już od 90 x 90 cm i wysokość 190 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też wybudowanie osobnego domku z sauną,
w ogrodzie tuż obok domu.

Osobista sauna
Kabiny saunowe to konstrukcje wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i dużej wilgotności. Podstawowym surowcem do budowy jest wyselekcjonowane, wytrzymałe drewno o małej zawartości żywicy. Najczęściej do tego celu stosuje się świerk skandynawski, osikę lub jodłę kanadyjską. Często wykorzystywany jest także ceniony zarówno za kolorystykę jak i zapach – cedr.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy kabin: o konstrukcji szkieletowej w formie drewnianego, obudowanego stelażu, lub wykonane z bali drewnianych, łączonych na pióro i wpust.

Wnętrze sauny o konstrukcji szkieletowej wykłada się z reguły 12 mm drewnianymi panelami. Ściany zewnętrzne także najczęściej wykonuje się z drewna, choć tu istnieje pewna dowolność. Można ją obudować płytą gipsowo – kartonową lub pilśniową. Wykończyć można ją w zasadzie dowolnym materiałem, wedle upodobań. Ciekawym rozwiązaniem, które optycznie powiększa przestrzeń jest całkowite lub częściowe przeszklenie kabiny, jednak może ono być dla niektórych zbyt krępujące. Często stosuje się więc matowe lub kolorowe tafle hartowanego szła, albo aluminiowe panele.
Kabiny wymagają wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termoizolacji mającej znaczny wpływ na ograniczenie strat energii. Ułożona pomiędzy ściankami wewnętrznymi i zewnętrznymi np. wełna szklana znacznie redukuje te straty. Jej zastosowanie nie jest konieczne tylko w przypadku wykonywania kabiny z pełnych drewnianych bali.

Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej podłogi wnętrza kabiny. Powinna być wykonana z materiałów odpornych zarówno na wilgoć jak i na ciepło. W trosce o nasze bezpieczeństwo należy pamiętać by nie była to powierzchnia śliska. W przypadku wykładania podłogi z płytek ceramicznych należy zastosować zabezpieczenie(drewnianą kratkę), ponieważ rozgrzane kafelki mogą parzyć.

Na standardowe wyposażenie wnętrza kabiny składają się: ławki i piec. Siedziska wykonuje się z gładko wykańczanego, miękkiego drewna odpornego na wilgoć i nagrzewanie. Zwykle stosuje się osikę, cedr lub drewno abachi.

Domowe spa   sauna

Zobacz również: Wnętrza na tapecie

fot. Domowe spa sauna

Piec jest sercem sauny. Najczęściej wyposaża się sauny w piece elektryczne lub na drewno. Piece elektryczne są bardziej popularne ze względu na cenę, nieskomplikowany montaż i prostą, wygodną obsługę. Często mają wbudowane generatory pary, a także pojemniki na zioła i olejki eteryczne, których aromat wpływa korzystnie na jakość odpoczynku i ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Miłośnicy tradycji cenią jednak piece do sauny na drewno. Stosuje się je częściej w saunach zewnętrznych, gdy doprowadzenie energii elektrycznej nastręcza trudności. Na ogrzanie 1m3 kabiny potrzeba 1 kW mocy pieca. Kotły produkowane są w przedziale mocy od 2 do 28 kW.

Istotną kwestią jest wentylacja sauny. Kabiny ogrzewane piecami elektrycznymi muszą posiadać wlot i wylot. Na ściance pod piecem umiejscawia się wlot, który powinien być zawsze otwarty. Wylot ciepłego powietrza, skierowany do pomieszczenia z którego się je pobiera powinien być zlokalizowany po przeciwnej stronie wlotu. Wentylacja kabiny ogrzewanej tradycyjnym piecem drzewnym ogranicza się do wykonania wlotu, ponieważ piec podłączony jest do przewodu dymnego, którym uchodzi zużyte powietrze. Wlot wykonuje się u dołu, nie w sąsiedztwie pieca.

Jakość naszego wypoczynku zależy też od oświetlenia. Odpowiednie, nastrojowe, światło sprzyja relaksowi. Instalacja oświetleniowa musi przede wszystkim przystosowana do warunków panujących w kabinie, a oprawy oświetleniowe powinny być wykonane z materiałów nie stwarzających zagrożenia. Montaż instalacji oświetleniowej i pieca powinien zostać przeprowadzony przez wyspecjalizowanego elektryka.

Elementy do budowy kabiny oferuje nam wielu zagranicznych i rodzimych producentów. Prefabrykowane, gotowe do złożenia dają nam gwarancję starannego wykonania i raczej wykluczają błędy wymiarowe. Jedynym ograniczeniem w ich zastosowaniu jest brak odpowiedniej ilości miejsca (np. w przypadku skośnych ścian poddasza). Wówczas pozostaje nam wykonanie kabiny na wymiar. Ponieważ saunowanie jest modna formą relaksu bez problemu znajdziemy zarówno firmy specjalizujące się w projektowaniu saun na zamówienie jak i fachowców z doświadczeniem w ich montażu.

Samodzielne budowanie sauny nie jest zadaniem niewykonalnym. Musimy jednak liczyć się z tym że jest to zadanie pracochłonne, wymagające nie tylko precyzji, ale i zaznajomienia się z wymaganiami technicznymi jakie budowana przez nas kabina musi spełniać.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)