X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domowe spa - sauna

sauna
Każdemu z nas należy się chwila wytchnienia od otaczającej nas codzienności. Żyjemy w ciągłym biegu i na wysokich obrotach. Porę na zasłużony odpoczynek znajdujemy z reguły w czasie utęsknionego urlopu. Modnym sposobem na relaks z wyższej półki jest zafundowanie sobie odpoczynku w salonie spa.


Spa, czyli terapia wodą znana jest już od wieków. Jej dobroczynny wpływ zarówno na ciało jak i duszę, sprzyja relaksowi, poprawie samopoczucia i regeneracji. Luksusowe salony spa oferują nam szeroką gamę zabiegów. Pobyt w takim przybytku duchowej rozkoszy nie należy jednak do najtańszych, a upragniony urlop kiedyś się skończy i znów trzeba będzie wrócić do stresującej rzeczywistości. Możemy jednak podarować sobie namiastkę luksusu tworząc w domowym zaciszu swój własny salon spa gdzie relaksu możemy zażywać nawet codziennie.
          
Jak zrealizować marzenie o swoim domowym spa?
Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu możemy przewidzieć dodatkowe pomieszczenie na umiejscowienie sauny, lub budowę łaźni parowej. Gdy nie dysponujemy nadprogramowym metrażem zawsze możemy wygospodarować trochę przestrzeni w łazience na ustawienie jednoosobowej kabiny. Prefabrykowane sauny maja powierzchnie już od 90 x 90 cm i wysokość 190 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też wybudowanie osobnego domku z sauną,


w ogrodzie tuż obok domu.

Osobista sauna
Kabiny saunowe to konstrukcje wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i dużej wilgotności. Podstawowym surowcem do budowy jest wyselekcjonowane, wytrzymałe drewno o małej zawartości żywicy. Najczęściej do tego celu stosuje się świerk skandynawski, osikę lub jodłę kanadyjską. Często wykorzystywany jest także ceniony zarówno za kolorystykę jak i zapach - cedr.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy kabin: o konstrukcji szkieletowej w formie drewnianego, obudowanego stelażu, lub wykonane z bali drewnianych, łączonych na pióro i wpust.

Wnętrze sauny o konstrukcji szkieletowej wykłada się z reguły 12 mm drewnianymi panelami. Ściany zewnętrzne także najczęściej wykonuje się z drewna, choć tu istnieje pewna dowolność. Można ją obudować płytą gipsowo - kartonową lub pilśniową. Wykończyć można ją w zasadzie dowolnym materiałem, wedle upodobań. Ciekawym rozwiązaniem, które optycznie powiększa przestrzeń jest całkowite lub częściowe przeszklenie kabiny, jednak może ono być dla niektórych zbyt krępujące. Często stosuje się więc matowe lub kolorowe tafle hartowanego szła, albo aluminiowe panele.
Kabiny wymagają wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termoizolacji mającej znaczny wpływ na ograniczenie strat energii. Ułożona pomiędzy ściankami wewnętrznymi i zewnętrznymi np. wełna szklana znacznie redukuje te straty. Jej zastosowanie nie jest konieczne tylko w przypadku wykonywania kabiny z pełnych drewnianych bali.

Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej podłogi wnętrza kabiny. Powinna być wykonana z materiałów odpornych zarówno na wilgoć jak i na ciepło. W trosce o nasze bezpieczeństwo należy pamiętać by nie była to powierzchnia śliska. W przypadku wykładania podłogi z płytek ceramicznych należy zastosować zabezpieczenie(drewnianą kratkę), ponieważ rozgrzane kafelki mogą parzyć.

Na standardowe wyposażenie wnętrza kabiny składają się: ławki i piec. Siedziska wykonuje się z gładko wykańczanego, miękkiego drewna odpornego na wilgoć i nagrzewanie. Zwykle stosuje się osikę, cedr lub drewno abachi.

Domowe spa   saunaPiec jest sercem sauny. Najczęściej wyposaża się sauny w piece elektryczne lub na drewno. Piece elektryczne są bardziej popularne ze względu na cenę, nieskomplikowany montaż i prostą, wygodną obsługę. Często mają wbudowane generatory pary, a także pojemniki na zioła i olejki eteryczne, których aromat wpływa korzystnie na jakość odpoczynku i ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Miłośnicy tradycji cenią jednak piece do sauny na drewno. Stosuje się je częściej w saunach zewnętrznych, gdy doprowadzenie energii elektrycznej nastręcza trudności. Na ogrzanie 1m3 kabiny potrzeba 1 kW mocy pieca. Kotły produkowane są w przedziale mocy od 2 do 28 kW.

Istotną kwestią jest wentylacja sauny. Kabiny ogrzewane piecami elektrycznymi muszą posiadać wlot i wylot. Na ściance pod piecem umiejscawia się wlot, który powinien być zawsze otwarty. Wylot ciepłego powietrza, skierowany do pomieszczenia z którego się je pobiera powinien być zlokalizowany po przeciwnej stronie wlotu. Wentylacja kabiny ogrzewanej tradycyjnym piecem drzewnym ogranicza się do wykonania wlotu, ponieważ piec podłączony jest do przewodu dymnego, którym uchodzi zużyte powietrze. Wlot wykonuje się u dołu, nie w sąsiedztwie pieca.

Jakość naszego wypoczynku zależy też od oświetlenia. Odpowiednie, nastrojowe, światło sprzyja relaksowi. Instalacja oświetleniowa musi przede wszystkim przystosowana do warunków panujących w kabinie, a oprawy oświetleniowe powinny być wykonane z materiałów nie stwarzających zagrożenia. Montaż instalacji oświetleniowej i pieca powinien zostać przeprowadzony przez wyspecjalizowanego elektryka.

Elementy do budowy kabiny oferuje nam wielu zagranicznych i rodzimych producentów. Prefabrykowane, gotowe do złożenia dają nam gwarancję starannego wykonania i raczej wykluczają błędy wymiarowe. Jedynym ograniczeniem w ich zastosowaniu jest brak odpowiedniej ilości miejsca (np. w przypadku skośnych ścian poddasza). Wówczas pozostaje nam wykonanie kabiny na wymiar. Ponieważ saunowanie jest modna formą relaksu bez problemu znajdziemy zarówno firmy specjalizujące się w projektowaniu saun na zamówienie jak i fachowców z doświadczeniem w ich montażu.

Samodzielne budowanie sauny nie jest zadaniem niewykonalnym. Musimy jednak liczyć się z tym że jest to zadanie pracochłonne, wymagające nie tylko precyzji, ale i zaznajomienia się z wymaganiami technicznymi jakie budowana przez nas kabina musi spełniać.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie domów
2016-01-13 13:48:10
Tagi do artykułu: spa | relaks | łaźnia parowa | piec do sauny | Sauna | kabina
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sauna czy łaźnia parowa?

Sauna
Przebywanie w saunie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Oczyszcza nasz organizm, hartuje nasze ciało oraz przygotowuje do walki z infekcjami. Jest to kąpiel w rozgrzanym do kilkudziesięciu stopni powietrzu, która zakończona jest zimnym prysznicem. Została ona wynaleziona przez Finów, dlatego też bardzo często nazywana jest łaźnią fińską.

Jak urządzić pokój rozrywki?

stoły
Formy odpoczynku mogą być różne. Jedni lubią pracę w ogrodzie, inni zajęcia sportowe i relaks na świeżym powietrzu, a jeszcze inni gry. O ile dla gier multimedialnych nie potrzeba wydzielać stałego miejsca, tak rzutki, piłkarzyki, stół do cymbergaja czy stół do tenisa powinny znaleźć się w osobnym pomieszczeniu. Jak powinien wyglądać i gdzie urządzić rodzinny pokój rozrywki?

Sauna - sposób na jesienną chandrę

sauna sucha
Przyjęło się, że sauna jest wynalazkiem Finów, który w krótkim czasie rozpowszechnił się i znalazł amatorów na całym świecie. Nie trzeba było długo czekać, aby legendarne twierdzenie o oczyszczających umysł i ciało właściwościach znalazły również naukowe potwierdzenie. Dziś wiadomo, że wizyty w saunie dobroczynnie wpływają na zdrowie i urodę, a także przeciwdziałają starzeniu się organizmu...

Renowacja wrocławskich Łaźni

basen
Kąpiele i zabiegi w wodzie są bardzo zdrową formą relaksu i pielęgnacji ciała. Ich popularność stale rośnie. Na Dolnym Śląsku również nie brakuje wyspecjalizowanych ośrodków SPA, które oprócz odprężających chwil, oferują swoim gościom wspaniałą, zabytkową oprawę.