X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Układ pomieszczeń w domu

kreator
Biura architektoniczne zasypują klientów niezliczonymi koncepcjami budowlanymi. Kluczową rolę przy wyborze projektu odgrywa układ pomieszczeń. To on wpływa na ukształtowanie elewacji i linię zabudowy. Klient nie musi bezwzględnie przystawać na proponowany układ funkcjonalny. Każdą koncepcję można korygować we współpracy z autorem projektu.


W zależność od rodzaju zmian, ich wpływu na konstrukcję i wygląd zewnętrzny budynku, kształtuje się wysokość dodatkowej dopłaty do początkowej ceny projektu. Aby uniknąć wysokich kosztów, spośród tysięcy gotowych rozwiązań, trzeba wybrać koncepcję najbardziej zbliżoną do wymarzonego układu.

Układ pomieszczeń w domu według kierunków świata
Nie ma złotego środka, który pozwolił by stworzyć idealny wariant i proporcje wnętrz. Istnieją jednak generalne zasady według których powinno się planować układ pomieszczeń w domu. Lokalizacja funkcji użytkowych według kierunków świata jest podstawą ze względu na oświetlenie pomieszczeń światłem dziennym i ogrzewanie budynku.


projekty małych domówOgólnie przyjęta zasada projektowania głosi, że od południa i południowego zachodu lokalizuje się pokój dzienny, tarasy, balkony loggie i wypoczynkowe strefy obejścia.

dom jednorodzinnyTo idealne rozwiązanie dla posiadaczy działek z wejściem od strony północnej. Jeśli działka ma wjazd od południa, lub południowego zachodu i obowiązującą linię zabudowy stosunkowo blisko granicy, jest to nie możliwe. Jeżeli pozostałe warunki techniczne zabudowy nie są ściśle określone warto pomyśleć o dużym, słonecznym tarasie, skierowanym na południe, na wyższej kondygnacji. Może to być taras ogólnodostępny z części komunikacyjnej na piętrze lub intymny z wyjściem od strony sypialni.

Przyjęło się też, że na parterze urządza się kuchnię, łazienkę dla gości, gabinety, kotłownie i pomieszczenia gospodarcze. O ile w kuchni i w gabinecie powinno być okno, tak pozostałe pomieszczenia można skierować na północ i nie doświetlać światłem dziennym.

Piętro to strefa intymna niemal każdego domu. Sypialnie lokalizuje się zwykle po stronie wschodniej. Poranne słońce wpływa pozytywnie na nieprzyjemny rytuał porannego wstawania.

Komunikacja
Obecna moda kreowania przestrzeni otwartych, zwłaszcza na parterze, likwiduje prawie całkowicie korytarze. Hol, w rozumieniu węzła komunikacyjnego pomiędzy pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu, spełnia swoją rolę na piętrze. Oddziela sypialnie domowników między sobą, od pionu komunikacyjnego z parterem, łazienki, wejścia na strych lub poddasze.

Dawniej lokalizowano szereg pomieszczeń i łączono je między sobą przejściami w jednej prostej linii. Taki układ to Amfilada. Rozwiązanie stosowano w okresie renesansu, baroku i klasycyzmu. Amfilada daje bardzo ciekawy efekt. Oś widokowa przez poszczególne przejścia zbiega się symetrycznie w jednym punkcie. Układ sił pomieszczeń planowano w sposób hierarchiczny. Najważniejsze funkcje sąsiadowały bezpośrednio z holem. Wszystkie ściany działowe posiadały przynajmniej jedną parę drzwi do pomieszczenia obok.

Tak kształtowano wnętrza w pałacach i polskich dworach, a na początku XIX i XX w. także pomieszczenia kamienic. Współczesna architektura czerpie ze starych sprawdzonych rozwiązań. Amfilady mogą być kontrastową odskocznią od systemu przestrzeni otwartych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-08 14:23:19
Tagi do artykułu: układ pomieszczeń | Wnętrza | projektowanie | strefy | warunki techniczne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

PRO100 - Samodzielna aranżacja wnętrz

Okno programu PRO100
PRO100 to program stworzony "dla Meblarzy, pod dyktando Meblarzy". Jest to całkowicie samodzielny, prosty w instalacji i przyjazny Użytkownikowi program, którego zadaniem jest ułatwić pracę stolarza, projektanta, montażysty...

Jaki kształt powinien mieć salon?

salon
Decydując się na kupno projektu domu, oprócz funkcjonalności, należy sprawdzić ergonomię wynikającą z kształtu i powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Zasada dotyczy szczególnie przestrzeni, w których będziemy spędzać najwięcej czasu, np. salon, kuchnia i gabinet.

Zaprojektuj swoje cztery kąty, porównaj ceny i kup taniej!

projektowanie
Jak oryginalnie zaprojektować salon, kuchnię czy sypialnię nie tracąc przy tym fortuny? Teraz jest to możliwe dzięki serwisom www.deko-racja.pl oraz www.decorneo.pl. Z pomocą kreatora zaprojektujesz niepowtarzalne wnętrze i zobaczysz jego wizualizację. Następnie cenę każdego artykułu użytego w wizualizacji porównasz dzięki branżowej porównywarce cen. A wszystko w jednym miejscu!

KD MAX program do projektowania i wizualizacji kuchni

kuchnia
Spośród narzędzi do projektowania kuchni i mebli kuchennych, największym powodzeniem cieszą się produkty oferujące dobrą jakość wizualizacji. Zakup renomowanego oprogramowania, jego utrzymanie i aktualizacja wiąże się z bardzo wysokim kosztem. Program KD MAX wychodzi naprzeciw wszystkim tym aspektom.