X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Ocieplanie ścian od wewnątrz

ocieplanie
Ocieplanie ścian od wewnątrz to niekiedy jedyne rozwiązanie, aby poprawić komfort cieplny. Niestety izolacja od środka jest o wiele mniej korzystna niż ta stosowana od zewnątrz. Przed rozpoczęciem remontu, warto wiedzieć jakie szkody może przynieść zastosowanie tej metody termomodernizacji.


Ocieplanie od wewnątrz jest rzadko stosowane. Jest też bardziej skomplikowane i ryzykowne niż powszechnie znane ocieplanie domu od zewnątrz. Przede wszystkim ocieplanie ścian wewnętrznych powoduje, że po takim zabiegu konstrukcja budynku znajdzie się w strefie nieogrzewanej. Ściany, w takim wariancie, pod wpływem niskich temperatur stają się o wiele chłodniejsze i bardziej podatne na ich szkodliwe działanie.

Natomiast gdy budynek nie jest ocieplony lub jest ocieplony od zewnątrz, cała ściana ma o wiele wyższą temperaturę i ewentualne szkody spowodowane wodą zamarzającą w murze będą powierzchniowe.

Kiedy ocieplanie ścian wewnętrznych jest koniecznością?


Istnieje kilka sytuacji, w których ocieplenie ścian od środka jest jedynym rozwiązaniem na poprawienie izolacyjności budynku. Są to przypadki, gdy:
- dom posiada elewację, której nie chcemy bądź nie możemy naruszyć
- budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim
- dom stanowi część zabudowy bliźniaczej lub szeregowej, lub właściciele mają prawo tylko do części domu, a współwłaściciele nie wyrażają zgody na ocieplenia całego budynku.

Jak ocieplić ścianę?
wełna mineralnaJeżeli ocieplenie ścian od wewnątrz zostało zaplanowane, warto wiedzieć, że prace można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje wełnę mineralną, którą układa się na konstrukcji z profili metalowych, w odległości ok. 2 centymetrów od ściany. Dzięki temu, gdyby doszło do skroplenia się pary wodnej, to wtedy osadzi się na ścianie zewnętrznej, a nie na warstwie ocieplenia.

Przestrzeń pomiędzy profilami rusztu, a ścianą zewnętrzną wypełnia się wełną mineralną. Ocieplenie trzeba także ułożyć na fragmentach ścian wewnętrznych, podłogi i sufitu. Nie można zapomnieć o ułożeniu folii paroizolacyjnej, tak, by zmniejszyć lub opóźnić przenikanie z wnętrza pary wodnej do wełny. Pasy folii należy szczelnie połączyć ze sobą, jeżeli jest potrzeba to także z ościeżnicą okna. Należy także ją ułożyć na ścianach wewnętrznych, podłodze i suficie. Następnie montuje się płyty gipsowo-kartonowe, które można wykończyć w dowolny sposób.

Drugim sposobem jest ocieplenie styropianem od wewnątrz. Niestety z racji tego, że materiał ten jest mało elastyczny, tego rodzaju ocieplenie trudniej wykonać bez pozostawienia niewielkich szczelin między płytami styropianu. Natomiast przebieg prac wygląda prawie identycznie, jak w przypadku ocieplania wełną mineralną. Nie ma jedynie konieczności stosowania folii paroizolacyjnej, bowiem styropian nie chłonie wilgoci. Natomiast jest to równoznaczne z tym, że nie przepuszcza wilgoci, czyli ryzyko zawilgocenia ścian pod styropianem jest wyższe niż w przypadku wełny.

Niewłaściwe ułożenie izolacji może spowodować, że na ścianach pojawi się wilgoć, a w konsekwencji pleśń.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2012-10-18 12:00:24
Tagi do artykułu: ocieplenie | Wełna mineralna | ściany | styropian
 
Dodam, że w razie pytań związanych z wełną mineralna służącą do termoizolacji od wewnątrz - proszę pisać. Postaram się pomóc.
---
Służę pomocą,
e-Rzecznik Knauf Insulation
Katarzyna S. @ 2013-05-27 11:05:27
Jest tylko jedna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o ocieplanie ścian od wewnątrz w blokach. Takie ocieplenie od wewnątrz może skutkować zaburzeniami przepływu wilgoci w przegrodach wewnętrznych(pomiędzy sąsiadującymi mieszkaniami) i zewnętrznych. Sądzę, że w bloku należałoby otrzymać najpierw od administracji nieruchomości pozwolenie na takie ocieplenie.
---
Służę pomocą,
e-Rzecznik Knauf Insulation
Katarzyna S. @ 2012-05-30 12:03:26
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian metodą lekko-mokrą

ocieplanie
Sposobem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu jest ocieplenie ścian. Jedna z chętniej stosowanych metod to docieplanie metodą lekko-mokrą, które jest proste w wykonaniu a do tego trwałe i niedrogie. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej ocieplać i jakich materiałów użyć, aby budynek był odpowiednio docieplony.

Izolacja ścian od wewnątrz

izolacja ścian zewnętrznych
Każdy z nas pragnie, aby zimą mieszkanie było ciepłe i przytulne. Ocieplenie ścian od zewnątrz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy parametrów cieplnych budynku. Pozwala skutecznie eliminować mostki termiczne a tym samym zyskać optymalne warunki we wnętrzu mieszkania. Niestety czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest izolacja ścian od wewnątrz, która jednak jest dużo mniej skuteczna niż zewnętrzna izolacja.

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Ile energii zużywa polski dom?

dom jednorodzinny
Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m2 energii w skali roku. To prawe dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Najwyższy czas to zmienić...