X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Ocieplanie ścian od wewnątrz

ocieplanie
Ocieplanie ścian od wewnątrz to niekiedy jedyne rozwiązanie, aby poprawić komfort cieplny. Niestety izolacja od środka jest o wiele mniej korzystna niż ta stosowana od zewnątrz. Przed rozpoczęciem remontu, warto wiedzieć jakie szkody może przynieść zastosowanie tej metody termomodernizacji.


Ocieplanie od wewnątrz jest rzadko stosowane. Jest też bardziej skomplikowane i ryzykowne niż powszechnie znane ocieplanie domu od zewnątrz. Przede wszystkim ocieplanie ścian wewnętrznych powoduje, że po takim zabiegu konstrukcja budynku znajdzie się w strefie nieogrzewanej. Ściany, w takim wariancie, pod wpływem niskich temperatur stają się o wiele chłodniejsze i bardziej podatne na ich szkodliwe działanie.

Natomiast gdy budynek nie jest ocieplony lub jest ocieplony od zewnątrz, cała ściana ma o wiele wyższą temperaturę i ewentualne szkody spowodowane wodą zamarzającą w murze będą powierzchniowe.

Kiedy ocieplanie ścian wewnętrznych jest koniecznością?


Istnieje kilka sytuacji, w których ocieplenie ścian od środka jest jedynym rozwiązaniem na poprawienie izolacyjności budynku. Są to przypadki, gdy:
- dom posiada elewację, której nie chcemy bądź nie możemy naruszyć
- budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim
- dom stanowi część zabudowy bliźniaczej lub szeregowej, lub właściciele mają prawo tylko do części domu, a współwłaściciele nie wyrażają zgody na ocieplenia całego budynku.

Jak ocieplić ścianę?
wełna mineralnaJeżeli ocieplenie ścian od wewnątrz zostało zaplanowane, warto wiedzieć, że prace można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje wełnę mineralną, którą układa się na konstrukcji z profili metalowych, w odległości ok. 2 centymetrów od ściany. Dzięki temu, gdyby doszło do skroplenia się pary wodnej, to wtedy osadzi się na ścianie zewnętrznej, a nie na warstwie ocieplenia.

Przestrzeń pomiędzy profilami rusztu, a ścianą zewnętrzną wypełnia się wełną mineralną. Ocieplenie trzeba także ułożyć na fragmentach ścian wewnętrznych, podłogi i sufitu. Nie można zapomnieć o ułożeniu folii paroizolacyjnej, tak, by zmniejszyć lub opóźnić przenikanie z wnętrza pary wodnej do wełny. Pasy folii należy szczelnie połączyć ze sobą, jeżeli jest potrzeba to także z ościeżnicą okna. Należy także ją ułożyć na ścianach wewnętrznych, podłodze i suficie. Następnie montuje się płyty gipsowo-kartonowe, które można wykończyć w dowolny sposób.

Drugim sposobem jest ocieplenie styropianem od wewnątrz. Niestety z racji tego, że materiał ten jest mało elastyczny, tego rodzaju ocieplenie trudniej wykonać bez pozostawienia niewielkich szczelin między płytami styropianu. Natomiast przebieg prac wygląda prawie identycznie, jak w przypadku ocieplania wełną mineralną. Nie ma jedynie konieczności stosowania folii paroizolacyjnej, bowiem styropian nie chłonie wilgoci. Natomiast jest to równoznaczne z tym, że nie przepuszcza wilgoci, czyli ryzyko zawilgocenia ścian pod styropianem jest wyższe niż w przypadku wełny.

Niewłaściwe ułożenie izolacji może spowodować, że na ścianach pojawi się wilgoć, a w konsekwencji pleśń.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2012-10-18 12:00:24
Tagi do artykułu: ocieplenie | Wełna mineralna | ściany | styropian
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza      
 
    Najlepsze projekty domów