X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Moda na lofty

lofty
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale). To budynki usługowe lub poprzemysłowe, którym została nadana nowa funkcja z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego, industrialnego charakteru.


Lofty na świecie
XIX-wieczne obrzeża miast obrastały w fabryki, hale przemysłowe i magazynowe. W miarę rozwoju i rozrostu przestrzeni zurbanizowanej zostały wchłonięte przez narastającą tkankę miejską. Szybki postęp sprawił, że technologie produkcyjne zestarzały się, a obiekty nie spełniały nowych norm i opustoszały. Do tej pory w okolicy śródmieść dużych i średnich miast można zauważyć olbrzymie, przeważnie zabytkowe i zniszczone już budynki, oczekujące na zagospodarowanie.Zainteresowanie loftami narodziło się w latach 50-tych minionego wieku, w Stanach Zjednoczonych. Odkrywcami uroków mieszkania w olbrzymich halach byli artyści. Niedrogie w ówczesnych warunkach, ogromne przestrzenie adoptowali po części na mieszkania i pracownie. Mieszkańcy loftów uważali się za osoby niekonwencjonalne, przeciwstawiające się generalnemu konsumpcjonizmowi. Lofty szybko stały się modne. Dziś cieszą się powszechnym zainteresowaniem, przede wszystkim zamożnych grup społecznych. Nowy wizerunek zapomnianych dzielnic sprawia, że stają się prestiżową enklawą współczesnej bohemy biznesu, jak nowojorska SoHo czy londyńska dzielnica Docklands (Dawne opustoszałe tereny portowe, położone blisko ścisłego centrum miasta. Całkiem niedawno powstała tam nowoczesna dzielnica o funkcji handlowo-rozrywkowo-mieszkalnej) lub mieszkalnictwa.

loftLofty w Polsce
Twórcy nowych planów zagospodarowania przestrzennego starają się rewitalizować i połączyć na nowo z tkanką miejską obszary poprzemysłowe i magazynowe.
Pierwszy polski loft – Bolko Loft w Bytomiu – powstał w 2002 roku, w starej hali fabrycznej lampowni. Obecnie lofty w Polsce można znaleźć w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Gliwicach i podwarszawskim Żyrardowie.
Jedną z popularniejszych inwestycji „loftowych” w Polsce jest rewitalizacja XIX wiecznej fabryki Karola Scheiblera i adaptacja obiektów na cele mieszkalne. To pierwszy tego typu projekt realizowany na tak dużą skalę w Łodzi i w kraju. Projekt odnowy kompleksu zakłada zachowanie poprzemysłowych konstrukcji i zastosowanie surowych elementów wykończeniowych – stal, cegła i szkło. Mieszkańcy kilkuset planowanych mieszkań zostaną zaopatrzeni w zaplecze komercyjne, a otoczenie budynków będzie przekształcone w tereny zielone.

Soft lofty czyli nowe jak stare
Oprócz rewitalizacji istniejących obiektów można zauważyć całkowicie nowe inwestycje mieszkaniowe nawiązujące do stylu industrialnego. Soft lofty to lofty budowane od podstaw. Dzięki temu łatwiej dostosować szereg możliwości do konkretnych wymagań klientów. Zastosowanie nowych technologii wpływa m.in. na zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektów.

salonyMieszkanie w lofcie
Mieszkanie w lofcie posiada indywidualne dla siebie cechy. Najważniejsze to:
- ogrom otwartej przestrzeni,
- duża wysokość w świetle,
- ekspozycja konstrukcji, instalacji, dźwigarów, surowych podłóg,
- świetne warunki doświetlenia wnętrz dzięki olbrzymim oknom lub przeszkleniom fasad,
- industrialny wygląd.
Wszystkie wymienione cechy stanowią o wyjątkowości przestrzeni mieszkalnej. Można ją dowolnie ukształtować. Ograniczeniem są koszty i wyobraźnia. Z drugiej strony, jeśli kogoś stać na kupno i eksploatację loftu, z pewnością sfinansuje też wymarzoną aranżację.
Przemysł meblowy nastawiony jest na standardowe wymiary przestrzeni mieszkalnej, więc przeważnie meble wykonywane są na zamówienie. Zawieszenie lampy, czy późniejsza wymiana żarówki na wysokości 4 m może być kłopotliwa.
Duże okna to charakterystyczny element aranżacyjny elewacji i wnętrza, nie do zabudowania, przez który ucieka dużo ciepła.
Mieszkanie w lofcie to nie lada gratka. Niestety ze względów finansowych, nie nadaje się na mieszkanie dla początkujących.

Nikt nie wie jak długo utrzyma się moda na lofty. Niezaprzeczalnie zjawisko to wpływa korzystnie na zdegradowane, postindustrialne przestrzenie śródmiejskie. Dzięki takim rewitalizacjom na nowo stają się tętniącymi życiem częściami miast.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rynek
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-07 19:42:34
Tagi do artykułu: lofty | hale | mieszkania | Warszawa | Poznań | Łódź | Wrocław | rewitalizacja | Soft lofty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lofty „U Scheiblera” - mieszkania z duszą i klimatem

fabryka Karola Scheiblera w Łodzi
W dniu 18 maja 2010 w Łodzi odbyło się uroczyste otwarcie loftów „U Scheiblera”. Opal Property Developments – australijski inwestor działający w branży developerskiej – zakończył projekt rewitalizacji zabytkowej fabryki Karola Scheiblera. Tym samym, proces przekształcenia dawnego obiektu przemysłowego na 421 loftów dobiegł końca...

Mermaid Properties rusza z Jasną

biurowce
Jasna Residence, spółka portfelowa wchodząca w skład grupy Mermaid uzyskała pozwolenie na budowę i rewitalizację prestiżowej kamienicy przy Placu Dąbrowskiego.

Działki budowlane w Polsce

działka budowlana
Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35%.

Tania kawalerka do wynajęcia

dom piętrowy
Tegoroczny sezon studenckiego poszukiwania lokum zbliża się do końca. Miesiąc sierpień wykazał najbardziej intensywny ruch na rynku wynajmu nieruchomości. W porównaniu do ubiegłego roku zwiększyła się podaż, a ceny ... spadły. „Tania kawalerka do wynajęcia” przestała być mitem, nawet w dużych ośrodkach studenckich...