Logo Projektoskop.pl

Mapa Serwisu    Atom    Rss    Forum   
 
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 
 

Nowoczesne i energooszczędne domy

Dom energooszczędny z SILKI w Poznaniu
Na rynku funkcjonuje błędny stereotyp, mówiący o tym, że silikaty to materiał ciężki i zimny. Tymczasem bloki wapienno-piaskowe można z powodzeniem stosować w standardach budownictwa energooszczędnego, a nawet pasywnego. SILKA to doskonały materiał także dla budownictwa jednorodzinnego.

Udowadnia to swoją pracą architekt Tomasz Mielczyński z Biura Studiów i Projektów SYNERGIA. W jego biurze architektonicznym powstają niebanalne projekty domów energooszczędnych i pasywnych, projektowanych z silikatów i betonu komórkowego. Specjalnymi względami cieszą się bloki wapienno-piaskowe SILKA.


Z dostępnych na rynku materiałów budowlanych to właśnie silikaty tworzą osobną, szczególną grupę. – mówi arch. Tomasz Mielczyński – Zaraz po materiałach drewnopochodnych są one jednym z najbardziej ekologicznych materiałów, jeśli chodzi o wartość tzw. energii wbudowanej w materiał. Do wyprodukowania bloczka SILKA potrzeba znacznie mniej energii pochłoniętej przez proces produkcji, niż do produkcji na przykład cegieł ceramicznych. Po za tym SILKA to zdrowy materiał – bloczek jest uformowany bezpośrednio z miękkich skał, takich jak piasek i wapień.

Jako przykłady swoich realizacji, Tomasz Mielczyński wskazuje dwa budynki jednorodzinne. Pierwszy znajduje się na Osiedlu Literackim w Poznaniu. Projekt tego domu mieszkalnego powstawał na indywidualne zamówienie klienta, który miał jasno sprecyzowane wymagania: dom powinien pomieścić wymagane od niego funkcję na niewielkiej działce, na możliwie małej powierzchni rzutu. Przy tym powinien być nowoczesny i oszczędny – zarówno w budowie, jak i w użytkowaniu. Odpowiedzią na te potrzeby jest piętrowy budynek o minimalistycznym wyrazie. Zaprojektowany na rzucie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem, w standardzie tzw. domu pasywnego. Osiągnięcie założonej klasy energetycznej nie było proste, m.in. ze względu na wymogi warunków zabudowy i niewielką działkę. Pomysł narzucony przez inwestora zakładał zaprojektowanie większości funkcji na parterze – oprócz typowych dla strefy dziennej budynku pomieszczeń znajdują się tam dodatkowo: spiżarnia, pomieszczenie techniczne, sypialnia właściciela z osobną łazienką i garderobą. Na piętrze jest miejsce na trzy sypialnie, łazienkę i pracownię właściciela.

Znaczna dysproporcja pomiędzy powierzchnią użytkową parteru, a powierzchnią piętra i ograniczenia wynikające z lokalizacji budynku były punktem wyjścia do zdefiniowania koncepcji przestrzennej domu. Głównym elementem architektury definiującym zarówno zewnętrze jak i wnętrze domu jest rytm okien na elewacji południowo-wschodniej. Doświetlają one pośrednio - przez strefę komunikacji wewnętrznej - salon, kuchnię na parterze i sypialnie na piętrze. Dzięki temu zabiegowi wnętrze budynku jest najlepiej oświetlone o poranku (kuchnia, komunikacja, sypialnie na piętrze) i po południu (jadalnia, salon, sypialnie na piętrze i pracownia). Południowe ostre słońce ogrzewa bezpośrednio tylko kolektor ciepłej wody użytkowej, do wnętrza budynku trafia wtedy tylko miękkie rozproszone światło.

Dom pasywny to przede wszystkim ściany zewnętrzne o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych. Dlatego też zostały one wykonane z bloków SILKA o grubości 24 cm i ocieplone styropianem o grubości 30 cm. Również ściany wewnętrzne wykonano z SILKI - z bloków o grubości 12 cm. Przy projektowaniu domów mieszkalnych bardzo ważne są aspekty użytkowe proponowanych klientowi materiałów - tłumaczy arch. Tomasz Mielczyński. Tutaj SILKA wygrywa trzema cechami. Po pierwsze – dzięki masywnej strukturze świetnie akumuluje ciepło, a w dobrym projekcie można tę cechę umiejętnie wykorzystać. Drugą kwestią są doskonałe właściwości tłumienia dźwięków. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu nowoczesnej architektury, gdzie często mamy do czynienia z dużymi przestrzeniami otwartymi. Nie bez znaczenia jest także zdolność regulacji wilgotności pomieszczenia – w przypadku SILKI przenikanie pary wodnej jest duże przy wysokiej wilgotności, natomiast małe przy wilgotności niskiej. - uzupełnia Mielczyński.

Drugi obiekt, który wskazuje na energooszczędność bloczków SILKA jest dom energooszczędny w Kurowie koło Szczecina. Sam projekt zapiera dech w piersiach, już od pierwszego spojrzenia wzrok przyciąga zielony taras, będący jednocześnie dachem garażu. Nietypowe jest również usytuowanie budynku i widok z okien powstającego domu: przepiękny krajobraz na malowniczą dolinę Odry. Rozkład pomieszczeń i okien, a także otwarcie praktycznie całego parteru pozwala podziwiać widok na Odrę z wielu miejsc w domu.

Dom o powierzchni użytkowej prawie 200 m2 projektowany był początkowo jako dom pasywny. W trakcie prac projektowych inwestor wprowadził znaczące zmiany do projektu (dodatkowe okna od północnej i północno-wschodniej strony), więc w chwili obecnej budynek może on nie spełnić wszystkich wymagań pasywności, jednak na pewno pozostanie domem energooszczędnym o bardzo dobrych parametrach cieplnych. Dzięki zastosowaniu w ścianach zewnętrznych bloczków YTONG 24 cm docieplonych styropianem grafitowym grubości 24 cm uzyskano współczynnik przenikania ciepła Uk poniżej 0,10 W/m2K. Do wykonania ścian wewnętrznych nośnych wykorzystano bloczki SILKA ze względu na bardzo dobre parametry kumulacji ciepła i wysoką paroprzepuszczalność.

Z bloczków SILKA nie zbudujemy energooszczędnej ściany jednowarstwowej – wynika to z właściwości fizycznych tego materiału budowlanego. Jednak przy dodatkowej izolacji termicznej ściany np. z wełny lub bloczków YTONG MULTIPOR, możemy wybudować dom pasywny. Energooszczędna SILKA posiada przede wszystkim znakomitą izolację akustyczną. SILKA pochłania dźwięki nawet na poziomie 53 , dzięki temu doskonale można wyizolować poszczególne pomieszczenia. SILKA to materiał budowlany produkowany jedynie z naturalnych surowców: piasku, wapna i wody, dzięki czemu jest zdrowy dla mieszkańców budynku. Ogromne znaczenia ma też jakoś wykonania bloczków, która pozwala na murowanie idealnie gładkich ścian na cienkiej spoinie, dzięki czemu, zyskujemy znaczne oszczędności przy pracach wykończeniowych wnętrz.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologie
2010-02-25 15:44:16 (AH)
Tagi do artykułu: SILKA | domy jednorodzinne | YTONG
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu.


+Dodaj komentarz:
 
Autor:
Treść
 
 
Inne wiadomości
nagrzewnice   slider

Nagrzewnice powietrza

Sroga zima może zaskoczyć w tym roku mieszkańców całego kraju. Eksperci KLIMA-TOP polecają doskonałe urządzenia grzewcze, które ogrzeją każde pomieszczenie. Urządzenia są rozwiązaniem skutecznym i doraźnym dla osób, które nie zdążyły się przygotować na gwałtowne przyjście mrozów...
ocieplanie

Ocieplanie od wewnątrz

Prawidłową metodą termoizolacji budynku, jest ocieplanie ścian od zewnątrz, szczególnie w naszym klimacie. Wówczas, najłatwiej zlikwidować mostki termiczne. Ocieplanie pomieszczeń od środka, powinno być wykonywane tylko w ostateczności. To rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne, nieskuteczne, a na na dodatek zaszkodzić murom.
Fasada budynku laboratorium
Instytutu IfT Rosenheim z ogniwami
fotowoltaicznymi ProSol TF

Czas na zeroenergetyczne budynki

Wymagania odnośnie charakterystyki energetycznej ulegną w przyszłości zaostrzeniu, zaś wskaźnik efektywności energetycznej będzie miał kluczowe znaczenie dla wartości rynkowej obiektu. Rozwiązania okienne i fasadowe marki Schüco pozwalają już dziś budować budynki niemal zeroenergetyczne.
oświetlenie

Łap słońce z dopłatą

Słońce emituje ok. 1023 kW energii. Do powierzchni naszej planety dociera z tego tylko znikoma część, która i tak jest wiele tysięcy razy większa od ogólnej ilość energii wytwarzanej na ziemi. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie energią słoneczną w Polsce ciągle rośnie, a specjaliści upatrują w niej ogromne energetyczne perspektywy.
Kolektory słoneczne

Instalacja solarna prawidłowo zamontowana

Kolektor słoneczny, zwany potocznie solarem instaluje się najczęściej na dachu budynku. Dlatego tak ważne jest, by jego montaż był wykonany fachowo za pomocą odpowiednich elementów. Dach w końcu mamy na lata.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

LK&660 czyli co proponuje krakowska pracownia

LK660 perspektywa frontowa
Modernizm korelujący z elementami polskiej architektury tradycyjnej, prostota, a zarazem designerskość to cechy najnowszego projektu domu krakowskiej pracowni architektonicznej LK&Projekt.

Budownictwo wielorodzinne znów na ścieżce wzrostu

Budownictwo jednorodzinne
Ubiegłoroczne wyniki odnotowane w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w obszarze nowo rozpoczętych inwestycji, są znacznie lepsze niż zakładały to wstępne prognozy rozwoju branży budowlanej na 2010 r. W ciągu czterech minionych kwartałów w segmencie budownictwa mieszkaniowego rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań, a więc aż o 10,6 proc. więcej niż w 2009 r.

Branża budowlana – fakty i liczby

Ciężarówka Miasteczka Akademia Murowania SILKA YTONG
Koncepcja ogólnopolskiego roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG została stworzona, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, ekip wykonawczych, a także szkół o profilu budowlanym. Dane dotyczące branży, opracowane przez Annę Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, potwierdzają potrzebę inicjowania akcji, które wielowymiarowo wspierają edukację budowlaną.

ABC energooszczędności

Schemat   którędy ucieka ciepło z budynku
Planujesz budowę domu? Przygnębiają Cię kolejne informacje o kilkunastoprocentowym wzroście cen energii? Nie zamartwiaj się! Wystarczy kompleksowo zaplanować inwestycję i przestrzegać kilku zasad dotyczących energooszczędnego budowania, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.
 
 
 
 
 
Image 01 Image 02 Image 03 Image 04 Image 05 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06