X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kominki narożne

Kominki narożneWybór kominka do naszego domu w dużej mierze warunkuje to jaką powierzymy mu funkcję. Generator ciepła ogrzewający w ekonomiczny sposób nasz dom czy może otwarte palenisko dające nam możliwość delektowania się żywym ogniem? Nie należy zapominać jednak, że zawsze będzie on charakterystycznym elementem dekoracyjnym i warto zadbać o to, by ciekawie komponował się z wnętrzem.


Istotne w tej kwestii jest jego umiejscowienie. Jest to bezpośrednio zależne od tego, gdzie w projekcie naszego domu przewidzimy otwory kominowe i odpowiednio wcześniej przystosujemy ich rozmiar pod przyszły kominek. Zarówno do montażu tradycyjnego – na ścianie, jak i narożnego, przewidziano fasady pryzmatyczne, płaskie i okrągłe. Decydując się na kominek odsunięty od ścian możemy zastosować kominki otwarte na dwie (tzw. tunelowe), trzy lub cztery strony.
Usytuowanie kominka w naszym salonie ma niebagatelne znaczenie. Umiejscowiony na środku, w centralnym punkcie staje się pierwszoplanową ozdobą pokoju i zawsze będzie skupiał na sobie uwagę. Tradycyjny frontowy kominek jest bardziej dyskretnym elementem wystroju. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku otwartych powierzchni, łączącym sąsiadujące z sobą pomieszczenia jest kominek narożny. Zastosowanie takiego kominka na granicy np. jadalni i pokoju dziennego scala oba pokoje ze sobą – płomienie ognia umilają nam spożywanie posiłków w jadalni upiększając przy tym relaks w salonie.Wkłady kominkowe stosowane do kominków narożnych mogą mieć drzwiczki pojedyncze: lewe lub prawe, podwójne z szybami segmentowymi lub podnoszone. Do ich produkcji używa się żaroodpornego szkła. Do kominków narożnych stosuje się fasady szklane zarówno płaskie, okrągłe jak i pryzmatyczne.

Rozróżniamy dwa typy kominków narożnych: wyeksponowane w wystającym narożu dwóch ścian, oraz umieszczone w wewnętrznym rogu pomieszczenia. Bezwzględnym atutem kominków narożnych jest większa, niż w przypadku kominków tradycyjnych, ekspozycja paleniska. W kominkach narożnych ogień widoczny jest z dwóch stron, a przy dobrym usytuowaniu może być widoczny z innych pomieszczeń. Kominki umieszczone w rogu pozwalają nam cieszyć się widokiem płomieni z każdego miejsca w pomieszczeniu.

remontKominek narożny nadaje się zarówno do mniejszych jak i większych pomieszczeń. Stylowo obudowany tworzy w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Umiejscowiony na styku ścian często nie wymaga dodatkowej ozdoby. Otynkowana i pomalowana obudowa z płyt gipsowo - kartonowych jest także bardzo wygodnym rozwiązaniem. W przypadku zmiany kolorów ścian automatycznie dostosowuje się do nowej aranżacji. Należy zwrócić uwagę by obudowa była prawidłowo wykonana. Powinna być izolowana tak, aby temperatura na jej powierzchni nie była wyższa niż temperatura ścian sąsiednich. Ma to istotny wpływ nie tylko na wynik roboty malarskiej, ale przede wszystkim na jakość konstrukcji obudowy. Poprawnie wykonana osłona może być malowana tymi samymi farbami co ściany sąsiednie. Warto jednak zabezpieczyć ściany przed zabrudzeniem (np. sadzą) i zastosować lakier akrylowy.

Popularnym materiałem stosowanym do wykonywania frontów jest kamień. Najczęściej stosowany jest łatwy w obróbce marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień. Do wykończenia fasad bardzo dobrze sprawdza się także cegła zwykła i klinkierowa, nadając kominkom rustykalny charakter. W połączeniu z zimnem metalu tworzy ciekawą kompozycję wpasowująca się w nowoczesne wnętrza. Zastosowanie elementów drewnianych także ciekawie kontrastuje ze stylem awangardowym. Z racji usytuowania kominki narożne mogą przyjmować nietypowe kształty. Niewielkie płytki czy mozaika ceramiczna podkreślają wyszukaną bryłę konstrukcji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kominki
2016-04-08 10:44:41
Tagi do artykułu: kominki | wkłady kominkowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
biokominki

Biokominki

Strzelający ogień w kominku, rozchodzące się ciepło i rodzina zebrana wokół. Takie marzenie z dzieciństwa wyniósł prawie każdy z nas. Jeszcze do niedawna spełnienie go, było zarezerwowane tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków musieli obejść się smakiem, gdyż metraż i istniejąca instalacja skutecznie uniemożliwiała im posiadanie kominka. Istnieją wprawdzie kominki gazowe czy elektryczne, jednak ich cena i efekt pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście nadeszła era biokominków.
Kominek wolnostojący

Kominki wolnostojące

Piece wolnostojące tzw. kozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich walory w niczym nie ustępują tradycyjnym kominkom z wkładem. Na rynku dostępne są zarówno piece o klasycznym wyglądzie lub bardzie nowoczesnym designie, duże lub małe. Wybór jest ogromny. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je montować tam, gdzie na tradycyjny kominek jest za mało miejsca.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Przy kominku

kominek
Ciepły dom to dom nie tylko dobrze ogrzany, ale też przytulny. A najprzyjemniej jest przy kominku. Buzujący w nim ogień tworzy miły, niepowtarzalny nastrój. Praktycznie w każdym markecie budowlanym znajdziemy bogatą gamę wkładów kominkowych oraz kompletnych zestawów gotowych do ich montażu.

Płomień za szybą

salon
Kominek w naszym domu traktowany jest jako element dekoracyjny. Jest on również wydajnym i efektownym źródłem ciepła nawet dla całego mieszkania. Ze względu na rozmiary zajmuje miejsce w najbardziej eksponowanym i widocznym miejscu kształtując charakter wnętrza oraz nadając mu niepowtarzalnego ciepła i klimatu.

Ogrzewanie Kominkowe - System Dystrybucji Gorącego Powietrza

salon
Kominek stał się nieodłącznym elementem dekoracyjnym współcześnie budowanych domów jednorodzinnych. Stale rosnące ceny gazu powodują także, coraz większe zainteresowanie Inwestorów kominkowym systemem dystrybucji gorącego powietrza. Rozwiązanie takie to doskonały sposób na skuteczne i tanie dogrzanie domu...

Nowoczesne kominki elektryczne

kominek elektryczny
Duże, otwarte przestrzenie i minimalizm formy sprawiają, że mieszkania w nowoczesnym stylu często postrzegane są jako zimne i ascetyczne. Sposobem na wprowadzenie do nich przytulnej i domowej atmosfery mogą być kominki elektryczne Bella, Bianca oraz Laguna marki Optiflame, których nowoczesny design doskonale harmonizować będzie ze współczesną stylistyką.