Kominek narożny: wymiary i dobór obudowy. Poznaj nasze pomysły na aranżacje kominków narożnych

Nowoczesny kominek narożny - obudowa

W obecnych czasach posiadanie kominka jest dla wielu osób nie tylko sposobem na ogrzanie pomieszczenia, ale także nadanie mu niepowtarzalnego klimatu i przytulności. Coraz większą popularność zyskują nowoczesne aranżacje kominków narożnych, świetnie wpisujące się także w te mniej klasyczne, designerskie wnętrza. Zabudowy kominków narożnych występują na rynku w wielu wariantach i rozmiarach. Na co zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup?

Aranżacje kominków narożnych krok po kroku

Wybór kominka zależy przede wszystkim od tego, jaką ma pełnić funkcję. Czy chcemy, aby był głównie generatorem ciepła ogrzewającym w ekonomiczny sposób nasz dom, czy może raczej otwartym paleniskiem stwarzającym wyjątkową atmosferę w salonie?  Podpowiadamy, gdzie umiejscowić oraz jak obudować kominek narożny, aby nie tylko doskonale spełniał swoje zadanie, ale także stanowił niezwykłą ozdobę wnętrza.

Kominek narożny - obudowa i montaż

fot. Kominek narożny – obudowa i montaż

Kominek narożny – obudowa a umiejscowienie

Lokalizacja kominka zależy przede wszystkim od tego, gdzie w projekcie naszego domu przewidziano otwory kominowe. Należy pamiętać, że ich rozmiar musi być wcześniej odpowiednio przystosowany pod przyszły kominek.

Przeczytaj również: Ekonomiczny dom z pomysłem

Zabudowy kominków narożnych, zależnie od rodzaju, pozwalają na wyeksponowanie kominka w różny sposób. Zarówno do montażu tradycyjnego, jak i narożnego przewidziano fasady pryzmatyczne, płaskie oraz okrągłe. Decydując się na kominek odsunięty od ścian, możemy zastosować kominki otwarte na dwie, trzy lub cztery strony.

Należy przy tym pamiętać, że kominek otwarty umiejscowiony w centralnym punkcie pomieszczenia stanie się pierwszoplanową ozdobą pokoju i zawsze będzie skupiał na sobie uwagę, natomiast tradycyjny frontowy będzie bardziej dyskretnym elementem wystroju.

fot. Kominek narożny – obudowa ceramiczna

Ciekawym pomysłem na aranżacje kominków narożnych w przypadku otwartych powierzchni jest umieszczenie kominka na granicy np. jadalni i pokoju dziennego tak, aby scalał oba pokoje ze sobą. Dzięki temu płonący ogień umili nam zarówno spożywanie posiłków w jadalni, jak i relaks w salonie. Dobrze usytuowany kominek narożny pozwoli cieszyć się widokiem płomieni z każdego miejsca w pomieszczeniu.

Przeczytaj również: Izolacja kanałów wentylacyjnych

Wybór wkładu

Wkłady kominkowe stosowane do kominków narożnych mogą mieć drzwiczki pojedyncze: lewe lub prawe, podwójne z szybami segmentowymi lub podnoszone. Do ich produkcji używa się żaroodpornego szkła.

Kominek narożny – obudowa ma znaczenie

Kominek narożny - obudowa w czerwieni

fot. Kominek narożny – obudowa w czerwieni

Musimy też przemyśleć, jak obudować kominek narożny. Umiejscowiony na styku ścian często nie wymaga dodatkowej ozdoby. Jedno z coraz chętniej stosowanych rozwiązań to otynkowana i pomalowana obudowa z płyt gipsowo-kartonowych, która w przypadku zmiany aranżacji kolorystycznej automatycznie dostosowuje się do nowego wystroju. Należy jednak zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie oraz izolację obudowy – temperatura jej powierzchni nie powinna być wyższa niż temperatura ścian sąsiednich. Ma to istotny wpływ nie tylko na wynik roboty malarskiej, ale przede wszystkim na jakość całej konstrukcji. Poprawnie wykonana osłona może być malowana tymi samymi farbami co ściany sąsiednie. Warto jednak zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniem i zastosować lakier akrylowy.

fot. Jak obudować kominek narożny w minimalistycznym wnętrzu

Nieustającą popularnością cieszą się aranżacje kominków narożnych oraz klasycznych z wykorzystaniem kamienia. Najczęściej stosowany jest łatwy w obróbce marmur, trawertyn, piaskowiec czy wapień. Do wykończenia fasad bardzo dobrze sprawdza się także cegła zwykła bądź klinkierowa, nadająca kominkom rustykalny charakter. W połączeniu z metalem tworzy ciekawą kompozycję wpasowująca się w nowoczesne wnętrza. Dla kontrastu możemy także zastosować różnobarwne płytki ceramiczne. Z racji usytuowania kominki narożne przyjmują czasem nietypowe kształty, a kolorowa mozaika doskonale podkreśli wyszukaną bryłę konstrukcji.

Gdzie sprawdzi się kominek narożny? Wymiary i dopasowanie do niewielkiego wnętrza

Warto pamiętać, że kominek narożny nadaje się zarówno do mniejszych, jak i większych pomieszczeń. Dostępna na rynku oferta daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżacje kominków narożnych w najróżniejszych rozmiarach.  Pomysłowo wkomponowany kominek praktycznie nie zajmie miejsca w niewielkim pokoju, a mimo to tworzy w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)