X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Geotermia - moc z wnętrza Ziemi

gejzer
Geotermia jest to jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ciepło z Ziemi. Jest to właściwie bardzo trafne określenie, gdyż energia geotermalna polega na wykorzystywaniu cieplnej energii wnętrza ziemi, szczególnie z działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Wykorzystywana jest na całym świecie - szczególnie ważna rolę odgrywa na Islandii, ale również w Polsce możemy spotkać się z jej wykorzystaniem.


Energia geotermiczna jest energią wydobytych na powierzchnie wód geotermalnych. Zalicza się ją do energii odnawialnej, gdyż jej źródło – wnętrze kuli ziemskiej jest nie wyczerpane. Aby wydobyć wody geotermalne na powierzchnie, należy wykonać odwierty geotermalne do głębokości ich zalegania.
Parę metrów dalej od otworu czerpalnego, wykonuje się drugi bliźniaczy, którym do złoża wtłacza się z powrotem wodę już po odzysku ciepła. Ciepłownia geotermalna w głównej mierze wykorzystuje tak pobraną energie w układach centralnego ogrzewania. Drugim zastosowaniem, jest produkcja energii elektrycznej, jednak opłaca się to tylko w przypadku szczególnie gorących źródeł. Produkcja energii geotermicznej, poza korzyściami niesie także zagrożenia. Są to przede wszystkim zanieczyszczenia wód głębinowych, uwalnianie radonu, siarkowodoru i innych gazów.


Na Islandii gorące źródła (gejzery), wykorzystywane są jako główne źródło ciepłej wody i ogrzewania. Pewnie większość z nas nie ma o tym pojęcia, ale Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne. 80% powierzchni naszego kraju pokryta jest przez 3 prowincje geotermalne: centralnoeuropejską, przedkarpacką i karpacką. Wody geotermalne w Polsce dla tych obszarów osiągają temperaturę 30-130°C (lokalnie nawet do 200°C), a ich głębokość w skałach osadowych to 1-10km. Na chwilę obecną w Polsce istnieje 8 geotermalnych zakładów ciepłowniczych.

Coraz popularniejsze stają się systemy ogrzewania domów w oparciu o energię geotermalną. Potrzebne są do tego geotermalne pompy ciepła. Umożliwiają one wykorzystanie ciepła niskotemperaturowego z powietrza i ziemi z zewnątrz budynku, kumulują je i przekazuje do wymiennika ciepła. Pozyskana w ten sposób energia może być wykorzystywana na ogrzanie nie tylko budynku, ale także i wody. Przy zastosowaniu takich pomp przykładowy koszt ogrzewania podłogowego będzie na pewno niższy, gdyż tylko 25% stanowić będzie energia elektryczna, a pozostałe 75 to geotermalne ogrzewanie.

Niestety energetyka geotermalna nie jest jeszcze tak popularna jak energia słoneczna. Bo przecież większość z nas zna lub słyszał o ludziach, którzy mają na domach zainstalowano kolektory próżniowe, a geotermalnej pompy ciepła nie ma nikt.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologie
2016-06-25 07:37:03
Tagi do artykułu: energia | centralne ogrzewanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
ocieplanie

Ocieplanie od wewnątrz

Prawidłową metodą termoizolacji budynku, jest ocieplanie ścian od zewnątrz, szczególnie w naszym klimacie. Wówczas, najłatwiej zlikwidować mostki termiczne. Ocieplanie pomieszczeń od środka, powinno być wykonywane tylko w ostateczności. To rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne, nieskuteczne, a na na dodatek zaszkodzić murom.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Systemy solarne w domu jednorodzinnym

systemy solarne
Nowoczesne systemy solarne w domu jednorodzinnym? Dzięki nowej, szerokiej ofercie udoskonalonych rozwiązań Solar Reynaers Aluminium oszczędności i ekologia idą w parze. Podsumowując roczne wydatki na energię, pomyślmy o zainstalowaniu energooszczędnych systemów, które pozwolą odciążyć nasz domowy budżet...

Czy warto inwestować w instalacje solarne?

kolektory słoneczne
W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej. Nieraz zdarza się, że zadają pytania, jak zamontować kolektory w nietypowych sytuacjach i kiedy taka instalacja się zwróci?.

W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej...

Świadectwo energetyczne

świadectwo energetyczne
Świadectwo energetyczne jest oceną jakości użytkowej i rynkowej budynku bądź lokalu. To dokument, który może wydać jedynie specjalista.
Określa zapotrzebowanie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku bądź lokalu...

Wiatraki przydomowe

wiatrak
Metody wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych stają się bardzo popularne. Na rynek polski wchodzi coraz więcej firm oferujących kompleksowe usługi związane wyborem modelu, lokalizacji i montażem przydomowych elektrowni. Należy pamiętać, że większość z tych urządzeń to alternatywne źródła energii, które nie zaspokajają całkowitego zapotrzebowania na prąd.