Projekt domu Karmelita

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Początek wiosny to idealny moment na rozpoczęcie budowy domu. Już wkrótce, dzięki nowelizacji przepisów prawa budowlanego dla standardowych inwestycji jednorodzinnych, pozwolenie na budowę nie będzie już potrzebne.

Zobacz: Moskitiery

Wybierając lub zamawiając projekt domu należy jednak pamiętać, że będzie on musiał spełniać pewne wymogi. Między innymi taki, że jego obszar oddziaływania nie może wykracza poza działkę budowlaną, np. będąc przyczyną uciążliwości dla sąsiadów. Nowelizacja skraca znacznie czas dla Urzędu na sprzeciw lub decyzję o konieczności ubiegania się o pozwolenie. Brak jakiegokolwiek odzewu na zgłoszenie w ciągu 30 dni oznacza „milczącą zgodę” władz na realizację inwestycji.

Kupując działkę, warto rozejrzeć się wokół i zwrócić uwagę na charakter zabudowy sąsiadującej: wysokości budynków, kierunki i stopień spadku dachu, kubaturę budynków oraz styl zabudowy. Stawiając na klasyczny wygląd domku, z neutralną kolorystyką i popularnym dwuspadowym dachem, możemy być pewni, że na 90% trafiliśmy w wymogi określone w MPZP. Większość osiedli domów jednorodzinnych w Polsce ma takie właśnie zapisy w Planach Miejscowych. Niestety wiele z nich to bezmyślne kopie zapisów planów uchwalonych dla innych miast. Między innymi dlatego właśnie tak trudno znaleźć działkę na której można postawić minimalistyczny dom z płaskim dachem.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Wciąż największą popularnością wśród inwestorów prywatnych cieszą się domki jednorodzinne, takie jak Karmelita pracowni Domplan. W zależności od indywidualnych potrzeb gotowy projekt domu jednorodzinnego można przerobić. Bywa, że biuro projektowe wykonało już kilka takich przeróbek projektów dla klientów, bądź pomyślało o nich wcześniej i udostępnia je w gotowej ofercie w postaci cyklu. Karmelita jest takim cyklem czterech domów jednorodzinnych, które wyglądają prawie identycznie. Każda z wersji ma podobna powierzchnię użytkową, ale trzy z nich wyposażone są w garaże. Karmelita 2M ma dwa garaże w module przyległym do jednej z elewacji, natomiast Karmelita Mała ma jeden garaż. W sprzedaży dostępna jest także wersja Karmelita Bez Garażu. Właściciel takiego domu może trzymać pojazd na podjeździe lub wybudować sobie np. wiatę.

Oprócz różnic zewnętrznych i kolorystycznych wersje Karmelity różnią się między sobą także rozkładem pomieszczeń wewnątrz. To jednak tylko propozycja ergonomicznego układu od architekta i każdą z nich można spersonalizować zgodnie z życzeniem klienta.

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)