Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

dom wielorodzinny

fot. dom wielorodzinny

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.

Decyzja o budowie domu to poważny krok w życiu rodziny. Inwestycją, która może wydawać się jeszcze poważniejsza, jest wybór domu wielorodzinnego i postanowienie, że swoje cztery kąty będziesz dzielić z większą liczbą krewnych. Nawet przy naprawdę zgranej rodzinie ważne jest, aby rozkład pomieszczeń został dobrze przemyślany. Odpowiedni projekt domu może być w tym przypadku kluczem do dobrej komunikacji i spokojnej koegzystencji wszystkich domowników.
Jeden dom, dwa mieszkania
Coraz częstszym sposobem jest aranżowanie w domu jednorodzinnym osobnego mieszkania. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla seniorów, którzy decydują się zamieszkać w nowym domu z dorosłymi już dziećmi i pomagać w opiece nad wnukami. Nawet jeśli członkowie rodziny są ze sobą bardzo zżyci, każdy z nich potrzebuje prywatności. Pierwszą rzeczą, o której warto pomyśleć, jest przestrzeń. Oczywiście – większy dom często wymaga większego budżetu, jednak w przypadku, gdy ma w nim zamieszkać 5-8 osób, kwestia staje się istotna. Jedną z podstawowych zalet mieszkania w domu jednorodzinnym jest fakt, że pomieszczenia są bardziej przestronne. Skazywanie dużej rodziny na mieszkanie w zbyt małym budynku negatywnie odbije się na komforcie.

O co zadbać?
Zaprojektowanie dwóch mieszkań w jednym domu nie stanowi dla dobrego architekta żadnego problemu. Pracownia architektoniczna Dobre Domy posiada w swojej ofercie projekty domów dwurodzinnych, które są nie tylko stylowe, lecz także bardzo funkcjonalne. Jakie są zalety tego typu projektów?
• Osobne wejścia z zewnątrz – dają poczucie niezależności. Pozwalają żyć blisko siebie i – w razie potrzeby – być tuż za ścianą, jednak pomagają też zachować niezbędne do spokojnego życia komfort oraz prywatność.
• Wewnętrzne połączenie mieszkań przy pomocy klatki schodowej – bardzo wygodne rozwiązanie ułatwiające komunikację. Warto wspomnieć, że często istnieje możliwość odcięcia poszczególnych stref przez zamknięcie drzwi, które prowadzą do schodów.
• Dwa piętra lub parter i poddasze użytkowe. Domy tej wielkości mogą być parterowe jedynie wtedy, kiedy działka inwestora ma pokaźne rozmiary. W innym przypadku warto zdecydować się na budynek piętrowy lub z poddaszem użytkowym. To rozwiązanie jest korzystniejsze nie tylko ze względu na oszczędność powierzchni. Dwie kondygnacje pozwalają na wyraźniejsze rozdzielenie stref w domu. Seniorzy mogą mieszkać na parterze, a dzieci – na poddaszu.
• Oddzielne strefy zewnętrznych tarasów – pozwalają zachować prywatność również w trakcie wypoczynku na świeżym powietrzu.
• Dwa salony – dlaczego nie? W tradycyjnych projektach domów spotkać można tylko jeden, na dole (jeśli dom posiada dwa piętra). W przypadku budynków dwurodzinnych coraz częściej obserwuje się podwajanie tego pokoju, a czasem nawet tworzenie osobnej kuchni.

Jeśli masz wielu bliskich Ci krewnych i chcesz rozpocząć budowę, wybór projektu domu wielorodzinnego to coś, co z pewnością powinieneś przemyśleć. Takie rozwiązanie spaja rodzinę i bywa dużym ułatwieniem w późniejszym życiu. Ofertę pracowni Dobre Domy znaleźć możesz na stronie http://www.dobredomy.pl/projekty/domy-dwurodzinne/.




REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)