X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Lukarna - zdobi i doświetla

dachówki ceramiczne
Budując dom, nie możemy zapomnieć jak ważnym elementem wpływającym na nasze samopoczucie i komfort jest jego odpowiednie doświetlenie. Odgrywa to szczególną rolę w przypadku poddaszy, gdzie często okna w ścianach szczytowych nie wystarczają. Stosuje się wtedy lukarny lub okna połaciowe. Pomimo tego, że to te drugie są tańsze, to właśnie lukarny są najchętniej wybieranymi oknami na poddasze. Dzieje się tak dlatego, iż znacznie wzbogacają atrakcyjność bryły domu. Musimy jednak pamiętać o paru ważnych kwestiach..


Aby lukarna spełniała swoje funkcje, a więc pozwalała na dopływ największej ilości światła, najlepiej zdecydować się na nią przy dachach o kącie pochylenia powyżej 45 stopni i wysokich ścianach kolankowych – min. 1 metr. Pamiętajmy, że nie należy doświetlać poddasza pojedynczą lukarną – dużo lepiej pod względem funkcjonalności, sprawdzi się kilka usytuowanych w niedalekiej odległości od siebie. Jeśli jednak chcemy mieć tylko jedno okno, najlepiej wybrać takie, które obejmie znaczną cześć połaci dachowej.Nie zapominajmy, że tak samo jak każdy inny element domu, również ten jest objęty przepisami. Musimy zatem pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym na stałe mają przebywać ludzie, powierzchnia okna mierzona w świetle ościeżnicy powinna wynosić min. 1/8 powierzchni podłogi.

Rozmieszczenie lukarn odbywa się na tej samej zasadzie co rozmieszczenie zwykłych okien na ścianach bez skosów:
- wysokość od podłogi: 85-100 cm;
- dolna krawędź nie powinna wypadać powyżej wzroku człowieka przebywającego w pomieszczeniu;
- klamki umieszczone w połowie wysokości, aby otwieranie i zamykanie było dogodne;
- umiejscowienie okna powinno nie utrudniać jego otwierania i zamykania.

Konstrukcja lukarny nie jest niczym skomplikowanym. W jej skład wchodzi:
- ścianka frontowa z otworem okiennym;
- ścianka boczna osłonowa;
- daszek.
Od strony domu wykańcza się ją płytami gipsowo-kartonowymi, listwami boazeryjnymi lub panelami wykończeniowymi.

O ile sama konstrukcja jest prosta, to już budowa lukarny nie jest wcale tak prostą sprawą. Wiąże się ona także z dodatkowymi kosztem jakim jest ocieplenie lukarny. Koszt rośnie również ze względu na skomplikowanie geometrii dachu – materiał pokryciowy trzeba docinać i wykonywać dodatkowe obróbki blacharskie.

Lukarna dachowa może być zbudowana na bazie konstrukcji drewnianej lub konstrukcji żelbetowej.
Konstrukcja drewniana składa się ze szkieletu zamocowanego do murłaty oraz krokwi. Gdy lukarna jest mała, można ja mocować bezpośrednio do krokwi.
Konstrukcja żelbetowa stosowana jest w przypadku, gdy ścianka frontowa lukarny stanowi przedłużenie ściany zewnętrznej. W tym przypadku niezbędne jest jej ocieplenie,np. stryropianem i pokrycie okładziną elewacyjną.

Kolejnym wyborem przed którym staniemy, jest to czy będzie to lukarna dwuspadowa, trzy, jedno a może łukowa. W związku z tym, że pokrycie jest to samo co na reszcie dachu, należy zwrócić uwagę jakie zalecenia (m.in. pochylenie połaci) zawarł producent. Daszki owalne czy stożkowe stosujemy w przypadku pokrycia reszty dachu gontem, strzechą lub łupkiem.

Ciekawą odmianą od tej klasycznej jest lukarna wole oko. Wyróżnia się ona półowalnym kształtem, przechodząc płynnie pomiędzy płaszczyzną dachu, a daszkiem lukarni. Od pewnego czasu zjednuje sobie sympatyków, dzięki swej delikatności i ukrytej elegancji. Jej sympatyków nie zraża nawet trudność i ogromna precyzja wykonania.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dach
2016-01-28 18:56:18
Tagi do artykułu: lukarny | okna połaciowe | ściana kolankowa | Konstrukcja lukarny | płyty gipsowo-kartonowe | budowa lukarny | geometria dachu | lukarna dwuspadowa | wole oko
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ozdoby na dach i doświetlenie poddasza

dach
Powszechny trend wśród pokryć dachowych wskazuje na coraz częstsze użycie tradycyjnej dachówki. Odważni mieszkańcy domów pokrytych dachówką mogą nieco urozmaicić krajobraz instalując ozdoby na dach...

Sposób na urozmaicenie dachu

Ozdoby dachowe, sposób na urozmaicenie dachu
Dach to zdecydowanie więcej niż tylko pokrycie. Nadaje charakter budowli, przykuwa uwagę i zdobi. Warto więc zadbać o jego dopracowanie w każdym szczególe, tym bardziej że ma służyć przez długie lata.

Dachy w łuskę

pokrycia dachu
Łuski kwadratowe i rombowe RHEINZINK® w przeciwieństwie do płyt lub gontów o podobnym wyglądzie, posiadają na stronie górnej, przedniej i dolnej wygięcia w formie płaskich rąbków. Nawet przy geometrycznie skomplikowanych powierzchniach pozwalają na pewne pod względem wodo- i wiatroszczelności rozwiązania.

Nietypowe kształty okien

Okienne kształty
Wbrew powszechnemu przyzwyczajeniu okno wcale nie musi być zwykłym prostokątem albo kwadratem. Współczesna technologia pozwala nadać mu niemal każdy dowolny kształt. Może warto zatem trochę poeksperymentować?