X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - luty

jarzębina
Luty to miesiąc w którym pierwsze rośliny w naszym przydomowym ogrodzie budzą się do życia. Jest to znakomity moment by o nie zadbać, ponieważ już niedługo rozpoczną wegetację.
Mimo, że w lutym trzymają siarczyste mrozy, niekiedy pod koniec miesiąca widać już kwitnące pierwsze przebiśniegi, krokusy lub inne wczesnowiosenne byliny.Kiedy zima złagodnieje, trawy ozdobne zaczną wypuszczać nowe liście. W związku z tym powinniśmy przyciąć suche źdźbła traw ozdobnych. Jeżeli będziemy z tym zwlekać, to podczas usuwania zeszłorocznych źdźbeł możemy łatwo uszkodzić młode pędy. Warto także przeglądnąć przechowywane cebule, bulwy i karpy dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii oraz innych niezimujących w gruncie.

Podczas cieplejszych dni, można rozpocząć przycinanie roślin. Należy usunąć wszystkie gałęzie uszkodzone przez mróz, złamane lub też chore. Aby krzewy ładnie się rozkrzewiały wiosną, należy je przyciąć - pędy przynajmniej o 1/3. Wszystkie okazy nadmiernie rozrośnięte i stare, możemy odmłodzić skracając gałęzie nawet o 2/3 i usuwając grube gałęzie.


Pierwsze oznaki wiosny

W momencie gdy zalegający śnieg na iglakach stopnieje, należy sprawdzić czy krzewy nie połamały się. Pędy uszkodzone usuwamy jak najszybciej, aby zdążyć przed krążeniem soków. Jeżeli spóźnimy się z przycinaniem, nadmierne wypłynięcie żywicy osłabi roślinę.

Rośliny rosnące w pojemniku, pozostawione na zimę na balkonie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna. Jeśli na dworze jest zimno i bezchmurnie, warto jeszcze okryć rośliny agrowłókniną. Warto także zadbać o nasze rośliny pokojowe, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej a jednocześnie nie przelewając jej. Po paru dniach takiego nawadniania, należy je przenieść do cieplejszego miejsca, przesadzić je do świeżego podłoża w doniczce większej o 2 cm, ponieważ już niedługo rozpoczną wegetację.
Oczar
Pod koniec miesiąca można zacząć przygotowywać sadzonki pelargonii, fuksji oraz innych roślin niezimujących na zewnątrz. Sadzonki ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem, utrzymując temperaturę 18-20°C. Po ukorzenieniu przesadzamy je do doniczek.

Aby zapobiec tworzeniu się skorupy śnieżnej na trawniku, która tworzy się gdy nocą zamarza roztopiony w dzień śnieg należy rozbijać zalegającą skorupę śnieżną. Nie należy także chodzić po trawniku, na którym zalega śnieg, ponieważ pozostaną widoczne ścieżki, a nawet miejsca pozbawione trawy.
Kiedy śnieg stopnieje, trawnik nawozimy ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Dobrze także wykonać aerację lub wertykulację, a jeżeli podłoże jest zbyt zwięzłe – piaskowanie.
Zima w ogrodzie
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzieńZobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2016-02-11 03:04:02
Tagi do artykułu: ogrody | Przebiśniegi | Krokusy | byliny | krzewy | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.