X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Zabudowa balkonów

balkonPytając o zabudowę balkonu spotkamy się zarówno z głosami sprzeciwu, jak i z tymi przychylnymi. Dla jednych to nie potrzebne zabudowywanie naszego blokowego mini ogródka czy tarasu, a dla drugich ochrona przez hałasem i czynnikami atmosferycznymi oraz dodatkowa przestrzeń gospodarcza. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poznać zdanie zarówno tych pierwszych jak i drugich i samemu zdecydować co jest dla nas najlepsze.


Głównym argumentem przeciwników zabudowy balkonów to fakt, iż taki balkon jest jedynym miejscem w naszym mieszkaniu, gdzie możemy wyjść się przewietrzyć nawet w pidżamie, postawić na nim stoliczek z krzesłami i wypić poranną kawę na świeżym powietrzu. Jest to na pewno bardzo przyjemne i relaksujące – taka chwila spokoju tylko dla nas. Balkon na pewno doceniają mieszkające na wyższych kondygnacjach panie, które w lecie się na nich opalają, czując się w centrum miasta jak na egzotycznych wakacjach.

Wymienione powyżej zalety posiadania balkonu są na pewno przekonywujące, jednak zdecydowana większość mieszkańców osiedli (szczególnie w dużych miastach) nie ma widoku na park czy las, a o chwili prywatności na balkonie może pomarzyć. Oni pragną balkon traktować jako prywatną część swojego mieszkania, korzystać z niego bez skrępowania, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Taki zabudowany balkon chroniący przed hałasem, spalinami i zanieczyszczeniem w znaczący sposób podwyższa standard, a co za tym idzie wartość naszego mieszkania.


Większość z nas słysząc „zabudowa balkonu” ma przed oczami niezbyt ładny widok – zwykłe pojedyncze szyby – często brudne (problem z myciem od zewnątrz), zamontowane na brzydkich aluminiowych profilach.. Jednak obecnie zabudowy nie zakłócają wyglądu elewacji, a są wręcz jej ozdobnym elementem. System zabudowy balkonów to przede wszystkim hartowane szkło, anodowane lub lakierowane profile aluminiowe, rolki i elementy ślizgowe oraz elementy mocujące wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Taki zabudowany balkon to idealnie miejsce na stworzenie swojej domowej oranżerii. Deszcz czy śnieg nie przenika do środka, a milimetrowe szczeliny między taflami zapewniają odpowiednią wentylacje i odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo nasze rośliny będą odpowiednio doświetlone. Należy pamiętać jednak, że balkon zawsze pozostanie balkonem i nie uszczelniać go na siłę, gdyż może to prowadzić do powstawania pleśni i grzybów.

Zabudowany balkon docenią z pewnością mieszkańcy niższych kondygnacji. Otworzyć nasze przeszklenie da się jedynie od wewnątrz, dlatego będzie to dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Niektóre z nowoczesnych systemów pozbawione są pionowych ram i rygli co uniemożliwia wspięcie się na wyższe kondygnacje przy okazji nie ograniczając nam widoku oraz światła.

Obecne zabudowy umożliwiają łatwe otwieranie części lub całości przeszklenia oraz zapewniają wygodę mycia z obu stron, bez potrzeby wychylania się na zewnątrz. Po zsunięciu tafle tworzą jeden wąski, szklany bloczek, przez co w rezultacie otrzymujemy zwykły otwarty balkon. Tym sposobem w jednym domu może mieszkać zarówno zwolennik, jak i przeciwnik zabudowy balkonów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
2016-02-16 20:28:01
Tagi do artykułu: balkon | zabudowa
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
taras

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Balkon, taras, a może weranda?

Balkon
Kto z nas będąc jeszcze małym dzieckiem nie marzył o ślicznym domku w pięknej okolicy, z zadbanym i kolorowym ogrodem, a do tego z fajną werandą. Na tej werandzie stałaby ławka na której czekałaby na nas babcia z ciastem i kompotem. Jednak dorosłe życie nie jest tak kolorowe, jak nam się to wydawało będąc dzieckiem. Nie każdy mieszka w domu, a jeśli już to ze względów m.in. finansowych werandę woli zastąpić tarasem.

Oświetlenie zewnętrzne

oświetlenie
Po zapadnięciu zmroku oświetlenie posesji ułatwi nie tylko bezpieczne dotarcie do domu, ale także odstraszy nieproszonych gości czyli złodziei. Dzięki takiemu oświetleniu wokół domu w każdej chwili możemy zobaczyć co się dzieje na zewnątrz. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne może stworzyć pełne blasku i uroku efekty wokół budynku, elementów małej architektury oraz ogrodu.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.