Ogród zimowy dla każdego

ogród zimowy

fot. ogród zimowy

Do niedawna ogród zimowy, postrzegany jako produkt raczej luksusowy, nie znajdował zbyt wielu nabywców. Jednak rozwój nowych technologii budowania z aluminium, w oparciu o rozwiązania systemowe, pozwala obecnie na tworzenie funkcjonalnych konstrukcji ogrodów w przystępnej cenie.

Coraz więcej osób dostrzega nie tylko urok zakątka ogrodu zimowego, ale też jego wymiar praktyczny. Oranżeria zapewnia powiększenie przestrzeni mieszkalnej domu, a także wpływa na jego atrakcyjność i zwiększenie wartości w przypadku sprzedaży. Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska wyjaśnia: „Myślę, że na wzrost popularności ogrodów zimowych mają wpływ głównie dwa czynniki. Pierwszy to faktyczny, niższy niż przed laty koszt budowy ogrodu zimowego, m.in. dzięki: większej dostępności materiałów, pogłębionej wiedzy inżynierskiej, większej konkurencji, etc. Drugi czynnik to wzrost zamożności społeczeństwa.”

Madryt – prostota geometrii

ogród zimowy

fot. ogród zimowy

Częstym przypadkiem jest, że inwestorzy, oglądając katalogi, broszury i różnego rodzaju galerie realizacji ogrodów zimowych, początkowo planują konstrukcje o udziwnionych i niestandardowych kształtach. Jednak już w trakcie konkretnych rozmów z handlowcem wielu z nich decyduje się na prostsze i bardziej funkcjonalne wersje. W przypadku oferty ogrodów zimowych Reynaers najczęstszy wybór pada wtedy na konstrukcję Madryt, na bazie prostokąta z jednospadowym dachem. Model ten jest przykładem rozwiązania, przy którego produkcji najlepiej optymalizują się tzw. rozkroje profili aluminiowych (profile dostępne w określonych długościach, z których odpad jest zazwyczaj nie do wykorzystania w kolejnej konstrukcji) oraz akcesoria i uszczelki. Z uwagi na proste kąty i nieskomplikowane płaszczyzny cięć profili, przygotowanie produkcyjne konstrukcji oranżerii jest również prostsze, czyli po prostu tańsze.

Do konstrukcji na bazie prostokąta łatwiej także dopasować wypełnienie szklane, poliwęglan lub plexi. Formatki takich wypełnień są wycinane z większych tafli opisanych określonymi wymiarami, z których zazwyczaj więcej da się wykroić prostokątów niż innych figur geometrycznych. Większość producentów również wyżej wycenia szkło (często nawet dwukrotnie) za przygotowanie formatek nieprostokątnych.

Innym ograniczeniem, jakie niesie za sobą geometria dachu innego niż jednospadowy, są droższe okna dachowe oparte na trapezach i trójkątach. Okna tego typu, z uwagi na swój kształt, posiadają mniejszą powierzchnię wentylacji niż okna prostokątne i są trudniejsze do wykonania.

Co więcej, jeśli oranżeria usytuowana jest po stronie południowej, z pewnością będzie się łatwo nagrzewała. W celu ograniczenia temperatury w jej wnętrzu najczęściej stosuje się rolety dachowe (lub szkło o wyższych parametrach). Także i tu duży wpływ na cenę rolet ma kształt dachu. Rolety na dach nieprostokątny (trapezy, trójkąty) są dużo droższe od tych na dach prostokątny, a niekiedy nawet niemożliwe do wykonania. Niewątpliwą wadą tych pierwszych jest również fakt, iż kaseta, w którą zwija się roleta, znajduje się w dolnej części dachu, co może skutkować zaleganiem śniegu lub liści.

Decyzja o budowie

ogród zimowy

fot. ogród zimowy

Większość producentów ogrodów zimowych dysponuje standardowymi rozwiązaniami i typowymi projektami ogrodów. W ofercie Reynaers, oprócz popularnego Madrytu, można znaleźć ponad 20 modeli brył przemyślanych tak, aby pasowały do wielu domów i mieszkań. Są one znacznie tańsze (nawet o 20%) od tych projektowanych na zamówienie. Mają z góry określoną formę: kształt, konstrukcję i wymiary. Oferta zawiera zarówno ogrody o konstrukcji standardowej, narożnej, jak i wolno stojące. Jednak, jak podkreśla Radosław Klepko: „Pomimo że ogród zimowy stał się dostępny dla większej ilości inwestorów, to nie zapominajmy jednak, że są rozwiązania konstrukcyjne mniej lub bardziej optymalne zarówno pod względem kosztów, jak również funkcjonalności i użyteczności. Przed podjęciem decyzji o budowie ogrodu zimowego konieczne jest skorzystanie z fachowej porady, ponieważ każdy dom wymaga indywidualnej oceny technicznych możliwości dobudowania do niego oranżerii. Konstrukcja ta ma służyć nam przez lata, oferując maksymalny komfort i przyjazny klimat”.

Więcej o ogrodach zimowych Reynaers: www.ogrodyzimowe.com

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)