X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dobrze wybrany parapet wewnętrzny

parapet vekaParapet powinien być przede wszystkim solidny i dobrze wykończony, by na przykład zalanie go wodą przy podlewaniu kwiatów nie zaszkodziło. Musi być też wytrzymały, byśmy nie zastanawiali się czy możemy na nim postawić dużą donicę. Parapet to element wykończenia, który montuje się na etapie tynkowania, więc najlepiej, jeśli już na początku prac wykończeniowych zdecydujemy jaki ma mieć wymiar, kształt i z jakiego materiału będzie wykonany.

Mamy do wyboru parapety drewniane, z płyty wiórowej laminowanej, kamienne, z konglomeratu kamiennego czy z PCW. Drewniane są ładne, a przy tym odporne na wahania temperatury oraz wilgoć, dzięki temu, że dziś wykonuje się je z drewna klejonego, a nie litych desek. Muszą być jednak zabezpieczone lakierem lub woskiem. Te z płyty laminowanej wyglądem imitują drewno lub kamień, są trwałe i odporne, aczkolwiek bardzie przypominają blat kuchenny i na przykłada do eleganckich klasycznych wnętrz nie pasują. Kamienne wykonuje się z granitu, trawertynu, wapienia, marmuru, które są szlifowane i polerowane. Są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, wodę, a nawet na większość środków chemicznych. Takie parapety mogą być we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych. Natomiast konglomerat to tańszy zamiennik kamienia, wykonany z kruszywa i żywic. Z wyglądu niemal identyczny jak kamień, ale jest od niego tańszy i bardziej odporny na plamy niż np. naturalny marmur. Trudno go uszkodzić nawet uderzeniem, nie ma tendencji do nasiąkania, jest odporny na wodę i środki chemiczne.
Do okien z profilami z PCW dobrym wyborem są parapety wykonane z tego samego tworzywa. Parapety z PCW są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i najtańsze spośród wszystkich materiałów. Producent profili okiennych VEKA oferuje takie parapety. Duży wybór kolorów i wzorów pozwala na wkomponowanie parapetów VEKA do wnętrz w różnych stylach. Imitują drewno lub marmur. Są również po prostu białe. Parapety są bardzo stabilne, sztywne, dzięki specjalnej konstrukcji (diagonalne użebrowanie). Wielokomorowe parapety VEKA oferowane są w różnych wymiarach. Mogą mieć długość do 650 cm, a szerokości do wyboru co 5 cm, jednak maksymalnie 60 cm. Mocuje się je do podłoża za pomocą zaprawy klejowej i umieszcza na podporach. Rozstaw podpór nie powinien przekraczać 30 - 50 cm.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
2015-07-30 12:17:59
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów