Jak wybrać dywan?

salon

fot. salon

Harmonijna kompozycja mebli i dywanów wydobędzie urodę tych pierwszych, z kolei podporządkowanie przestrzeni agresywnym deseniom na podłodze zdominuje wnętrze.

Ciepło, zimno
Zestawienia kolorystyczne tkanin i mebli tworzy się na zasadzie kontrastów lub podobieństwa. W pierwszym przypadku kompozycja polega na łączeniu barw z różnych tonacji (np. ciepłej żółci i zimnego błękitu), ciemnych i jasnych (bieli i czerni, bieli i czerwieni itp.). W drugim dbamy o to, by kolorystyka dywanu, ścian i obić była utrzymana w tej samej gamie – ciepłej (na tle ścian w kolorze rozbielonej żółci ustawiamy pomarańczową kanapę, a na podłodze kładziemy koralowy dywan) lub odwrotnie – zimnej (białe ściany, ciemnoniebieska kanapa i błękitny dywan).

Umiejętnie dobrane dywany wydobywają urodę podłogi, ale mogą też służyć podkreśleniu podziałów wnętrza, wyodrębnieniu miejsca do pracy, spania, odpoczynku, słowem, pomagają tworzyć pomieszczenia wielofunkcyjne.
Już zestawienie miękkiego dywanu z twardą podłogą dzieli przestrzeń. Dywany są nieodłącznym elementem stref wypoczynku. Np. w pokoju dziennym można wydzielić kąt wypoczynkowy, ustawiając kanapę i fotele na dywanie, resztę podłogi pozostawiając odsłoniętą.

Przeczytaj również: Idealne fototapety do sypialni

Nowy dywan, nowe życie
Nowy dywan zmienia wygląd całego pomieszczenia, a ponadto podkreśla urodę zadbanej podłogi. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie zajmował całej jej powierzchni; dywan musi oddychać, czyli mieć wokół siebie tyle miejsca, by było widać jego urodę.
Dywany trzeba umiejętnie komponować z meblami, które im towarzyszą – krzesłami, kanapami, fotelami itp.
Najistotniejszy jest ścisły związek koloru oraz motywu dekoracyjnego dywanu i obić mebli towarzyszących. Dywany nie istnieją same dla siebie ze względu na ciekawy wzór, ale w ścisłym związku z architekturą wnętrza. W pokoju w stylu techno dywan o tradycyjnych wzorach będzie rozwiązaniem nader ryzykownym. I odwrotnie – tkanina w agresywny geometryczny wzór i o takowej kolorystyce może razić we wnętrzu stylizowanym na dworek, z meblami z przełomu XIX i XX wieku oraz belkowanym sufitem.

Jedność stylu
Tkaniny zdobiące podłogi można także przenieść na ściany. Należą do nich nie tylko maty, ale również kompozycje obrazów z filcu oraz dywany, które można przyklejać lub zawieszać na ścianach.
Udane wprowadzenie ich do pomieszczeń polega na uchwyceniu równowagi między poszczególnymi elementami wyposażenia oraz spojrzeniu na wnętrze jako całość kompozycyjną.

Poszukiwanie nowych motywów dekoracyjnych związane jest ze strukturą materiału, z którego zrobione są dywany. Stosuje się aplikacje, wszywane wstawki z materiału o odmiennej fakturze, pikowania, wydobywa głębokość gładkich tworzyw, np. materiałów skóropodobnych czy filcu. Z kolei puchate dywany mają nierówną wysokość – nierówne nitki tworzą desenie dekoracyjne na całej szerokości lub tylko wypukłe wzorki. Kształt dywanów zależy od motywu dekoracyjnego (modne są kształty geometryczne), np. małe i większe kwadraty wpisane w olbrzymi kwadrat. Modne są modułowe kompozycje – kwadraty, koła, graficzne układy linii.

Nowością nie tylko w Polsce ale i na świecie jest „wirtualna przymierzalnia” dostępna od niedawna na stronie internetowej www.dywany.net. W prosty sposób daje ona możliwość dopasowania dywanów do swojego wnętrza jeszcze przed jego zakupem oraz pozwala dokładnie obejrzeć dywan z każdej strony dzięki technologi 3D. Jest to wspaniały sposób na dobór najbardziej odpowiedniego dywanu, a przy okazji na świetną zabawę dla całej rodziny na długie zimowe wieczory.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)