X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - grudzień

ostrokrzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Rośliny ogrodowe zazwyczaj są wytrzymałe na mróz czy niesprzyjającą pogodę. Jednak w każdym ogrodzie znajdą się gatunki, które nie najlepiej znoszą zimowe, wietrzne dni. Takie okazy, a także nowo posadzone byliny czy egzotyczne rośliny warto okryć agrowłókniną oraz dobrze wokół wyściółkować podłoże. Szczególnie istotne jest to, gdy pogoda jest mroźna i wietrzna – wtedy pędy roślin są najbardziej narażone na przemarzanie.

Warto pamiętać, ze rośliny można okrywać wyłącznie materiałami przewiewnymi takimi jak agrowłóknina, słoma czy papier. Błędem jest stosowanie filii plastikowej, ponieważ nie odprowadza ona wilgoci. Roślina ulega zaparzeniu i jest atakowana przez choroby grzybowe. Więcej na temat ocieplania roślin zimą można dowiedzieć się z artykułu pt.:"Ocieplanie roślin".Mokry, ciężki śnieg zalegający na naszych ogrodowych roślinach może zdeformować ich korony, a nawet je połamać. Dlatego należy pamiętać o regularnym strzepywaniu śniegu z gałęzi, a te zagrożone złamaniem, warto podeprzeć.

slider_grudzienZadbajmy także o drzewa i krzewy owocowe. W puszystym śniegu myszy mogą wydrążyć rozległe korytarze w celu dobrania się do korzeni młodych roślin. Aby temu zapobiec mocno udeptujmy śnieg wokół pnia.
Z porzeczek, agrestu i winorośli warto przygotować zdrewniałe sadzonki. W tym celu należy pociąć pędy na odcinki 20-25cm, a część wierzchołkową odrzucić. Tak gotowe sadzonki należy przechowywać w temperaturze 4-5°C.
Drzewka posadzone blisko pola, mogą być narażone na obgryzanie przez sarny oraz zające, dlatego można je zabezpieczyć plastikowymi osłonkami na pnie.
W okresie zimowym należy także systematycznie sprawdzać przechowywane bulwy oraz cebulki bylin. Te gnijące oraz uszkodzone przez pleśń należy wyrzucić, resztę warto spryskać preparatem grzybobójczym.

Podczas odśnieżania ścieżek i placyków unikajmy zrzucania zbyt dużej ilości śniegu, ponieważ pod jego ciężarem trawnik będzie źle zimować, a na wiosnę mogą w tych miejscach pojawić się łyse placki. Warto także zrezygnować z posypywania ścieżek solą, ponieważ trawa jest wyjątkowo wrażliwa na zasolenie.
Dodatkowo unikajmy chodzenia po trawniku szczególnie podczas mrozów, odwilży czy opadów śniegu. Deptanie murawy może znacznie pogorszyć stosunki wodno – powietrzne w glebie.

Zima w ogrodzieW okresie zimowym warto także zadbać o nasz ogrodowy staw oraz rybki w nim żyjące. Częstym problemem jest niedostatek tlenu, ponieważ pod taflą lodu, woda nie ma kontaktu z powietrzem.
Przed przyjściem pierwszych przymrozków na powierzchni wody można położyć styropianowy pływak lub pływającą grzałkę. Jeżeli nie mamy takiej możliwości należy pilnować, aby lód nie pokrył całej powierzchni wody. Można go kruszyć, ale w taki sposób aby nie uszkodzić folii uszczelniającej zbiornik.

Na balkonie pozostawiamy tylko te rośliny, których na zimę nie powinno przenosić się do mieszkania. Resztę roślinek balkonowych należy przechować w pomieszczeniu jasnym, chłodnym. Nie można zapomnieć o ich podlewaniu raz na dwa lub trzy tygodnie. Więcej na temat pielęgnacji roślin balkonowych zimą można przeczytać w artykule pt.:"Rośliny balkonowe zimą". Trochę częściej podlewamy rośliny stojące w cieplejszych pomieszczeniach. Oglądamy także liście – jeżeli zauważymy na nich oznaki chorób lub szkodników, należy okazy opryskać odpowiednimi preparatami.
Warunki panujące zimą nie sprzyjają także roślinom pokojowym. Krótkie dni, suche powietrze w pomieszczeniu może spowalniać wzrost roślin doniczkowych. Dobrze postawić takie rośliny jak najbliżej okna, aby zapewnić jak najwięcej światła. Nie można także zapomnieć o regularnym podlewaniu oraz zraszaniu liści rośliny.

rok w ogrodzieGdy nie wykonujemy w ogrodzie dużych prac, można zadbać o konserwację narzędzi ogrodowych. Warto je oczyścić, naprawić czy tez naoliwić. Ten czas można także poświęcić renowacji i konserwacji mebli ogrodowych. Zwróćmy uwagę na urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Niektóre z nich mogą wymagać ostrzenia lub naprawy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium Ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2016-07-04 12:19:45
Tagi do artykułu: ogrody | drzewa owocowe | krzewy | trawniki | choroby roślin | szkodniki | ogród | rośliny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.