projekty domów

Kuchnie nowoczesne i ich wystrój

kuchnia
Kuchnia w wielkim stylu wróciła na należne sobie miejsce w naszych domach. Piec kuchenny od najdawniejszych czasów był sercem domu i wokół niego skupiało się domowe ognisko. W zgodzie ze zmieniającą się modą, rozbudową domów, kuchnia powoli traciła swój status – w czasach gdy aranżacja wnętrz zatrzymała się na salonach, kuchnię traktowano jako pomieszczenie służące wyłącznie do przygotowywania posiłków, często ciemne i ciasne, pozbawione własnego stylu. Historia zatoczyła swoje koło. Dzisiejsza kuchnia wychodzi na salony.


Rodzinna wyspa
meble kuchenne sliderDziś, miejsce węglowego pieca – jako centralnego punktu kuchni zajmuje często wyspa kuchenna. Główną zaletą wyspy jest jej funkcjonalność. Możliwość dostępu do niej ze wszystkich stron polepsza organizację pracy gospodarza, a także umożliwia rodzinne gotowanie. Otwarta przestrzeń na salon czy jadalnię pozwala na uczestniczenie w życiu reszty domu w czasie kucharzenia.


Funkcjonalność to podstawowa cecha nowoczesnej kuchni. Funkcjonalność musi jednak iść w parze z designem. A co dziś jest modne? Jak urządzać nowoczesne kuchnie?

Minimalizm i prostota zawędrowały do kuchni
kuchniaMeble nowoczesne w kuchni to przede wszystkim meble oszczędne w swojej formie. Do lamusa odchodzą fantazyjne i bogato zdobione kredensy. Nie ma już miejsca na zbędne półki, szafki i szafeczki, które zabierają nam cenną przestrzeń i zaburzają charakter kompozycji. Zarówno kształty jak i fakturę zabudowy kuchennej cechuje dziś minimalizm. Nieskomplikowane geometryczne figury i wyraźnie zaakcentowane poziomy to trendy obwiązujące w aranżacji wnętrz kuchennych. Nowy design zuboża także wzornictwo w zakresie frontów. Obok szklanych fasad osadzonych w konstrukcji aluminiowej stosowane są z ogromną popularnością fronty polerowane na wysoki połysk, fornirowane i ryflowane, więc przede wszystkim gładkie.
Decydując się na nowoczesną teksturę należy mieć na względzie także dobór faktury naszych mebli kuchennych. Zgodne z duchem mody będą jednokolorowe fronty a także wszelkie egzotyczne gatunki drzew. W zależności od upodobań mamy do wyboru zarówno jasne wzornictwo (np. wiąz grecki) jak i ciemne (np. orzech skandynawski). Dominują monolityczne bryły w kontrastach na bazie podstawowych kolorów o mocno połyskliwych frontach.

kuchniaProducenci designerskich mebli najczęściej oferują białe, czerwone lub czarne nowoczesne kuchnie w gotowych zestawach modułowych. Od nas tylko zależy czy wybierzemy zestaw mebli czy zdecydujemy się na kuchnię pod zabudowę. Oba rozwiązania są zgodne z nowoczesnymi trendami.
W nowoczesny, minimalistyczny styl, doskonale wpisują się skromne dodatki. Królują przede wszystkim uchwyty proste, ze stali nierdzewnej lub całkiem niewidoczne: wpuszczane we fronty.

(Komplet)na wygoda
Kuchnie na wymiar , to od kilku lat standard. Zabudowana lodówka, zmywarka czy kuchenka przestaje być tylko sprzętem AGD, ale staje się meblem, komponującym się z resztą w spójną, nierzadko stylową całość. Pełna swoboda w wyborze liczby, szerokości i frontów skrzydeł drzwi, a także w ilości półek i szuflad, pozwala stworzyć rozwiązanie dla nas najwygodniejsze i często niepowtarzalne. Ponadto zabudowa jest bardzo prosta w użytkowaniu i łatwa do utrzymania w czystości, a elementy mebli są stabilne - trwale mocowane do ściany.

Ściany mają usta
Kolorystyka nowoczesnej kuchni to pewna dowolność. Modne są dalej: nieśmiertelna biel i zimne srebro, lecz coraz bardziej popularne stają się kolory dominujące i wyraziste. Nie bójmy się głębokiej oberżyny, soczystej limonki czy gorzkiej czekolady. Kolory mają siłę i stanowią istotny element w wystroju naszej kuchni. Element który wiele o niej mówi.

Iluminacja
Ważnym elementem będącym dopełnieniem kompozycji jest oświetlenie. Zarówno funkcjonalne oświetlenie główne (blatu, stołu, strefy gotowania) jak i przede wszystkim dekoracyjne. Lampki halogenowe montowane na górnej krawędzi wiszących szafek podkreślają linię zabudowy a także eksponują fronty. Natomiast lampki instalowane wewnątrz przeszklonych szafek nadają meblom nietypowy charakter.

Podsumowując, nowoczesna kuchnia to przede wszystkim kuchnia funkcjonalna i minimalistyczna. Dziś bogactwo wystroju tkwi w jego prostocie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kuchnie
2016-06-18 10:02:55