X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Modna mozaika

mozaika
Mozaika to dekoracja artystyczna w formie obrazu bądź ornamentu, wykonana z niewielkich różnokolorowych elementów. Mogą to być dopasowanie kształtem kamienie, fragmenty szkła lub ceramiki. Elementy są przytwierdzone do podłoża przy pomocy zaprawy klejowej.


Historia mozaiki
Historia mozaiki rozpoczęła się w okresie antycznym. Rozkwit określa się na VI – IV wiek p.n.e. Najwięcej odkryto w Mezopotamii, w mieście Ur. Wykonywano je z różnorodnych materiałów: marmuru, lapis lazuli, macicy perłowej, złota, srebra i alabastru. Najstarsze, zachowane pozostałości mozaiki pochodzą z miasta Uruk i mają blisko 5 tys. lat. Na początku dekorowaną tą metodą tylko posadzki i ściany.
mozaikaW Grecji przeważały motywy z życia codziennego, sceny mitologiczne, potwory mityczne – gryfy i chimery. W Rzymie przeważały wzory geometryczne i sceny z mitologii. W okresie chrześcijańskim ilustrowano sceny za Starego i Nowego Testamentu. Sztuka islamska zakazywała przedstawiania postaci ludzkich. Przeważały więc sceny z polowań, budowle, świat zwierząt i roślin oraz cytaty z Koranu.W Grecji pierwsze wzory układano z otoczaków w kolorze białym i czarnym (technika znana jako „opus barbaricum”) z niewielkimi fragmentami żółtymi i brązowymi. Okres hellenistyczny przyniósł nową technikę - „opus segmentatum” z odpadów kamieniarskich i rzeźbiarskich. Kolejny krok w historii mozaiki to stosowanie regularnych form (tesseer), płytek bądź kostek z marmuru lub innych kamieni (nawet szlachetnych). Z czasem różnorodność materiałów i wielkość elementów (nawet o krawędzi grubości 1 mm) miała pomóc w jak najdokładniejszym odwzorowaniu obrazu. Sztuka dokładnego odwzorowania z użyciem tak drobnych i różnorodnych elementów nazywa się „opus vermiculatum”. Jej przykładem są zachowane do dziś mozaiki w Pompejach.

Po upadku Bizancjum mozaika stała się mniej popularna. Jej renesans przypadł w XI i XII, a następnie po przerwie w XIX w.

Mozaiki współczesne
mozaikaWspółczesne mozaiki naśladują tradycyjne wzory. Najczęściej stosuje się je przy aranżacjach wnętrz – przede wszystkim w kuchni i łazience.
Mozaika to bardzo oryginalny pomysł na dekorację basenu, posadzki prysznicowej lub oczka wodnego. Obecnie wiele firm glazurniczych trudni się wykonywaniem wielkoformatowych wzorów. Pokrycie dna basenu interesującymi wzorami geometrycznymi lub obrazami sprawiającymi trójwymiarowy efekt jest bardzo interesujące.
Producenci oferują materiały w dowolnych kolorach i formach. Ich wybór zależy tylko od fantazji klienta.
W XXI wieku mozaiki produkuje się z nowoczesnych materiałów. Najpopularniejszą formą jest malutki kwadracik o boku kilku cm ze szkła, ceramiki, stali lub kamienia. Zespół kwadracików sąsiadujących ze sobą w jednakowych odległościach łączony jest w panel z elastycznej siatki. Dzięki temu łatwo jest dopasować element do dowolnego kształtu powierzchni.

W aranżacji minimalistycznej doskonale sprawdzą się jednokolorowe lub kontrastujące elementy. Styl vintage lubi analogie i powiązania. Doskonale sprawdzą się w nim tradycyjne wzory i obrazy.

Mozaika szklana z elementów przezroczystych daje doskonały efekt jako nakładka na zdjęcie lub wzór formatu fototapety. Drobna siatka mozaikowa jest chętnie zestawiana z dużymi kaflami jako podkreślenie elementów aranżacji lub architektury.

Mozaika kamienna wspaniale sprawdza się w ogrodach i na tarasach wychodzących na ogród. Jej zaletą jest trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Nieregularna, płaska mozaika marmurowa lub z surowego kamienia doskonale zmywa się samą wodą bez detergentów.

Mozaiki ceramiczne najchętniej stosowane są w łazienkach i kuchniach, zarówno jako mozaika ścienna jak i mozaika podłogowa.

Parkietaż
Mniej popularną formą mozaiki jest parkietaż. To powtarzający się wzór utworzony z przystających wielokątów foremnych (np. z trójkątów). Kompozycja wypełnia całą przestrzeń. Wszystkie boki wielokąta mają wspólne krawędzie z elementami sąsiednimi. Parkietaże doskonale nadają się do dekorowania blatów stołów i stolików.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-09 06:44:44
Tagi do artykułu: mozaika | posadzki | wzory | taras
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki Galeria Podłogi Podłogi    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Posadzki tarasowe

taras
Sezon wiosenno-letni to czas by zadbać o taras, który stanowi istotne połączenie strefy wnętrza domu z ogrodem. Starannie dobrana posadzka powinna nie tylko współgrać z elewacją i zamysłem architekta krajobrazu, ale także cechować się funkcjonalnością. Architekci Internity zalecają by przy wyborze okładzin tarasowych zwracać uwagę na nasiąkliwość i porowatość nawierzchni...

Budowa tarasu w jeden dzień

taras
Wiosna... Po długich i mroźnych miesiącach zimowych nareszcie opuszczamy zamknięte wnętrza i wychodzimy przed dom, aby cieszyć się bezpośrednim kontaktem z naturą. A jeśli nasza przydomowa przestrzeń nie otrzymała jeszcze odpowiedniej aranżacji, może warto pokusić się o wykonanie letniego tarasu. Jeśli nie lubimy ciągnących się prac budowlanych wybierzmy sposób szybki i ekonomiczny - w technologii... na sucho...

Taras z płytkami na wysoki połysk

taras
Z tarasu zaczynamy korzystać już wczesną wiosną, a przy sprzyjającej pogodzie może nam służyć nawet do późnej jesieni. Jeśli pragniemy, by przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego właściwe, staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba będzie się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami.

Nowe kolory kostki brukowej

kostka brukowa
Złocista pani jesień króluje nad światem. Nasze otoczenie przebiera się w enigmatyczne barwy. Kapryśne tonacje możemy od teraz spotkać również na brukowych nawierzchniach. Firma AWBUD zaprasza do krainy łagodności - cztery nowe kolory bruku kostek melanż: Kasztanowy, Piasek Pustyni, Safari i Gołębi powstały z inspiracji sił natury, po to, by obezwładnić nas nostalgią...