X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Umywalki łazienkowe

meble łazienkowe
Łazienka powinna być miejscem, w którym zarówno dbamy o higienę, ale także odpoczywamy i relaksujemy się. Umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki, dlatego jej odpowiedni wybór ma duży wpływ na komfort przebywania w tym pomieszczeniu.
Zanim wybierzemy odpowiednią umywalkę, warto narysować na kartce plan urządzanego pomieszczenia. Aby łazienka była funkcjonalna, trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi. Dobre rozplanowanie wnętrza łazienki zapewni nam wygodę oraz bezpieczne korzystanie.Podczas wyboru umywalki przede wszystkim kierujemy się względami estetycznymi. Zazwyczaj dopasowujemy ją do wielkości, stylu i kolorystyki naszej łazienki.
Biel przestała być dominującym kolorem w łazience. Coraz częściej sięgamy po ceramikę o pastelowych odcieniach lub bardziej wyrazistych, takich jak czerwień czy czerń.
Obecnie dostępne na rynku umywalki przybierają najróżniejsze kształty min.: półkola, koła, elipsy, kwadraty czy też bardziej asymetryczne kształty. W niewielkich łazienkach, doskonale sprawdzają się umywalki narożne, podwieszane czy też z wydłużonymi bokami, które tworzą po bokach ceramiczne półki.


Zdecydowana większość, dostępnych na rynku umywalek jest wykonana z ceramiki, porcelany, fajansu czy tworzywa sztucznego. Niektóre z nich pokryte są specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się brudu. Coraz więcej zwolenników znajdują umywalki szklane, drewniane czy wykonane ze stali. Najlepiej wyglądają one w nowoczesnych wnętrzach. Jednak są to umywalki dla zamożniejszych klientów, ponieważ prócz ciekawego wzornictwa, charakteryzują się wysoką ceną.

Sposób montażu umywalki łazienkowej zależy m.in. od jej rozmiarów, masy, sposobu doprowadzania wody oraz od tego w jak została przeprowadzona instalacja wodociągowa i kanalizacyjna.
Umywalkę możemy zamontować w sposób standardowy, czyli jedynie przykręcając ją do ściany za pomocą śrub. Musimy się liczyć z tym ze wężyki i syfon łączący umywalkę z instalacją kanalizacyjną nie będą swoim wyglądem zdobić łazienki.
Aby temu zapobiec możemy użyć półpostumentu (pół nogi) lub postumentu (nogi). Ten drugi zasłoni rury tylko od frontu, ponieważ nie jest aż tak głęboki jak półpostument.
Innym sposobem, który umożliwi nam ukrycie rur doprowadzających wodę jest zamontowanie stelaża instalacyjnego. Pozwoli on na zamontowanie umywalki w dowolnym miejscu w naszej łazience.
Umywalki mogą być także montowane na blacie. Wtedy zazwyczaj są stawiane, wpuszczane lub też podwieszane od spodu do blatu. Innym, równie popularnym sposobem montażu umywalki, jest umieszczenie jej na specjalnej szafce, która jest dopasowana do kształtu umywali.

Wybierając umywalkę, należy także zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju baterii jest ona przystosowana. Zazwyczaj mają otwór na jednouchwytową baterię stojącą, wbitą z boku lub centralnie. Jeżeli mamy baterię dwu lub trzy otworową, warto zwrócić uwagę na stronę montażową umywalki, ponieważ bardzo często są tam nacięte dodatkowe dwa otwory do wybicia.
Każda umywalka posiada zabezpieczania przed przelaniem się wody. Otwory przelewowe umieszczane są zazwyczaj centralnie lub z boku miski.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Armatura i ceramika
Autor: Anna Dębiec
2016-05-29 05:43:19
Tagi do artykułu: łazienka | umywalki
 
Powiązane galerie:
Galeria Baterie łazienkowe, krany Baterie łazienkowe, krany Galeria Umywalki Umywalki    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cersaie 2009 w Bolonii

płytki ceramiczne
Niedawno zakończyła się dwudziesta siódma Międzynarodowa Wystawa Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienkowego - Cersaie 2009 w Bolonii, największa i najważniejsza na świecie impreza prezentująca płytki ceramiczne i wyposażenie łazienek. Tam przedstawiane są najnowsze trendy i nowości branżowe. Wśród odwiedzających nie mogło zabraknąć specjalistów z firmy Max-Fliz, która poprzez salony w Krakowie i Wrocławiu wprowadza nowości na rynek polski...

Zabawa z perspektywą

Kolekcja Carrara
Ciasna łazienka, wąski korytarz czy zbyt wysoka kuchnia – dzięki panelom ściennym i złudzeniom optycznym można to łatwo, niewielkim kosztem zmienić.
Ścienne panele z PCV są lekkie, niedrogie oraz łatwe w montażu. Obecnie handel oferuje dziesiątki ich wzorów i kolorów. W samej tylko ofercie Plastivan Polska jest ich kilkadziesiąt.

Światowy design w łazience

Bezdotykowa bateria łazienkowa
Światowy design w łazience? Teraz to możliwe. Wśród baterii Oras znajdziemy linię zaprojektowaną przez włoski dom projektowy Alessi – Il Bagno Alessi One. To nowoczesna armatura o minimalistycznych kształtach i zupełnie nowatorskim podejściu do użytkowania.

Czystość i porządek w łazience

łazienka
Piękna łazienka to nie tylko projekt i wykonanie, ale też porządek i czystość. Nawet najlepiej zagospodarowana przestrzeń straci urok, gdy powierzchnie pokryją się warstwą kurzu i kamienia. Rozwiązania technologiczne dostępne w produktach KOŁO ułatwiają sprzątanie i pozwalają uzyskać długotrwały efekt przy minimalnym nakładzie pracy.