Umywalki łazienkowe

meble łazienkowe

fot. meble łazienkowe

Łazienka powinna być miejscem, w którym zarówno dbamy o higienę, ale także odpoczywamy i relaksujemy się. Umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki, dlatego jej odpowiedni wybór ma duży wpływ na komfort przebywania w tym pomieszczeniu.
Zanim wybierzemy odpowiednią umywalkę, warto narysować na kartce plan urządzanego pomieszczenia. Aby łazienka była funkcjonalna, trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi. Dobre rozplanowanie wnętrza łazienki zapewni nam wygodę oraz bezpieczne korzystanie.

Zobacz również: Drzwi przesuwne

Podczas wyboru umywalki przede wszystkim kierujemy się względami estetycznymi. Zazwyczaj dopasowujemy ją do wielkości, stylu i kolorystyki naszej łazienki.
Biel przestała być dominującym kolorem w łazience. Coraz częściej sięgamy po ceramikę o pastelowych odcieniach lub bardziej wyrazistych, takich jak czerwień czy czerń.
Obecnie dostępne na rynku umywalki przybierają najróżniejsze kształty min.: półkola, koła, elipsy, kwadraty czy też bardziej asymetryczne kształty. W niewielkich łazienkach, doskonale sprawdzają się umywalki narożne, podwieszane czy też z wydłużonymi bokami, które tworzą po bokach ceramiczne półki.
Zdecydowana większość, dostępnych na rynku umywalek jest wykonana z ceramiki, porcelany, fajansu czy tworzywa sztucznego. Niektóre z nich pokryte są specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się brudu. Coraz więcej zwolenników znajdują umywalki szklane, drewniane czy wykonane ze stali. Najlepiej wyglądają one w nowoczesnych wnętrzach. Jednak są to umywalki dla zamożniejszych klientów, ponieważ prócz ciekawego wzornictwa, charakteryzują się wysoką ceną.

Sposób montażu umywalki łazienkowej zależy m.in. od jej rozmiarów, masy, sposobu doprowadzania wody oraz od tego w jak została przeprowadzona instalacja wodociągowa i kanalizacyjna.
Umywalkę możemy zamontować w sposób standardowy, czyli jedynie przykręcając ją do ściany za pomocą śrub. Musimy się liczyć z tym ze wężyki i syfon łączący umywalkę z instalacją kanalizacyjną nie będą swoim wyglądem zdobić łazienki.
Aby temu zapobiec możemy użyć półpostumentu (pół nogi) lub postumentu (nogi). Ten drugi zasłoni rury tylko od frontu, ponieważ nie jest aż tak głęboki jak półpostument.
Innym sposobem, który umożliwi nam ukrycie rur doprowadzających wodę jest zamontowanie stelaża instalacyjnego. Pozwoli on na zamontowanie umywalki w dowolnym miejscu w naszej łazience.
Umywalki mogą być także montowane na blacie. Wtedy zazwyczaj są stawiane, wpuszczane lub też podwieszane od spodu do blatu. Innym, równie popularnym sposobem montażu umywalki, jest umieszczenie jej na specjalnej szafce, która jest dopasowana do kształtu umywali.

Wybierając umywalkę, należy także zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju baterii jest ona przystosowana. Zazwyczaj mają otwór na jednouchwytową baterię stojącą, wbitą z boku lub centralnie. Jeżeli mamy baterię dwu lub trzy otworową, warto zwrócić uwagę na stronę montażową umywalki, ponieważ bardzo często są tam nacięte dodatkowe dwa otwory do wybicia.
Każda umywalka posiada zabezpieczania przed przelaniem się wody. Otwory przelewowe umieszczane są zazwyczaj centralnie lub z boku miski.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)