X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Dekoracyjna datura

Datura
Datura, zwana także bieluniem, należy do niezwykłych kwiatów pochodzących z Ameryki Południowej. Te wysokie, rozłożyste rośliny o dużych, zielonych liściach od wiosny do jesieni ozdobione są kwiatami w kształcie lejkowatym lub trąbkowato - rurkowym. Ich przyjemny zapach można poznać szczególnie wieczorami.

Należy jednak uważać, szczególnie na dzieci, ponieważ kwiaty te, podobnie jak wiele roślin z rodziny psiankowatych, są silnie trujące.


Aby datura pięknie i dorodnie zdobiła nasze otoczenie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy tej roślinie zapewnić dużo słonecznego, zacisznego miejsca na tarasie lub balkonie. Należy także wiedzieć, że rośliny te wymagają prawie codziennego doglądania i podlewania. Natomiast w zimie trzeba je przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Uprawa datury nie jest skomplikowana, jednak rośliny te mają dość duże wymagania. Wszystkie bielunie lubią glebę próchniczną, bogatą w składniki pokarmowe, przepuszczalną i szybko nagrzewającą się. Na dno donicy warto wysypać warstwę drenażową z gruboziarnistego żwiru lub kermazytu.


W ciągu roku, w razie potrzeby, młode rośliny przesadzamy do coraz większych doniczek. Rośliny często przesadzane i prawidłowo nawożone mogą w ciągu roku osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości i wydać po kilkadziesiąt kwiatów.

Niestety te piękne kwiaty często stają się łakomym kąskiem mszyc, przędziorków i wciornastków. Uszkodzone liście żółkną i odpadają. Warto dobrze przyglądać się roślinie i po zauważeniu małych szkodników, delikatnej pajęczynki czy przebarwień na liściach, zastosować odpowiednie środki zwalczające.

Przed pierwszymi przymrozkami, datury należy wnieść do pomieszczenia. W listopadzie warto przyciąć wierzchołki i przenieść kwiaty do chłodnego pomieszczenia. Datury, które rosną w gruncie, trzeba wykopać, a następnie przyciąć końce korzeni oraz gałęzi. Tak skrócony kwiat sadzimy do dużego pojemnika, obsypujemy torfem lub przechowujemy w skrzynce okrytej parcianym workiem. W temperaturze od 5 do 7 stopni kwiaty te mogą zimować w ciemności, jednak gdy temperatura jest już nieco wyższa, potrzebują światła.

Wiosenna pielęgnacja datury zaczyna się już w marcu, ponieważ właśnie wtedy zaczynają budzić się do życia. Warto wtedy przesadzić kwiaty do świeżej ziemi, dodatkowo delikatnie przycinając pędy oraz korzenie. Następnie przenosimy je do chłodnego, słonecznego miejsca i zaczynamy regularne podlewanie. Na początku mają, przez tydzień hartujemy rośliny na świeżym powietrzu, tak by w połowie miesiąca bez obaw wystawić je na taras lub posadzić do gruntu w naszym ogrodzie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jednoroczne
Autor: Anna Dębiec
2016-08-15 19:46:06
Tagi do artykułu: Datura | mszyce | szkodniki | byliny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.