X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ekskluzywna i praktyczna łazienka

łazienka
Wiele napisano już o łazience, jej funkcjonalności, kolorystyce i wyposażeniu. Ogólny zarys wymarzonej łazienki każdy z nas ma w głowie, jednak gdy zabieramy się do oceny konkretnych potrzeb związanych z miejscem na kosmetyki, ręczniki, detergenty czy suszarkę, sprawa znacznie się komplikuje. Może warto skorzystać z gotowych i ciekawych rozwiązań aranżacyjnych w ofercie Artvillano i Anderstil?


Po pierwsze – czego naprawdę potrzeba w łazience
Ważnym etapem planowania przestrzeni łazienkowej jest uczciwe odpowiedzenie sobie na pytanie – co musi w łazience pozostać, a co można z powodzeniem umieścić w innych pomieszczeniach. To ogólna zasada, która nie odnosi się jedynie do małych łazienek; o ile jest taka możliwość, także większą łazienkę warto „odciążyć” z wybranych elementów, aby w pełni uwypuklić jej walory estetyczne.
Dobrym przykładem na przełamanie schematu jest umieszczenie pralki w kuchni


lub instalacja prysznica w ubikacji – rzecz możliwa czasem tylko przy niewielkim powiększeniu tego pomieszczenia. W ten sposób domownicy mogą równocześnie skorzystać z wanny i prysznica – poranny tłok w łazience rozładowany!
Warto przeanalizować także, czy artykuły chemiczne, kubły i szczotki muszą być składowane w łazience – można na nie przeznaczyć miejsce w kuchni, przedpokoju
lub balkonie.

Po drugie - wszystko pod ręką
meble łazienkoweDopiero odpowiedziawszy sobie na pytanie, co naprawdę powinno znaleźć miejsce w łazience, przechodzimy do wyboru mebli łazienkowych. Podstawowa zasada - codzienne drobiazgi maja być pod ręką, skoncentrowane wokół lustra i umywalki, umiejscowione intuicyjnie.
Marka Anderstil ma w ofercie wiele rozwiązań spełniających ten warunek. Zestaw z wodoodpornego drewna (Anderstil ML-056) jest ciekawym przykładem na niesztampowe zagospodarowanie miejsca nad blatem i umywalką. Zarówno lustro, jak i umywalka, umieszczone niesymetrycznie w stosunku do blatu szafki, zajmują lewą połowę obszaru całości kompletu. Prawa strona zbalansowana jest ciekawą, pięciokomorową szafką o „mozaikowym” układzie, podkreślonym poziomym i pionowym ułożeniem słojów okleiny. Całość zajmuje niewiele więcej miejsca niż tradycyjny układ szafek, natomiast daje dużo więcej osłoniętej przestrzeni na wszystkie drobiazgi łazienkowe, których nie chcemy zostawiać na widoku.

W każdej łazience sprawdzają się szafki podwieszane, które oprócz miejsca osłoniętego drzwiczkami oferują całkiem sporą przestrzeń na blacie. Zależnie od naszych upodobań, możemy wykorzystać ją na dużą umywalkę, po bokach której zostaje dużo miejsca na przybory toaletowe, lub wygospodarować miejsce na blacie poprzez zainstalowanie mniejszej umywalki nablatowej.
Przykładem pierwszego z opisanych rozwiązań jest zestaw meblowy marki Anderstil ML-096, który oferuje szafkę o szerokości aż 1 metra, w zestawie
z umywalką ceramiczną o tej samej szerokości i niemal tak samo dużym lustrem (90 cm)! Wykończenie boków lustra drewnem bambusowym, z którego wykonana jest także szafka oraz półka pod lustrem, daje niezwykle ciekawy efekt. Osobno montowana pojedyncza półeczka uzupełnia całość oraz daje dodatkowe miejsce na kosmetyki w łazience.

Jeśli zdecydujemy się na umywalkę nablatową, warto zadbać o to, żeby meble były dobrej jakości oraz wykonane z ładnego drewna, ponieważ drewniany blat kontrastujący z bielą umywalki bardzo zwraca uwagę – ślady używania czy zniszczenia będą natychmiast zauważalne.

Duża i mała
łazienkaMając do dyspozycji obszerną łazienkę można pozwolić sobie na pewne „marnotrawstwo” przestrzeni, ale to także należy robić z głową. Zbyt duże odległości między sanitariatami, umywalką czy haczykami na ręczniki nie są praktyczne, ponadto pozostawienie obszarów niezagospodarowanych odbiera łazience przytulność, która w tym niezwykle prywatnym obszarze domu jest konieczna.

Pustą ścianę możemy zagospodarować większym niż standardowe lustrem, najlepiej bez żadnych obramowań, co sprawia, że lustro będzie wydawało się większe i „cięższe” niż w rzeczywistości.
Można też pozwolić sobie na wyjątkowo długi blat – taki jak w zestawie meblowym Artvillano ML-048. Szafki w układzie poziomym dają wyjatkowo dużą powierzchnię blatu, na którym gustownie zaprezentuje się umywalka nablatowa oraz dowolny element dekoracyjny. Obok dominującego lustra można zawiesić na ścianie lekkie geometryczne półki – idealne na kosmetyki stojące.
Inne zadania stawia przed nami mała łazienka, gdzie liczy się dosłownie każdy centymetr. Dlatego też bardzo praktyczny wydaje się pomysł, aby zagospodarować miejsce także nad toaletą. Zazwyczaj przestrzeń ta pozostaje pusta, nie wiesza się tam szafek, a ewentualna murowana półeczka wynikająca z obudowy geberitu pozwala na postawienie zaledwie kilku rzeczy.

Nietypowe rozwiązanie na zabudowanie tej strefy odnaleźć można w ofercie Artvillano w zestawie lekkich fantazyjnych mebli - Artvillano ML-046 i Artvillano ML-043. Stojąca szafka z obudową na toaletę Artvillano ML-046 zbudowana jest z drewna wodoodpornego, pomalowanego na kolor biały i komponuje się z zestawem mebli łazienkowych Artvillano ML-043.
Szafka z obudową na toaletę ma tę niezaprzeczalną zaletę, że – zajmując niewiele więcej miejsca niż sama muszla, daje możliwość pełnego wykorzystania pionowej przestrzeni ponad nią. Drzwiczki osłaniają wszystkie drobiazgi, które tym samym nie stwarzają wrażenia bałaganu porzucone w przypadkowych miejscach.
Łazienka, pomimo tego, iż to nasz najbardziej prywatny teren w mieszkaniu, nie powinna stać się składowiskiem przypadkowych przedmiotów. Przy odrobinie starań może stać się kolejnym pokojem w naszym domu, gustownie i przemyślanie urządzonym. Docenią to z pewnością sami domownicy, a także ich goście.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Łazienki
2009-10-12 11:30:26
Tagi do artykułu: łazienki | Artvillano | Anderstil | meble łazienkowe | lustra | umywalki | szafki | szafki podwieszane
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czerwień i czerń w łazience

łazienka
Czy nie znudziłaś się niepodzielną dominacją bieli w łazience? I właściwie dlaczego wanna, umywalka czy prysznic maja być tylko w jednym i tym samym kolorze?...

Wybieramy umywalkę

Umywalka
Umywalka według definicji słownikowej to element wyposażenia służący do mycia rąk i twarzy (rzadziej innych części ciała czy prania). Oczywiście w dzisiejszych czasach definicja ta wydaje się niekompletna. Obecnie umywalki i inne elementy ceramiki łazienkowej mają decydujący wpływ na walory estetyczne pomieszczenia – dlatego przed zakupem warto poświęcić kilka chwil, by posłuchać specjalisty…

Na co zwrócić uwagę wybierając meble łazienkowe?

meble łazienkowe
Zakup mebli łazienkowych jest inwestycją na lata. Oprócz walorów estetycznych, warto wziąć pod uwagę także kwestie użytkowe, jak wielkość mebli, konstrukcję, materiał oraz udogodnienia funkcjonalne.

Aranżacja i wyposażenie łazienki

łazienka
Łazienki to pomieszczenia, które dotąd w Polsce nie uzyskały statusu salonowego i należą raczej do mniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Coraz częściej stanowią osobne pomieszczenie z WC – to bardzo pozytywne zjawisko. Każdą łazienkę, małą lub dużą, można urządzić tak, aby stała się czymś więcej, niż pomieszczeniem koniecznym do utrzymania codziennej higieny.