Pergola – jej rodzaje i funkcje

Nie sposób nie wspomnieć na wstępie o najsławniejszej pergoli w Polsce, a więc tej przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Zarówno sam budynek, jak i efektowne zagospodarowanie terenu wokół niego znalazły się w bodajże wszystkich zestawieniach najwybitniejszych dzieł architektury XX wieku. Integralną częścią całości założenia jest pergola, drewniana ażurowa konstrukcja leżąca na żelbetowych słupach. Nad głowami osób pod nią spacerujących rozpościera efektowny „zielony dach” stworzony przez kilkudziesięcioletnie bluszcze.

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim podobnej konstrukcji, oczywiście w zdecydowanie mniejszej skali. (Tutaj znajdą Państwo projekty domów jednorodzinnych). Ażurowe zadaszenie może służyć jako:
– osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu,
– podkreślenie części ogrodu, np. miejsca do siedzenia, grillowania albo ścieżki,
– trejaż pod rośliny pnące.

Pergola

Zobacz również: Ogród na balkonie

fot. Pergola

Pergola

Przeczytaj również: Ogrodzenie w harmonii z otoczeniem

fot. Pergola

Możliwe jest wypełnienie całości, albo części zadaszenia np. poliwęglanem, szkłem, blachą lub nawet płótnem, co zapewni także ochronę przed deszczem. Tak zmodyfikowaną pergolę można także postawić nad zewnętrznym miejscem parkingowym, albo podgrzewanym jacuzzi w ogrodzie – w trakcie zimowych kąpieli śnieg nie będzie nam padał na głowę.

Pergola nad tarasem

fot. Pergola nad tarasem

Pergola

fot. Pergola

Najpopularniejszym materiałem do jej wykonania jest z pewnością drewno, ale spotyka się też pergole ze stali, aluminium oraz jako połączenia różnych materiałów. Jako podstawa pod drewniane ażury doskonale sprawdzą się słupy wymurowane z klinkieru, naturalnego kamienia lub nowoczesne, betonowe kolumny. Dostępne są na rynku też prefabrykowane, gotowe zestawy. Do wyboru są oprócz drewnianych także lekkie aluminiowe konstrukcje. Tak więc nie zawsze jest konieczne indywidualne planowanie, można skorzystać z typowego projektu.

Pergola, to element, który stosowany jest w architekturze od wielu lat, a typowy jest dla krajów o cieplejszym klimacie. Z łatwością dobierzemy taką konstrukcję, która będzie pasowała do dowolnego domu. Może być ona zarówno bardzo tradycyjna, wręcz rustykalna, jak i na wskroś nowoczesna. Te o klasycznym wyglądzie mogą mieć bogate detale i wykonane są często jako połączenie murowanych lub kamiennych słupów oraz lekkiego przekrycia. Spotykane są nawet efektowne, filigranowe konstrukcje stalowe lub żeliwne, bogato zdobione z częściowym wypełnieniem szkłem, idealne wśród bujnej roślinności. Przy nowoczesnym na wskroś domu sprawdzi się też taka sama pergola. Obojętnie, czy z drewna, stali lub profili aluminiowych, jeżeli zyska ona współczesny design, to będzie zarówno ozdobą budynku, jak i bardzo funkcjonalnym jego uzupełnieniem. Warto też pokusić się czasami o pomalowanie jej na bardziej śmiały kolor – nie zawsze musi być to naturalne drewno, albo biały. Interesująco, a przy tym nowocześnie wyglądają ciemne, antracytowe elementy, zwłaszcza zestawione z jasnymi płaszczyznami ścian i wypełnień.

Domek jednorodzinny

fot. Domek jednorodzinny

Dom jednorodzinny

fot. Dom jednorodzinny

Kontakt do autora

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)