X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Nie sposób nie wspomnieć na wstępie o najsławniejszej pergoli w Polsce, a więc tej przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Zarówno sam budynek, jak i efektowne zagospodarowanie terenu wokół niego znalazły się w bodajże wszystkich zestawieniach najwybitniejszych dzieł architektury XX wieku. Integralną częścią całości założenia jest pergola, drewniana ażurowa konstrukcja leżąca na żelbetowych słupach. Nad głowami osób pod nią spacerujących rozpościera efektowny „zielony dach” stworzony przez kilkudziesięcioletnie bluszcze.


Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim podobnej konstrukcji, oczywiście w zdecydowanie mniejszej skali. (Tutaj znajdą Państwo projekty domów jednorodzinnych). Ażurowe zadaszenie może służyć jako:
- osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu,
- podkreślenie części ogrodu, np. miejsca do siedzenia, grillowania albo ścieżki,
- trejaż pod rośliny pnące.


PergolaPergolaMożliwe jest wypełnienie całości, albo części zadaszenia np. poliwęglanem, szkłem, blachą lub nawet płótnem, co zapewni także ochronę przed deszczem. Tak zmodyfikowaną pergolę można także postawić nad zewnętrznym miejscem parkingowym, albo podgrzewanym jacuzzi w ogrodzie – w trakcie zimowych kąpieli śnieg nie będzie nam padał na głowę.


Pergola nad tarasemPergola

Najpopularniejszym materiałem do jej wykonania jest z pewnością drewno, ale spotyka się też pergole ze stali, aluminium oraz jako połączenia różnych materiałów. Jako podstawa pod drewniane ażury doskonale sprawdzą się słupy wymurowane z klinkieru, naturalnego kamienia lub nowoczesne, betonowe kolumny. Dostępne są na rynku też prefabrykowane, gotowe zestawy. Do wyboru są oprócz drewnianych także lekkie aluminiowe konstrukcje. Tak więc nie zawsze jest konieczne indywidualne planowanie, można skorzystać z typowego projektu.

Pergola, to element, który stosowany jest w architekturze od wielu lat, a typowy jest dla krajów o cieplejszym klimacie. Z łatwością dobierzemy taką konstrukcję, która będzie pasowała do dowolnego domu. Może być ona zarówno bardzo tradycyjna, wręcz rustykalna, jak i na wskroś nowoczesna. Te o klasycznym wyglądzie mogą mieć bogate detale i wykonane są często jako połączenie murowanych lub kamiennych słupów oraz lekkiego przekrycia. Spotykane są nawet efektowne, filigranowe konstrukcje stalowe lub żeliwne, bogato zdobione z częściowym wypełnieniem szkłem, idealne wśród bujnej roślinności. Przy nowoczesnym na wskroś domu sprawdzi się też taka sama pergola. Obojętnie, czy z drewna, stali lub profili aluminiowych, jeżeli zyska ona współczesny design, to będzie zarówno ozdobą budynku, jak i bardzo funkcjonalnym jego uzupełnieniem. Warto też pokusić się czasami o pomalowanie jej na bardziej śmiały kolor – nie zawsze musi być to naturalne drewno, albo biały. Interesująco, a przy tym nowocześnie wyglądają ciemne, antracytowe elementy, zwłaszcza zestawione z jasnymi płaszczyznami ścian i wypełnień.


Domek jednorodzinnyDom jednorodzinny

Kontakt do autora
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
2015-12-16 14:34:14
Tagi do artykułu: pergola | taras | ogród | dom
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Tarasy

Odpowiedni impregnat to podstawa

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budujemy pergole i arki

Pergola
Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Fuksja

Fuksja
Ogrodzenia mogą spełniać nie tylko wymogi użyteczności i funkcjonalności. Ściany balkonów nie muszą szpecić przestarzałą szarością bieli. Nawet niewielkim płotkom, czy kratkom możemy nadać cechy indywidualne i sprawić, że znowu staną się ciekawe, a my stworzymy prześliczne, letnie ustronie. Pomyślmy o piennych odmianach fuksji.