Nowoczesne izolacje natryskowe

„Czy warto stosować nowoczesne metody izolacyjne podczas budowy domu oraz jakie są korzyści z zastosowania izolacji natryskowych?” – to pytania często zadawane przez inwestorów na etapie planowania i budowy domu. Są one o tyle istotne, iż wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.

Podstawowe zalety izolacji z pianki poliuretanowej

Izolacja fundamentów

fot. Izolacja fundamentów

Ocieplenie pianką poliuretanową zapewnia szczelną (bez łączeń), pozbawioną mostków termicznych warstwę izolacyjną cechującą się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi (λ=0,021 W/mK dla pianek zamknięto-komórkowych i λ=0,035 W/mK dla pianek otwarto-komórkowych). Co więcej, izolacje wykonane w technologii natrysku pianek poliuretanowych, zapewniają wieloletnią trwałość parametrów technicznych. Oprócz funkcji termicznych, pianki mogą pełnić, w zależności od rodzaju materiału, funkcje paroprzepuszczalne lub hydroizolacyjne, co pozwala na szeroki zakres zastosowań. Wbrew niektórym opiniom, pianki nie są produktami stanowiącymi zagrożenie pożarowe. Są to materiały samogasnące, nie podtrzymujące ognia, a w zależności od wymagań inwestorów – do wyboru są także pianki o udokumentowanej klasie palności. Warto w tym miejscu dodać, że aktualnie izolacja pianką jest cenowo porównywalna do pozostałych metod izolacji stosowanych w budownictwie.

Zastosowanie izolacji natryskowych

Izolacje piankowe w budownictwie jednorodzinnym kojarzone są najczęściej z ociepleniem wewnętrznym dachu na poddaszach użytkowych. Jednak, ocieplenie poddasza, to nie jedyne zastosowanie izolacji pianką, bowiem technologia ta doskonale nadaje się do ocieplania innych powierzchni, praktycznie na każdym z etapów budowy domu.

Na etapie prac ziemnych, piany zamknięto-komórkowe doskonale nadają się do izolowania fundamentów, dzięki czemu można uzyskać szczelną warstwę termiczną i wodoodporną. Dodatkowo można wykorzystać polimocznik dla uzyskania bardzo trwałej warstwy hydro-izolacyjnej.

Następnie, piany zamknięto-komórkowe stosowane są jako izolacja termiczna i przeciwwilgociowa podłóg (szczególnie w budynkach bez podpiwniczenia). Piana aplikowana jest na płytę betonową a następnie przykrywana posadzką betonową. Analogicznie, izolację z pianki można zastosować na tarasach oraz betonowych dachach płaskich. Ocieplenie dachu pianką możliwe jest poprzez wykorzystanie piany jako izolacji międzywarstwowej lub jako zewnętrzne ocieplenie pianką dachu (wykonanie pokrycia dachowego wraz z zabezpieczeniem powłoką przeciwko UV). Tutaj również, dodatkowe zabezpieczenie przeciwwodne może zostać wykonane poprzez aplikację natryskowej powłoki polimocznikowej.

Kolejnym przykładem zastosowania izolacji piankowych, jest izolacja termiczna ścian konstrukcyjnych (szkieletowych) a także sufitów szkieletowych oraz podwieszanych. W tym przypadku, izolacja termiczna pełni także doskonale funkcję ochrony akustycznej. Stosunkowo rzadko technologie natryskowe wykorzystywane są do ocieplania elewacji, ponieważ ze względu na efekt pofalowania uzyskiwany podczas aplikacji, nadają się one jedynie do wypełnienia przestrzeni między stelażami na których następnie montowana jest okładzina elewacyjna (np. deska, bale, aluminium, itp.)

Rodzaje izolacji natryskowych

Ocieplenie poddasza

fot. Ocieplenie poddasza

Izolacje natryskowe wykonywane są z użyciem specjalistycznych reaktorów do aplikacji materiałów pod ciśnieniem. W budownictwie jednorodzinnym, najczęściej wykonywany jest natrysk pianki poliuretanowej (PUR) w celu izolacji fundamentów, ocieplenia poddasza czy izolacji dachu płaskiego. Ocieplenie pianką zapewnia efektywną izolację termiczną mającą bezpośredni wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię podczas ich użytkowania.

Polimoczniki (elastomery), drugi z materiałów aplikowanych natryskowo, umożliwiają wykonanie skutecznej hydroizolacji, np. fundamentów, płyt fundamentowych, tarasów czy dachów płaskich. Tego rodzaju izolacja natryskowa zapewnia szczelną powłokę odporną na działanie wody i chemikaliów, a także cechuje się wysoką odpornością mechaniczną umożliwiającą bezproblemowe odśnieżanie dachów płaskich. Izolacje polimocznikowe są z powodzeniem stosowane w przemyśle, jednak ze względu na swoje właściwości i trwałość są coraz częściej wybierane także przez inwestorów prywatnych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii izolacyjnych zapewniających szczelność i ochronę przed temperaturą i wodą, możliwa jest budowa przytulnego domu dającego radość i satysfakcję jego mieszkańcom przez wiele lat, z jednoczesnym ograniczeniem kosztów utrzymania budynku.

Autor: Agnieszka Miler

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)