X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nowoczesne izolacje natryskowe

„Czy warto stosować nowoczesne metody izolacyjne podczas budowy domu oraz jakie są korzyści z zastosowania izolacji natryskowych?” – to pytania często zadawane przez inwestorów na etapie planowania i budowy domu. Są one o tyle istotne, iż wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.


Podstawowe zalety izolacji z pianki poliuretanowej

Izolacja fundamentów
Ocieplenie pianką poliuretanową zapewnia szczelną (bez łączeń), pozbawioną mostków termicznych warstwę izolacyjną cechującą się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi (λ=0,021 W/mK dla pianek zamknięto-komórkowych i λ=0,035 W/mK dla pianek otwarto-komórkowych). Co więcej, izolacje wykonane w technologii natrysku pianek poliuretanowych, zapewniają wieloletnią trwałość parametrów technicznych. Oprócz funkcji termicznych, pianki mogą pełnić, w zależności od rodzaju materiału, funkcje paroprzepuszczalne lub hydroizolacyjne, co pozwala na szeroki zakres zastosowań. Wbrew niektórym opiniom, pianki nie są produktami stanowiącymi zagrożenie pożarowe. Są to materiały samogasnące, nie podtrzymujące ognia, a w zależności od wymagań inwestorów – do wyboru są także pianki o udokumentowanej klasie palności. Warto w tym miejscu dodać, że aktualnie izolacja pianką jest cenowo porównywalna do pozostałych metod izolacji stosowanych w budownictwie.Zastosowanie izolacji natryskowych

Izolacje piankowe w budownictwie jednorodzinnym kojarzone są najczęściej z ociepleniem wewnętrznym dachu na poddaszach użytkowych. Jednak, ocieplenie poddasza, to nie jedyne zastosowanie izolacji pianką, bowiem technologia ta doskonale nadaje się do ocieplania innych powierzchni, praktycznie na każdym z etapów budowy domu.

Na etapie prac ziemnych, piany zamknięto-komórkowe doskonale nadają się do izolowania fundamentów, dzięki czemu można uzyskać szczelną warstwę termiczną i wodoodporną. Dodatkowo można wykorzystać polimocznik dla uzyskania bardzo trwałej warstwy hydro-izolacyjnej.

Następnie, piany zamknięto-komórkowe stosowane są jako izolacja termiczna i przeciwwilgociowa podłóg (szczególnie w budynkach bez podpiwniczenia). Piana aplikowana jest na płytę betonową a następnie przykrywana posadzką betonową. Analogicznie, izolację z pianki można zastosować na tarasach oraz betonowych dachach płaskich. Ocieplenie dachu pianką możliwe jest poprzez wykorzystanie piany jako izolacji międzywarstwowej lub jako zewnętrzne ocieplenie pianką dachu (wykonanie pokrycia dachowego wraz z zabezpieczeniem powłoką przeciwko UV). Tutaj również, dodatkowe zabezpieczenie przeciwwodne może zostać wykonane poprzez aplikację natryskowej powłoki polimocznikowej.

Kolejnym przykładem zastosowania izolacji piankowych, jest izolacja termiczna ścian konstrukcyjnych (szkieletowych) a także sufitów szkieletowych oraz podwieszanych. W tym przypadku, izolacja termiczna pełni także doskonale funkcję ochrony akustycznej. Stosunkowo rzadko technologie natryskowe wykorzystywane są do ocieplania elewacji, ponieważ ze względu na efekt pofalowania uzyskiwany podczas aplikacji, nadają się one jedynie do wypełnienia przestrzeni między stelażami na których następnie montowana jest okładzina elewacyjna (np. deska, bale, aluminium, itp.)

Rodzaje izolacji natryskowych

Ocieplenie poddasza
Izolacje natryskowe wykonywane są z użyciem specjalistycznych reaktorów do aplikacji materiałów pod ciśnieniem. W budownictwie jednorodzinnym, najczęściej wykonywany jest natrysk pianki poliuretanowej (PUR) w celu izolacji fundamentów, ocieplenia poddasza czy izolacji dachu płaskiego. Ocieplenie pianką zapewnia efektywną izolację termiczną mającą bezpośredni wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię podczas ich użytkowania.

Polimoczniki (elastomery), drugi z materiałów aplikowanych natryskowo, umożliwiają wykonanie skutecznej hydroizolacji, np. fundamentów, płyt fundamentowych, tarasów czy dachów płaskich. Tego rodzaju izolacja natryskowa zapewnia szczelną powłokę odporną na działanie wody i chemikaliów, a także cechuje się wysoką odpornością mechaniczną umożliwiającą bezproblemowe odśnieżanie dachów płaskich. Izolacje polimocznikowe są z powodzeniem stosowane w przemyśle, jednak ze względu na swoje właściwości i trwałość są coraz częściej wybierane także przez inwestorów prywatnych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii izolacyjnych zapewniających szczelność i ochronę przed temperaturą i wodą, możliwa jest budowa przytulnego domu dającego radość i satysfakcję jego mieszkańcom przez wiele lat, z jednoczesnym ograniczeniem kosztów utrzymania budynku.

Autor: Agnieszka Miler

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowa Domu
2015-11-03 11:19:12
Tagi do artykułu: izolacje | ocieplenie | fundamenty | dom
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Remont kostki z lat 70-tych

dom jednorodzinny
Dom państwa Karolewiczów z Zielonej Góry to typowa tzw. kostka zbudowana w latach 70-tych. Charakteryzuje się on brakiem lub niewystarczającą grubością izolacji na ścianach i dachu, co powoduje nadmierne i bardzo kosztowne straty ciepła...

Polistyren ekstrudowany

ocieplanie
Polisteryn ekstradowany (XPS), zwany inaczej styrodurem, jest izolacją cieplną, która powstaje w wyniku dodania środka pianotwórczego do masy polistyrenowej i sprasowania jej do pożądanej grubości. Materiał ten jest twardszy i mniej nasiąkliwy niż zwyczajny styropian.
Styrodur ze względu na swoje liczne zalety, jest chętnie używany do izolacji i ocieplania budynków. Dobra jakość tego materiału niestety sprawia, że koszt ocieplenia domu polistyrenem ekstrudowanym jest wyższy niż przy zastosowaniu innych materiałów.

Izolacja przeciwwodna fundamentów

fundamenty
Fundamenty wymagają zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wody. Gdy są one posadowione na gruntach nieprzepuszczalnych, gdzie zalegające wody gruntowe wywierają destrukcyjne w skutkach parcie hydrostatyczne, potrzebują najsolidniejszego zabezpieczenia – izolacji przeciwwodnej typu ciężkiego...