X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Aranżacje wnętrz - jaki styl wybrać?

Trendy są wszechobecne, wpływają na kształt życia i codzienny nastrój. Style ewoluowały przez wieki, w zależności od okresu historycznego, nastrojów i warunków społecznych. Epoki przenikały się nawzajem, a dzięki umownym granicom zamknięto je w ramach czasowych - tzw. kierunkach. Indywidualizm i duży wybór towarów pozwalają nam urządzić wnętrza tak jak lubimy. Architektura przemawia podświadomie – pewne cechy powodują u odbiorcy zespół uczuć i emocji. Jeśli to co jest modne teraz nie powoduje zachwytu, być może warto przypomnieć sobie co było kiedyś?


Styl klasyczny, klasycyzm, neoklasycyzm a styl klasyczny we wnętrzu
wazaStyl klasyczny w architekturze to wyraz potrzeb praktycznych. Budowle charakteryzuje: geometria i porządek (dorycki, joński, koryncki – nawiązujące do siły i kondycji ludzkiej).
Budowle w stylu klasycznym rzymskim były różnorodne i tworzone z większym rozmachem, m in. dzięki łukom i kopułom. Proste elementy elewacji i wnętrz zdobiono kolorowymi ornamentami i płaskorzeźbami.


Klasycyzm to styl który powstał w połowie XVIII wieku – jako nawiązanie do stylu klasycznego. Był odpowiedzią na przepych baroku i rokoko. Natomiast od końca XIX w mamy do czynienia z neoklasycyzmem – nie jest czystym naśladownictwem, to tendencja klasycyzująca, oparta o główne idee stylu klasycznego.

sypialniaStyl klasyczny we wnętrzu nie ma części wspólnych ze stylem klasycznym w architekturze. Odnosi się raczej do „form klasycznych dla wielu stylów”. Wystrój charakteryzują: duże lustra których tafla składa się z wielu części (czasem ozdobione złotym ornamentem), eleganckie meble, naturalne posadzki – zwykle z marmuru, grube tkaniny dekoracyjne, wełniane dywany, porcelana i ornamentowe szkło.

Styl antyczny we wnętrzu
łazienkaStyl antyczny nawiązuje do stylu klasycznego greckiego i rzymskiego. Obowiązują w nim kolory ziemi: beże, brązy, błękit i zieleń. Producenci materiałów wykończeniowych oferują w pakietach ciekawe zestawy płaskorzeźb kolumn i pilastrów. Antyczne meble są masywne, ciężkie i wykonane z pełnego drewna. Dodatkową dekoracją mogą być rzeźby, postumenty i zwiewne tkaniny.

Barok, rokoko i przesyt
Nazwa pochodzi z języka francuskiego – baroque - czyli „bogactwo ozdób”. Racjonalizm i empiryzm to hasła i podwaliny nurtu. Mądrość i poznanie świata zdobywa się dzięki zmysłom i doświadczeniu.

sekretarzykBarok jest bardzo dekoracyjny, ekspresyjny i oryginalny. Ruch i ekspresja dominowały w elementach dekoracyjnych - malarstwie i rzeźbie.
Z czasem styl został podporządkowany prawie całkowicie pod aspekt dekoracyjny, a w XVIII wieku przeszedł w rokoko. Rokoko można by określić jako „barok do potęgi”. Natłok zdobień, malowideł i rzeźb w ekspresyjnych pozach osadzonych w geometrycznej konstrukcji, miało na celu wywołanie iluzji i stymulację zmysłów.


Styl angielski
Wnętrza w stylu angielskim są zwykle koloru białego, a ich dopełnieniem są subtelne dodatki - tapety, porcelana i tkaniny ozdobione motywem kwiatowym (mniejszymi lub większymi różyczkami).
kuchniaKluczową rolę w aranżacji odgrywają dodatki, takie jak ozdobne cukierniczki, zegary, ramki na zdjęcia, czy bibeloty z porcelany. Można je kupić zarówno na targowisku jak i w antykwariacie. Ważne by były w idealnym stanie. Oryginalne elementy wystroju z pewnością dodadzą mu realizmu.

Styl rustykalny - w zgodzie z naturą
Styl rustykalny wyraża umiłowanie do natury. Wnętrza tworzone w tym sielankowym zamyśle są proste i ciepłe.
kuchniaDominują kolory pastelowe na płaszczyznach, drewniane meble są lekkie, proste, a naturalny rysunek drewna podkreśla subtelny odcień bejcy. Styl rustykalny doskonale łączy się ze stylem ludowym. Wnętrze doskonale urozmaicą dodatki, takie jak: kwieciste serwetki, suszone bukiety, dodatki dekoracyjne decoupage, wzorzyste tkaniny (kraciaste, w paski lub roślinne) i naczynia z kolorowego szkła.

Styl kolonialny (kolonializm), czyli egzotyka we wnętrzu
Znany jest przede wszystkim z meblarstwa. Masywne i proste meble w stylu kolonialnym wykonane z drewna egzotycznego (venge, mahoń, palisander i teak), w ciemnych kolorach, komodanajlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach. Doskonałe dopełnienie aranżacji to: maty bambusowe, drewniane figurki, dekoracyjne abażury, geometryczne wazony wypełnione kwiatami – podobne aranżacje można znaleźć wśród ekspozycji Almi Decor. Obowiązują stonowane kolory ziemi: brązy, zielenie, wanilia i beże. Styl kolonialny doskonale łączy się ze stylem nowoczesnym.

Styl eklektyczny (eklektyzm)
Słowo pochodzi z języka greckiego – eklektikós – czyli „wybierający”. Koncepcja eklektyzmu łączy w sobie wybrane elementy z różnych stylów. Zestawienie nie musi być zgodne, ale wymaga umiaru. Decydując się na taki typ aranżacji warto pamiętać, że granica między eklektyzmem a kiczem jest bardzo cienka.
salonEklektyzm wielokrotnie przenikał i nakładał się na różne style. Od końca XIX wieku do początku XX ukrywał się pod postacią historyzmu. Popularnymi stylami eklektycznymi były: neoromanizm, neorenesans, neobarok i neogotyk – czyli połączenie minionego trendu z nowym. Na początku łączenie stylów było dowolne i bez ograniczeń. Często zdarzało się, że aranżacja była kompletnie niefunkcjonalna i wymagała pewnego uporządkowania.
Styl eklektyczny jest wciąż obecny. Można by zaliczyć do niego dzisiejszy „styl młodego pokolenia” – Vintage, który łączy meble segmentowe, meblościanki i ornamentykę modne w latach 60 i 70 z elementami nowoczesnymi.

Styl minimalistyczny (minimalizm)
salonTwórczość minimalistyczną charakteryzuje prostota formy. Najważniejsze cechy stylu to: czystość formy, współgranie światła i brył oraz redukcja trójwymiarowości. Styl minimalistyczny korzysta z surowców przemysłowych, surowych, tzw. „bezimiennych” produktów, jak: cegła, pudła, blachy, beton, stalowe i drewniane szyny, fluorescencyjne rury. Redukcja trójwymiarowości to oszczędne posługiwanie się łukami, wklęsłościami i wypukłościami, co ma swój wyraz nie tylko w zewnętrznym wyglądzie obiektów. Warunkiem minimalizmu jest istnienie i ekspozycja przestrzeni.
Czytaj więcej: Minimalizm

Styl Art déco – czyli sztuka dekoracyjna
Styl Art deco to odpowiedź na niezdyscyplinowaną secesję. Myśl o oddziaływaniu przedmiotów i otoczenia na człowieka stała się motorem rozwoju wzornictwa przemysłowego. Przedmioty tworzone z myślą o produkcji taśmowej były perfekcyjne, zgeometryzowane i funkcjonalne. Wnętrza Art deco urządzone są masywnymi, fornirowanymi lub egzotycznymi meblami. Synteza wnętrza sprowadza się do ograniczenia ilości zdobień. Geometrię formy łagodzą miękkie kanapy i drobne, misternie zdobione dodatki: wzorzyste klosze oświetleniowe, zgrabne świeczniki i ozdobne ramki.

Styl nowoczesny
salonStyl nowoczesny przywodzi na myśl eklektyzm. To łączenie głównych idei minimalizmu, modernizmu i domieszki Art deco. Dodatkowym aspektem jest dbałość o funkcjonalność i odpowiedni nastrój. Wnętrza nowoczesne bazują na zasadzie monochromatyzmu bądź kontrastu. Oszczędne wyposażenie w monolityczne meble dopełniają kolorowe fototapety, tapety i subtelne dodatki. Jednym z głównych elementów aranżacji jest światło – eksponuje formy przestrzenne, dodatki, wydobywa kolory i fakturę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wnętrza
2016-07-29 08:51:25
Tagi do artykułu: style | Wnętrza | barok | Styl angielski | aranżacje | styl rustykalny | Styl ludowy | découpage | styl kolonialny | eklektyzm | Vintage | minimalizm | Art Deco | secesja | modernizm
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Kuchnie Kuchnie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
wąska działka dom projekt

Klasyczna bryła lub nowoczesny design – jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

Plan zagospodarowania przestrzennego określa rodzaj zabudowy, która powstanie na danym terenie. Może się więc okazać, że w interesującym nas miejscu nie zostanie wyznaczona na tyle duża działka budowlana, aby zmieścił się tam dom, dwa garaże i altanka w ogrodzie. Istnieje jednak na to rozwiązanie – projekt domu na wąską działkę.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
kuchnia i jadalnia

Industrialne wnętrza

Styl przemysłowy, nazywany także industrialnym, doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne i wnętrzarskie. Moda na wnętrza industrialne przybyła do nas ze wschodu, zza morza. W latach '50 XX wieku, w Nowym Jorku adaptowano w tym stylu olbrzymie przestrzenie po domach towarowych i fabrykach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowoczesna stylistyka wnętrz

drzwi wewnętrzne
Pod pojemną definicją stylu nowoczesnego kryje się co najmniej kilka trendów, których wspólnym celem jest przyjazne wnętrze, spełniające wysokie standardy funkcjonalności i pomysłowego designu.

Jednym z głównych wyznaczników tej aranżacji jest prostota i oszczędne operowanie dekorem, charakterystyczne dla minimalizmu. Nowoczesna stylistyka na tym jednak nie poprzestaje.

Styl fusion we wnętrzu

dekoracje
Inspiracją do aranżacji w stylu fusion są, z pozoru, zwykłe przedmioty. Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami, konwencją oraz swobodne zestawienia zwykłych przedmiotów.

Kuchnia w stylu toskańskim

meble kuchenne
Naturalnie, romantycznie, rustykalnie – tak można by w trzech słowach zawrzeć styl śródziemnomorski. To połączenie bieli z surowym, patynowanym drewnem, kamienne posadzki, przynoszące ulgę spragnionym chłodu stopom, kamionkowe i ceramiczne naczynia, faworyzujące kolorystyczne zestawienia zaczerpnięte z samej natury – błękit, zieleń, biel.

Kolory we wnętrzach minimalistycznych

salon
Minimalizm wyznacza trendy we współczesnej modzie, designie i architekturze. Oszczędność, widoczna w formie, kolorystyce oraz aranżacji, przeciwstawia się nadmiarowi i przepychowi obecnym w stylach dekoracyjnych. Wnętrze minimalistyczne, nie musi być jednak surowe.