X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Róże z kalendarza ogrodnika

róże
W ogrodzie przez cały rok jest coś do zrobienia, a szczególnie w ogrodzie różanym. Tak Matka Natura wszystko poukładała, iż poszczególne zabiegi pielęgnacyjne następują po sobie w logicznej kolejności w odpowiednich porach roku.


W świecie roślin im bardziej celowo i świadomie postępujemy w pielęgnacji róż, tym wydajniej wybijają i kwitną rośliny. Przy pielęgnacji różanych krzewów nie musimy się zamartwiać, jeśli przekroczymy idealny i zaplanowany termin tego czy innego zabiegu, rośliny nie pójdą na stracenie. Praktycznie, jeśli chodzi o róże, to mamy do czynienia z roślinami, które przy dobrej kondycji mogą się zawsze zregenerować.
Szczególnie pilnujemy dwóch zabiegów, których terminów należy ściśle przestrzegać. Pierwszy: ostatnie nawożenie nie może przekroczyć połowy lipca. Jeśli przegapimy ten czas, najlepiej poczekać z kolejnym nawożeniem do przyszłej wiosny.
Drugi termin do przestrzegania to usunięcie okrycia zimowego i następujące po nim przycięcie pędów różanych krzewów. Wczesną wiosną lepiej być cierpliwym z odkrywaniem krzewów róż. Lepsze jest późniejsze kwitnienie na skutek spóźnionego przycięcia niż głębokie przemarzanie nowych przyrostów w przedmajowe mroźne noce.


RADA: zalecamy regularne prowadzenie dziennika ogrodnika wraz z datami i wykonanymi zabiegami, zanotujemy tam także spostrzeżenia i swoje uwagi.
Z biegiem czasu tak zapisane doświadczenia okażą się dużo lepsze niż każdy kalendarz ogrodnika!
Poniżej podajemy zabiegi i prace do wykonania w ogrodzie różanym, podzielone na pory roku.

WIOSNA
sadzenieW marcu gdy rozmarznie gleba przystępuje się do wiosennego sadzenia krzewów.
Przy sprzyjającej pogodzie w II połowie marca pomału zdejmujemy okrycia z pędów róż. W końcu miesiąca możliwe jest już rozgarnięcie kopczyków.Na początku kwietnia całkowicie usuwamy zimowe okrycie. Usuwamy igliwie i ziemię dookoła krzewów najlepiej w pochmurny, nie mroźny dzień. Kopce ziemi wyrównuje się lub przerzuca na pryzmę kompostową. Jeśli ciągle grożą przymrozki (warto oglądać w TV prognozę pogody) mamy w pogotowiu słomę, wełnę drewnianą lub najlepiej włókninę ogrodniczą, aby szybko na wieczór okryć dokładnie rośliny.
Wczesną wiosną także jest czas na posadzenie materiału szkółkarskiego o nagich korzeniach. Po posadzeniu krzewów róż kopczykujemy je chroniąc przed wysychaniem do maja – w maju róże lepiej się przyjmą. Rozkładamy nawozy organiczne pod krzewami róż i przysypujemy lekko ziemią oraz ziemię dookoła krzewu wysypujemy 5 centymetrową warstwą odkwaszonej sosnowej lub świerkowej kory.
krzewyCięcie. Aby stworzyć dla nowych pędów dostateczny dostęp do powietrza i światła, korzystne jest przycięcie pędów róży. Lepiej ciąć później niż za wcześnie, by wybijających pędów nie wystawiać na działanie późnych nocnych przymrozków wiosennych. Po cięciu, krzewy można opryskać zapobiegawczo przeciwko chorobom pędów. Także po cięciu, zwykle w końcu kwietnia, rozsypuje się nawozy mineralne. Nawóz powinno się lekko zagrabić, a rabaty podlać. W majowe dni poprawiamy cięcie wiosenne usuwając pędy zamierające i uszkodzone przez przymrozki. Jeśli w kwietniu rozsypana została tylko pierwsza dawka nawozów mineralnych, w końcu maja uzupełnia się ją drugą dawką.
W maju, kiedy są już cieplejsze dni i dłuższe okresy bezdeszczowe, krzewy wymagają podlewania. Największe zapotrzebowanie na wodę mają krzewy młode, sadzone zwłaszcza na wiosnę. Starsze krzewy podlewamy podczas suszy i upałów. Pamiętajmy, by podlewać rano lub wieczorem, rzadziej, ale dużą dawką wody. Przy podlewaniu unikamy moczenia liści krzewu i kwiatów, unikając rozwoju chorób grzybowych.

LATO
nawożenieWczesnym latem należy uważać na mszyce i inne szkodniki oraz w odpowiedniej chwili podjąć środki zaradcze. Nieco później w środku i pod koniec lata mogą pojawić się choroby grzybowe, z którymi należy uważnie i konsekwentnie postępować.
Jeśli mamy zamiar dosadzać róże, to możemy wykorzystać kwitnące okazy w pojemnikach. Róże kwitnące raz i powtarzające kwitnienie można teraz naprawdę dobrze ocenić.
Na początku czerwca oraz przez cały okres kwitnienia róż latem przekwitłe kwiaty i kwiatostany wycina się na bieżąco. Ponadto wraz ze wzrostem róż pnących przywiązuje się je do podpór. Pędy wiążemy mocno ale z zachowaniem odpowiedniej średnicy oczka przewidując, iż pędy zgrubieją nawet do średnicy palca. Przyginamy pędy róż pnących jak najbardziej poziomo, co najmniej pod kątem 45 stopni, co pobudzi je do obfitego kwitnienia.
Spulchniamy na rabatach nie ściółkowanych korą glebę, co zapobiega jej zaskorupianiu się i zachwaszczeniu.
Można przeprowadzić opryski ochrony roślin zapobiegające występowaniu przede wszystkim czarnej plamistości i mączniaka prawdziwego oraz zwalczające szkodniki. W połowie lipca lub tuż po pierwszym kwitnieniu krzewy należy nawieźć nawozem mineralnym w formie płynnej lub sypkiej. Pamiętajmy, że ostatnie nawożenie musi mieć miejsce nie później niż w połowie lipca!
W sierpniu kontynuujemy letnie prace pielęgnacyjne.
Cięcie. Gdy nie chcemy owoców, odcinamy przekwitające kwiatostany.

JESIEŃ
We wrześniu usuwamy starannie przekwitłe kwiaty, kwiatostany, chore liście z krzewów różanych i gleby i przeznaczamy je do zniszczenia (nie kompostowania!). Chore liście wyrzucamy do śmietnika lub palimy. Przekwitających pędów nie przycinamy zbyt silnie i raczej pozostawiamy dłużej do pierwszych przymrozków. Przy niektórych odmianach o kwiatach półpełnych od sierpnia zostawiamy je w spokoju – przeważnie pojawią się jeszcze atrakcyjne owoce szupinkowe.
Jesienią ogranicza się podlewanie lub nie podlewa zupełnie, by nie przedłużać wegetacji. Pod koniec września przygotowuje się glebę pod nowe krzewy róż.
Od października do pierwszych mrozów można sadzić krzewy róż bez bryły korzeniowej, kupowanych z korzeniami zawiniętymi w wilgotnym torfie.
W końcu miesiąca rozkłada się nawozy organiczne, na lżejszych glebach co 3 lata, na cięższych co 4-5 lat. Najlepszy dla krzewów róż jest obornik kurzy lub koński (nie świeży – najlepiej zleżały 2 lub 3 letni), dobry jest też substrat popieczarkowy i kompost. Nawóz rozkłada się 3 do 7 centymetrową warstwą i miesza z wierzchnią warstwą gleby pod różanym krzewem. Po takim nawożeniu wiosną dawki nawozów mineralnych zmniejsza się o 30 – 50%.
Jeżeli jest to wskazane, rozsypuje się także nawozy wapniowe.
W listopadzie przystępuje się już zwykle do okrywania krzewów. Przed zamarznięciem ziemi usypujemy kopczyki. Jeżeli rabaty moją być ściółkowane korą, rozsypuje się ją najlepiej wtedy, kiedy się już znacznie ochłodzi i powierzchnia gleby lekko przymarznie. Ściółka z kory ogranicza parowanie wody z gleby, zatrzymuje rozwój chwastów i estetycznie wygląda. (więcej o ściółkowaniu przeczytasz tutaj: Nawadnianie i ściółkowanie róż). Co ciekawe, róże okrywowe ściółkowane korą nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia (kopczykowania) na zimę.
Róże wielokwiatowe i parkowe okrywa się dodatkowymi kopczykami igliwia i ziemi. Często wystarczy okrycie stroiszem iglastym (gałązki świerkowe lub sosnowe), które jednak wiosną wraz z opadłymi igłami trzeba dokładnie usunąć z rabat. Róże pienne trzeba “opakować” lub przygiąć i przysypać ich korony ziemią. Okrycie zimowe musi być tak wykonane, aby nie rozwiał go wiatr. Więcej o okrywaniu róż na zimę przeczytasz w poradzie: Zabezpieczenie róż na zimę.
Cięcie. Jesienią korzystne jest tylko skracanie przekwitających kwiatów.
Właściwe cięcie powinno nastąpić dopiero następnej wiosny. Jeśli krzewy staną się nazbyt “chaotyczne”, można je przyciąć o jedną czwartą.
Nawożenie. Pochopne nawożenie jest w tym okresie bardzo niebezpieczne – zbyt wiele azotu powoduje silny wzrost w nieodpowiednim czasie. Ważniejsze jest utrzymanie gleby spulchnionej i wolnej od chwastów.

ZIMA
owocePrzed zimą należy sadzić róże o nagich korzeniach, tak długo, jak gleba nie jest zmarznięta. Po pierwszych przymrozkach w październiku lub listopadzie wszystkie róże należy przygotować do przezimowania.
Grudzień, styczeń i luty. Kończy się prace związane z osłanianiem i ściółkowaniem krzewów róż. Jeśli spadnie śnieg, podziwiamy owoce róż w śnieżnym ubranku. Co jakiś czas sprawdzamy okrycie zimowe. Zwracamy uwagę na ślady na śniegu lub podejrzane dziury w okryciu, ponieważ w słomie mogą pojawić się myszy lub zające.
Zimową przerwę można wykorzystać do dalszego planowania ogrodu różanego.
Spokojne przestudiowanie przy gorącym kominku książek ogrodniczych, czasopism, katalogów oraz stron internetowych i innych materiałów należy także do przyjemnych zabiegów ogrodniczych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat róż, zapraszamy do lektury artykułów:
Róże
Szczepienie róż
Jak sadzić róże?
Róże i ich sadzenie

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2010-01-04 15:46:21
Tagi do artykułu: ogród | krzewy | Róże | kwiaty | mszyce | szkodniki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
Strefy mrozoodporności

Strefy mrozoodporności roślin w Polsce

Każdy ogrodnik jak i rolnik powinien umieć rozróżnić tereny o zwiększonym i zmniejszonym zagrożeniu przymrozkowym, aby nie popełnić błędów przy lokalizacji swoich roślin.
Na podstawie map W. Heinzego i D.Schreibera (którzy dokonali podziału Europy na strefy klimatyczne według zasad podobnych do przyjętych przez Ministerstwo Rolnictwa USA przy tworzeniu w 1960 r. mapy stref klimatycznych Stanów Zjednoczonych) opracowano przybliżony podział kraju na strefy klimatyczne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Szczepienie róż

róże
Róże to królowe kwiatów, krzewy spotykane niemal w każdym ogrodzie. Najpopularniejsze róże to „mieszańce” złożone z dwóch roślin. Korzeń wraz z szyjką korzeniową stanowią jedną część, druga to część nadziemna. Zanim staną się jedną, przepięknie kwitnącą rośliną muszą zostać poddane szczepieniu. Potem część nadziemna zrasta się z podkładką.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.