X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekt małego domu – czy może być funkcjonalny?

Nie wszyscy marzą o wielkim domu z kilkoma sypialniami, przestronnym salonem i ogromną kuchnią. Każdy z nas ma inne potrzeby mieszkaniowe, dlatego architekci i projektanci przygotowują różnorodne projekty domów. Niewielki domek z pewnością sprawdzi się na każdej działce budowlanej, a jego budowa nie będzie wymagała dużego budżetu. Jakie jeszcze zalety mogą mieć projekty małych domów?


Kompaktowa parterówka

Od kilku lat wciąż modne są projekty domów parterowych. Dlaczego osoby planujące budowę, decydują się na wybór takich rozwiązań? Przede wszystkim tego typu budynki ograniczają wydatki już na etapie samej konstrukcji.Schody nie są potrzebne, a ściany - niższe, dlatego zmniejszają się koszty tynkowania i malowania. Parterówki są także idealne dla osób starszych oraz domowników mających problemy z poruszaniem. Rodziny z małymi dziećmi również chwalą sobie przestrzeń z wszystkimi pomieszczeniami na jednym poziomie. Nie ma ryzyka, że dziecko spadnie ze schodów, więc rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy.mały dom archipelag2 Czy jednopoziomowe projekty domów ograniczą przestrzeń życiową mieszkańców? Niektóre parterówki mają ponad 100 metrów kwadratowych, co gwarantuje możliwość wygospodarowania miejsca na trzy sypialnie, duży salon, osobną kuchnię ze spiżarnią, przestronną łazienkę i toaletę. Taki właśnie jest projekt domu Andrea III przygotowany przez Biuro Projektowe Archipelag. Jeszcze jedną zaletą parterówek jest to, że wizualnie pasują zarówno do małej, jak i dużej działki.

Niewielki domek ze spadzistym dachem

Miłośnikom klasycznych rozwiązań architektonicznych, polecamy projekty niedużych domów ze spadzistym dachem. Piętrowy budynek pozwala na zagospodarowanie większej liczby pomieszczeń. Należy liczyć się jedynie z tym, że pokoje na piętrze mogą mieć skosy, które w praktyce dają możliwość tworzenia schowków i ciekawych aranżacji, ale jednocześnie ograniczają powierzchnię użytkową budynku. mały dom Archipelag

Jeśli dom ma stanąć na przedmieściach, najlepiej wybrać projekt z garażem wkomponowanym w bryłę budynku. Dzięki temu całość będzie wyglądała estetycznie. Dla mieszkańców będzie to też duże ułatwienie, ponieważ zimą samochód nie zamarznie, a podczas deszczowych dni nikt nie zmoknie przy wnoszeniu zakupów. Dom z jednym spadzistym dachem jest także bardziej wydajny, jeśli chodzi o zużycie energii cieplnej – o wiele łatwiej go ogrzać niż parterówkę. Z kolei możliwość zainstalowania paneli fotowoltanicznych stanowi okazję do skorzystania z dóbr naturalnych i odnawialnych źródeł energii słonecznej.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy parterowe
2016-10-27 09:50:52
Tagi do artykułu: schody | salon | dom
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dom Oli II - idealny projekt na małą i wąską działkę

Oli 2 wizualizacjaZnalezienie idealnego miejsca na budowę domu stanowi nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć różnego rodzaju kryteria, jak np. rodzaj podłoża, przebieg linii energetycznych, plan zagospodarowania przestrzennego. Ceny gruntu również mają wielki wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. W przypadku kiedy mamy do dyspozycji niewielką działkę, warto przyjrzeć się projektowi domu Oli II.

Schody - stylowy element dekoracyjny

salon
Minęły czasy, w których schody miały pełnić jedynie funkcję użytkową. Dzisiaj stanowią niezwykle stylowy element dekoracyjny podnoszący walory estetyczne wnętrza, w którym się znajdują. Tymczasem wykorzystanie technologii oświetleniowej daje dodatkową szansę podkreślenia ich piękna i kształtów...

Ekspozycja schodów we wnętrzu

schody
Ekskluzywne schody Prima stanowią uosobienie szyku i elegancji, będąc zarazem manifestem nowoczesnego stylu życia. Zaprojektowane z myślą o tych, którzy w poszukiwaniu ponadczasowych rozwiązań, mają odwagę zerwać z rutyną i otworzyć się na nową jakość w dekoracji i wykończeniu wnętrz.

Schody ogrodowe

Schody ogrodowe
Schody ułatwią nie tylko komunikację pomiędzy poziomami. Przyczynią się również do znacznego poprawienia estetyki lub staną się głównym elementem kompozycji ogrodu. Stopnie powinny być wygodne i bezpieczne. To podstawowy warunek.
Stopnie niskie i szerokie, z pewnością staną się bezpieczne dla biegających dzieci, a i nam nie utrudnią przemieszczania się po ogrodzie.