Nastrój kreowany światłem

Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni.

Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd. Możemy także korygować optycznie wnętrze – sprawić, że pokój będzie wydawał się większy lub sufit niższy.

Operując światłem możemy stworzyć niepowtarzalny klimat, pomogą nam w tym starannie dobrane lampy i klosze. Zabawę światłem umożliwią nam ażurowe, wiklinowe lub składające się z kolorowych szkiełek klosze. Dzięki takim osłonom, uzyskujemy silne kontrasty światła i cienia. Natomiast efekt rozproszonego światła możemy uzyskać za pomocą materiałów przepuszczających światło lub żarówek mlecznych i matowych.

Kuchnia
Oświetlenie w kuchni powinno mieć praktyczny charakter. Dobrego i mocnego oświetlenia wymagają miejsca, w których pracujemy. Doskonale do tego celu nadają się lampy halogenowe lub świetlówki zamieszczone pod górnymi szafkami. Ciekawe efekty wizualne dają także lampy zamocowane pod podwieszonymi szafkami kuchennymi oświetlające podłogę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sprawić, że nasza kuchenna zabudowa wyda się lżejsza.
Zamontowanie oświetlenia nad stołem kuchennym pozwoli wyodrębnić część kuchenną od jadalnej. Światło powinno tutaj padać równomiernie na cały blat stołu, a twarze powinny zostać w lekkim półcieniu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie powinno rozjaśniać także miejsca do których często zaglądamy, takie jak szafki oraz różnego rodzaju schowki. Za pomocą światła punktowego, możemy wydobyć z ukrycia dowolny element wystroju wnętrza kuchennego.
Oświetlenie kuchenne powinno mieć charakter wieloplanowy. Zapewni wtedy nam wygodę oraz możliwość wykreowania szczególnego nastroju w miejscu, w którym wielu z nas lubi przebywać.

oświetlenie

fot. oświetlenie

kuchnia

fot. kuchnia

Łazienka
Oświetlenie do łazienki powinno być skomponowane z dwóch różnych źródeł. Pierwsze powinno być mocne, zamontowane przy lustrze, a drugie ogólne, relaksacyjne. Coraz częściej można spotkać oświetlenie tworzące nastrój w łazience – halogeny umieszczane w podłodze, wokół wanny, brodzika czy wewnątrz kabiny prysznicowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie listew świetlnych w miejscach, które chcemy zaakcentować, np.: półki, stopień podestu. W ten sposób można subtelnie i naturalnie rozjaśnić całą strefę pielęgnacji.

Przeczytaj również: Biała kuchnia
łazienka

fot. łazienka

Sypialnia
Powinno być to miejsce naszego odpoczynku i relaksu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie łagodne, nastrojowe o ciepłej barwie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kinkiety, które będą świecić światłem rozproszonym.

sypialnia

fot. sypialnia

Kolejnym wyzwaniem przy rozmieszczaniu – projektowaniu oświetlenia jest właściwe oświetlenie schodów. Musi ono zapewnić dobrą widoczność każdego stopnia, a sterowanie nim powinno być możliwe z kilku punktów. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie szeregu lampek na wysokości ok.30 cm od stopni schodów. Dzięki nim możemy delikatnie wyznaczyć ciągi komunikacyjne, dekorować przestrzeń oraz umożliwiać bezpieczne poruszanie się po wnętrzach, kiedy zapadnie zmrok.

Bardzo istotne jest także oświetlenie naszej posesji. Dzięki niemu nie będziemy potykać się o stopnie schodów, bez kłopotu otworzymy drzwi nocą, a co najważniejsze – będziemy czuli bezpiecznie i swobodnie w naszym ogrodzie. Oświetlenie zewnętrzne budynku skutecznie zniechęci włamywaczy, ponieważ trudno być niezauważalnym na tle rozświetlonych ścian.
Zazwyczaj w parze z oświetleniem budynku idzie oświetlenie ogrodu. Coraz częściej i chętniej korzystamy z niego późnym wieczorem, dlatego za pomocą światła powinniśmy podkreślić to co w naszym ogrodzie jest atrakcyjne – staw, rzeźbę, czy rabatę kwitnących bylin. Warto także podkreślić delikatnym światłem punktowym ścieżki oraz podjazdy. Takie oprawy najazdowe montowane są w nawierzchni. Dzięki temu dają delikatne światło tuż przy samej ziemi.

salon

fot. salon

salon

fot. salon

Aranżacja oświetlenia w domu może być doskonałą zabawą. Jednak jeżeli nie czujemy się w tej kwestii na siłach, możemy poprosić o pomoc architekta wnętrz. Z pewnością pomoże rozplanować najważniejsze punkty w naszym mieszkaniu, które warto oświetlić.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)