X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nastrój kreowany światłem

Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni.

Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd. Możemy także korygować optycznie wnętrze – sprawić, że pokój będzie wydawał się większy lub sufit niższy.


Operując światłem możemy stworzyć niepowtarzalny klimat, pomogą nam w tym starannie dobrane lampy i klosze. Zabawę światłem umożliwią nam ażurowe, wiklinowe lub składające się z kolorowych szkiełek klosze. Dzięki takim osłonom, uzyskujemy silne kontrasty światła i cienia. Natomiast efekt rozproszonego światła możemy uzyskać za pomocą materiałów przepuszczających światło lub żarówek mlecznych i matowych.

Kuchnia
Oświetlenie w kuchni powinno mieć praktyczny charakter. Dobrego i mocnego oświetlenia wymagają miejsca, w których pracujemy. Doskonale do tego celu nadają się lampy halogenowe lub świetlówki zamieszczone pod górnymi szafkami. Ciekawe efekty wizualne dają także lampy zamocowane pod podwieszonymi szafkami kuchennymi oświetlające podłogę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sprawić, że nasza kuchenna zabudowa wyda się lżejsza.


Zamontowanie oświetlenia nad stołem kuchennym pozwoli wyodrębnić część kuchenną od jadalnej. Światło powinno tutaj padać równomiernie na cały blat stołu, a twarze powinny zostać w lekkim półcieniu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie powinno rozjaśniać także miejsca do których często zaglądamy, takie jak szafki oraz różnego rodzaju schowki. Za pomocą światła punktowego, możemy wydobyć z ukrycia dowolny element wystroju wnętrza kuchennego.
Oświetlenie kuchenne powinno mieć charakter wieloplanowy. Zapewni wtedy nam wygodę oraz możliwość wykreowania szczególnego nastroju w miejscu, w którym wielu z nas lubi przebywać.
oświetleniekuchnia

Łazienka
Oświetlenie do łazienki powinno być skomponowane z dwóch różnych źródeł. Pierwsze powinno być mocne, zamontowane przy lustrze, a drugie ogólne, relaksacyjne. Coraz częściej można spotkać oświetlenie tworzące nastrój w łazience – halogeny umieszczane w podłodze, wokół wanny, brodzika czy wewnątrz kabiny prysznicowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie listew świetlnych w miejscach, które chcemy zaakcentować, np.: półki, stopień podestu. W ten sposób można subtelnie i naturalnie rozjaśnić całą strefę pielęgnacji.
łazienka

Sypialnia
Powinno być to miejsce naszego odpoczynku i relaksu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie łagodne, nastrojowe o ciepłej barwie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kinkiety, które będą świecić światłem rozproszonym.
sypialnia

Kolejnym wyzwaniem przy rozmieszczaniu – projektowaniu oświetlenia jest właściwe oświetlenie schodów. Musi ono zapewnić dobrą widoczność każdego stopnia, a sterowanie nim powinno być możliwe z kilku punktów. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie szeregu lampek na wysokości ok.30 cm od stopni schodów. Dzięki nim możemy delikatnie wyznaczyć ciągi komunikacyjne, dekorować przestrzeń oraz umożliwiać bezpieczne poruszanie się po wnętrzach, kiedy zapadnie zmrok.

Bardzo istotne jest także oświetlenie naszej posesji. Dzięki niemu nie będziemy potykać się o stopnie schodów, bez kłopotu otworzymy drzwi nocą, a co najważniejsze - będziemy czuli bezpiecznie i swobodnie w naszym ogrodzie. Oświetlenie zewnętrzne budynku skutecznie zniechęci włamywaczy, ponieważ trudno być niezauważalnym na tle rozświetlonych ścian.
Zazwyczaj w parze z oświetleniem budynku idzie oświetlenie ogrodu. Coraz częściej i chętniej korzystamy z niego późnym wieczorem, dlatego za pomocą światła powinniśmy podkreślić to co w naszym ogrodzie jest atrakcyjne – staw, rzeźbę, czy rabatę kwitnących bylin. Warto także podkreślić delikatnym światłem punktowym ścieżki oraz podjazdy. Takie oprawy najazdowe montowane są w nawierzchni. Dzięki temu dają delikatne światło tuż przy samej ziemi.

salonsalon
Aranżacja oświetlenia w domu może być doskonałą zabawą. Jednak jeżeli nie czujemy się w tej kwestii na siłach, możemy poprosić o pomoc architekta wnętrz. Z pewnością pomoże rozplanować najważniejsze punkty w naszym mieszkaniu, które warto oświetlić.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Oświetlenie
Autor: Anna Dębiec
2016-03-15 13:22:39
Tagi do artykułu: oświetlenie | lampy | żarówki | świetlówki | kinkiety | oprawy
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie Galeria Stoły Stoły Galeria Łazienki Łazienki Galeria Poddasza Poddasza
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
oświetlenie

Nowe wcielenie żarówki

Wybierając lampy przeważnie kierujemy się ich walorami estetycznymi i funkcjonalnymi. Ważny jest zatem kształt, kolorystyka, materiał, a następnie sposób montażu, jakość, moc i zakres emitowanego światła. Żarówki natomiast najczęściej stanowią praktyczny element dodatkowy – mają pasować do klosza, dawać odpowiednie światło, charakteryzować się energooszczędnością.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pod kloszem

lampkiTo, jak istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie wie każdy kto choć raz dekorował światłem wnętrze swojego mieszkania. W aranżacji wnętrz najważniejsze jest wzornictwo. Odpowiednio dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Równie istotne znaczenie ma umiejscowienie źródła światła.

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

sypialnia
Przestrzeń mieszkalna, odzwierciedlająca upodobania i preferencje mieszkańców, zaspokaja przede wszystkim potrzebę schronienia i odpoczynku, w atmosferze rodzinnego ciepła. Oświetlenie, jako jeden z najistotniejszych elementów budujących nastrój wnętrza, dobrane indywidualnie do charakteru pomieszczenia, sprzyja wykonywaniu poszczególnych czynności, wpływając uspakajająco i pozytywnie na regenerację sił i witalność organizmu.

Żyrandole, abażury, kinkiety..

oświetlenie
Dobrze oświetlone mieszkanie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Światło jest elementem dekoracyjnym, pozwala kreować przestrzeń oraz wydobywa walory wnętrza. Dzięki niemu można stworzyć niepowtarzalny klimat w naszym mieszkaniu.

Oświetlenie w stylu Glamour

kinkiety
Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie nadać niepowtarzalny charakter każdej przestrzeni. Może zaakcentować jej przytulny nastrój, wydobyć nutę zmysłowości, czy też wręcz przeciwnie - wzmocnić minimalistyczną naturę...