Jaka powinna być idealna glazura do kuchni?

Pomysłowa glazura kuchenna

Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego na ściany i podłogę w kuchni ma ogromne znaczenie. Powinien on być przede wszystkim niepalny, odporny na działanie wilgoci oraz łatwy w codziennej pielęgnacji. Wszystkie te cechy na szczęście posiada glazura i terakota łatwo dostępna na polskim rynku. Mnogość oferowanych przez producentów wzorów oraz odcieni pozwala znaleźć odpowiedni model do praktycznie każdej aranżacji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób nie tylko układa kafelki na ścianach czy podłodze, ale także wybiera praktyczny i odporny na uszkodzenia blat z płytek ceramicznych.

Glazura czy terakota kuchenna – na czym polega różnica?

Płytki ceramiczne powstają z mieszaniny glinu, krzemionki, topników i barwinków. Mieszanina ta po odpowiednim przygotowaniu i uformowaniu zostaje wypalona w bardzo wysokiej temperaturze. Płytki występują w formie szkliwionej, czyli błyszczącej, albo matowej. Do najbardziej popularnych kafelków stosowanych w kuchni należy terakota oraz glazura kuchenna. Tę drugą układa się zwykle wyłącznie na ścianach, ponieważ jest zdecydowanie lżejsza, cieńsza i bardziej krucha od terakoty. Wytwarza się ją z zanieczyszczonego kaolinu, zwanego inaczej glinką porcelanową.

Przeczytaj również: Ponadczasowa, biała kuchnia

Glazura i terakota kuchenna krok po kroku

Kafelki przyklejamy do podłoża za pomocą zaprawy klejowej. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, a glazura kuchenna nie wymaga skomplikowanych cięć, możemy pokusić się o własnoręczne położenie płytek. Najlepiej, aby w takim wypadku powierzchnia była już wypoziomowana. Pamiętajmy, aby nabyć 10% więcej materiału, niż wymaga tego wymierzony przez nas obszar posadzki czy ściany. Warto zrobić zapas około metra kwadratowego z każdej partii, aby nie stresować się później koniecznością ewentualnej wymiany czy poprawki płytek.

Glazura kuchenna szkliwiona

fot. Glazura kuchenna szkliwiona

Przeczytaj również: Sprytny montaż podłogi

Idealna terakota kuchenna – czym kierować się przy wyborze?

Terakota kuchenna powinna być przede wszystkim odporna na ścieranie, a więc posiadać III lub IV klasę ścieralności. Szczególnie ważna cecha to także odporność na zabrudzenia oraz szok termiczny, czyli szybkie podgrzanie i nagłe studzenie. Jest to przydatne choćby w sytuacji, gdy na przykład rozgrzana kropla tłuszczu spadnie nam na podłogę. Chcąc wzmocnić i odnowić stare płytki, możemy użyć do tego specjalnych preparatów impregnujących.

Praktyczna i elegancka terakota kuchenna

fot. Praktyczna i elegancka terakota kuchenna

Glazura kuchenna do zadań specjalnych

Glazura kuchenna to na pewno dużo praktyczniejsze rozwiązanie niż malowanie ścian farbą, szczególnie w okolicach zlewu czy pieca. Pamiętajmy jednak, że nie jest ona całkiem gładka. Pomiędzy płytkami zostają szczeliny, które wypełniamy fugą i to właśnie te miejsca szczególnie trudno w utrzymać w czystości. Warto mieć to na uwadze, wybierając na przykład mozaikę czy kafelki o małych wymiarach.

W roli fugi do kuchni dobrze sprawdzają się spoiny epoksydowe, niewchłaniające tłuszczu i łatwe w codziennej pielęgnacji. Ciekawy pomysł to także glazura kuchenna do układania bezfugowego, pozwalająca uzyskać jednolitą płaszczyznę.

Blat z płytek ceramicznych

Pamiętajmy jednak, że terakota kuchenna nie musi wcale znajdować się na ścianie czy podłodze. Warte przemyślenia rozwiązanie to również blat z płytek ceramicznych. Układa się je na wodoodpornej płycie wiórowej oraz mocuje za pomocą kleju do płytek ceramicznych na trudne podłoża. Ważne, aby wszystkie krawędzie potencjalnie stykające się z wilgocią, zabezpieczyć silikonem sanitarnym.

Glazura i terakota do kuchni – od koloru do wyboru

Dopiero gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie niezbędne parametry produktu, czeka nas najprzyjemniejsza część – wybór wzoru oraz odcienia płytek, a także dobranie ewentualnych dodatkowych elementów dekoracyjnych. Biorąc pod uwagę bogactwo oferty dostępnej na rynku, znalezienie tych najpiękniejszych może zająć nam nieco czasu. Warto go jednak poświęcić, mając na uwadze, że właściwie dobrana i położona glazura kuchenna może cieszyć nasze oczy przez naprawdę długie lata. Dodatkowych inspiracji i wskazówek warto szukać choćby na Projektoskopie.

Klasyczna terakota kuchenna

fot. Klasyczna terakota kuchenna

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)