Odpowiednia wilgotność powietrza w domu – dlaczego ma takie znaczenie?

Od czego zależy wilgotność powietrza w domu

Optymalna wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu ma znaczący wpływ nie tylko na stan ścian, mebli czy urządzeń elektronicznych, ale przede wszystkim nasze zdrowie i samopoczucie. Zarówno nadmiernie suche, jak i zbyt wilgotne powietrze może być powodem wielu przykrych niespodzianek. Jednak czym mierzyć wilgotność powietrza i jaki powinien być jej poziom?

Jakie powinno być nawilżenie powietrza w pokoju?

Na wilgotność powietrza w domu wpływa wiele czynników, takich jak choćby pora roku, szczelność okien bądź wykorzystywana metoda grzewcza. Zimą w wielu domach kaloryfery pozostają włączone przez całą dobę, a pomieszczeń nie wietrzy się dostatecznie. Wtedy wilgotność może spaść nawet do 20%. Z kolei w okresie ciepłego, deszczowego lata czasem wynosi ona nawet 80%.

Optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić 50-60%. Dobrze służy to nie tylko ludzkiemu organizmowi, ale także jest korzystne dla podłóg, mebli czy książek. Zgodnie z normą PN-78/B-03421 wartość ta nie powinna spadać poniżej 30%.

Przeczytaj również: Jakie ściany wybrać do domu?

Powietrze za wilgotne lub zbyt suche

Zbyt suche powietrze to takie, którego poziom wilgotności nie przekracza 40%. Przebywając w takim pomieszczeniu, możemy odczuwać suchość w nosie i ustach oraz drapanie w gardle. W skrajnych przypadkach powoduje ono pojawienie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie.

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu

fot. Zbyt duża wilgotność powietrza w domu

Jednak wilgotność na poziomie przekraczającym 60% także niekorzystnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Wiele osób mieszkających w takich warunkach może skarżyć się na bóle głowy, uczucie chłodu, a nawet kłopoty z oddychaniem. Ponadto wilgotne mieszkanie to idealne środowisko rozwoju roztoczy oraz grzybów. Co więcej, zbyt duża wilgotność powietrza w domu ma także niekorzystny wpływ na meble i sprzęty. Powoduje puchnięcie drewna, rozklejanie się drewnianych elementów oraz pojawienie się korozji na elementach metalowych. Może także stać się przyczyną strat na ogrzewaniu. Niewłaściwa wentylacja, a także brak wietrzenia domu czy mieszkania zimą może skutkować zawilgoceniem ścian, przez które w rezultacie szybciej ucieka ciepło.

Czym mierzyć wilgotność powietrza i jak poprawić jej poziom?

Pomiaru dokonamy w bardzo prosty sposób, wykorzystując wilgotnościomierz powietrza. Urządzenie to bez problemu kupimy w markecie budowlanym lub przez internet. Obserwacja jego wskazań pozwoli na podjęcie działań mających uregulować poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Termometr i wilgotnościomierz powietrza w jednym

fot. Termometr i wilgotnościomierz powietrza w jednym

W niektórych przypadkach warto zamontować w oknach nawiewniki higrosterowalne, dzięki którym można regulować intensywność wentylacji w stosunku do wilgotności powietrza. Jeżeli w domu jest zbyt sucho, możemy zaopatrzyć się dodatkowo w niedrogie, przenośne nawilżacze mechaniczne lub ultradźwiękowe wytwarzające mgiełkę wodną. Dzięki nim w łatwy sposób podwyższymy wilgotność powietrza, zwiększając komfort życia domowników.

Zobacz również: Pracownia Projektowa A-Zero

fot. Optymalna wilgotność powietrza w domu – nawilżacz powietrza

Sending
Ocena artykułu
3 (1 głos)