Na czym polega system rekuperacji i ile kosztuje rekuperacja w domu?

Jak działa rekuperacja w domu

Dopływ świeżego powietrza do zamkniętych pomieszczeń ma ogromne znaczenie nie tylko dla samopoczucia oraz zdrowia przebywających w nich osób, ale także kondycji całego budynku.  Źle działająca wentylacja może spowodować nadmierny rozwój bakterii, grzybów bądź wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, a także przyczynić się do zawilgocenia pomieszczeń lub też przesuszenia powietrza. Choć w wielu przypadkach pomaga intensywne wietrzenie domu czy mieszkania, problem pojawia się na przykład wtedy, gdy znajduje się ono w pobliżu ruchliwej, hałaśliwej ulicy, a poziom zanieczyszczeń na zewnątrz osiąga zbyt wysoki poziom. Rozwiązaniem może okazać się instalacja rekuperacji. Podpowiadamy, na czym polega ten system oraz jaki jest orientacyjny koszt rekuperacji.

Jak działa rekuperacja w domu?

W dosłownym tłumaczeniu rekuperacja oznacza odzyskiwanie. Rekuperator ma za zadanie odbierać ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, a następnie przekazać je z powrotem, ogrzewając świeże powietrze napływające do domu.  Dzięki dobrej jakości urządzeniu udaje się w ten sposób wtórnie wykorzystać nawet około 95% ciepłego powietrza.

System rekuperacji składa się z:

  • dwóch wentylatorów, nawiewnego i wyciągowego,
  • nagrzewnicy świeżego powietrza,
  • filtrów,
  • krzyżowego wymiennika ciepła.
System rekuperacji - schemat

fot. System rekuperacji – schemat

Wymiennik krzyżowy to wiele płyt ustawionych równolegle względem siebie, pomiędzy którymi poprzez kanaliki przepływa powietrze. Są one skonstruowane w taki sposób, aby jednym rzędem przepływało świeże, zimne powietrze, natomiast sąsiednim powietrze z pomieszczenia. Nagrzewa ono płyty, dzięki czemu temperatura w kanalikach z powietrzem nawiewowym wzrasta.

System rekuperacji zawsze łączy się z kanałami wentylacyjnymi. Rozprowadzają one świeże powietrze do pomieszczeń czystych, takich jak na przykład sypialnia czy salon, a pobierają z tych określanych jako brudne – kuchni łazienki lub toalety. Przepływ staje się możliwy dzięki szczelinom pod drzwiami lub specjalnym otworom ścianach pomiędzy pomieszczeniami.

Część projektów uwzględnia dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła (gwc). Stosuje się go przy wentylacji mechanicznej, żeby wykorzystując darmową energię zakumulowaną w gruncie, ogrzać powietrze zimą oraz ochłodzić latem. Ma on tę dodatkową zaletę, że zapobiega zamarznięciu wymiennika rekuperatora.

Instalacja rekuperacji

Nieco kłopotliwe może okazać się wygospodarowania niezbędnej przestrzeni na kanały wentylacyjne, ponieważ ich średnica wynosi około 100-250 mm, a większość osób decydujących się na tego typu rozwiązanie, chce, żeby ze względów estetycznych pozostały one niewidoczne.  Kanałów tych absolutnie nie wolno jednak zwężać, gdyż wzrosną wtedy opory przepływu, w wyniku czego system rekuperacji stanie się mało wydajny i hałaśliwy.  Najlepiej więc zaplanować ich lokalizację już na etapie budowy domu.

Równie ważne jest także samo usytuowanie centrali. Ze względu na szum wydobywający się z niej podczas pracy, należy montować ją w pomieszczeniach, w których rzadko przebywają domownicy czy goście, jak na przykład strych, na którym łatwo będzie umiejscowić wyrzutnię oraz czerpnię. Musimy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, aby powietrze usuwane nie zostało przypadkowo pobrane przez wentylator nawiewny.

Przeczytaj: Osuszacze powietrza
Rekuperacja w domu

fot. Rekuperacja w domu

Koszt rekuperacji

Żeby mieć pewność, że system rekuperacji dobrze spełni swoją funkcję, najlepiej zlecić wykonanie projektu oraz instalację urządzenia profesjonalnej firmie. Całkowity koszt rekuperacji może znacząco różnić się w zależności od wielu czynników.  Na jego wysokość wpływa między innymi moc oraz rodzaj rekuperatora, konstrukcja i długość kanałów, a także wszelkie wyposażenie dodatkowe. Wycena rekuperacji wraz z montażem powinna więc zostać wykonana indywidualnie w zależności od potrzeb. Należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu 18-25 tysięcy złotych.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)