X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia ogrodowe
Jesienią przygotowujemy trawnik do spoczynku, często go grabiąc w celu dokładnego usunięcia wszystkich opadających liści. Warto wzbogacić swój sprzęt w bardzo sprężyste grabie, które czesząc trawnik pozwolą równocześnie usunąć powstały w okresie wegetacji filc.


Przed nadejściem zimy należy przyciąć trawnik na wysokość 5 cm. Właściwa wysokość cięcia umożliwi puszczanie bocznych pędów, dzięki czemu trawa dalej pobiera substancje odżywcze. Cięcie zbyt krótkie powoduje obumieranie trawy I rozrastanie mchu. W jesiennym sprzątaniu pomoże nam ogrodowy odkurzacz, a w zmniejszeniu objętości ściętych gałęzi – rozdrabniacz. Do cięcia gałęzi użyjmy odpowiednich pilarek, gdyż gładkie, nieposzarpane miejsca cięcia goją się prędzej i nie są narażone na choroby.

Jesienią zaczynamy konserwację naszego sprzętu ogrodniczego.
Narzędzia ogrodnicze: łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów warto na kilka minut zanurzyć we wrzątku albo przetrzeć spirytusem. W ten sposób zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie.


Urządzenia elektryczne i spalinowe: pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.
Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji zależy od typu urządzenia.
Niezależnie od typu kosiarki spalinowej należy:
– odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,
– oczyścić ją z ziemi i resztek trawy
– oczyścić albo wymienić filtr powietrza,
– zużyć paliwo do końca (nie wylewać),
– wymienić olej (w niektórych typach kosiarek robi się to wiosną),
– nasmarować specjalnym smarem osie kół jezdnych
– wymienić nóż tnący, ponieważ kilkakrotne ostrzenie w sezonie spowodowało utratę jego właściwości.
– wnieść kosiarkę do pomieszczenia, zanim ostygnie jej silnik – zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych.

Nóż tnący powinien być w idealnym stanie przed pierwszym użyciem na wiosnę. Jeśli widoczne są rysy i karby, należy go niezwłocznie wymienić u Autoryzowanego. Dodatkowo nóż można wymontować i samodzielnie naostrzyć lub zlecić jego naostrzenie i wyważenie przez odpowiedniego fachowca. Czynności te powinno się przeprowadzać zawsze po ok. 25 godzinach pracy, pozwoli to utrzymać optymalną wydajność i jakość koszenia.
Warto zasięgnąć opinii fachowca, gdyż ten sprzęt zaledwie za kilka miesięcy musi wykazać się sprawnością działania przez kolejny sezon.
Polecamy więc oddanie kosiarki do serwisu. Radzimy odszukanie najbliższego serwisu.

Po zakończeniu wszystkich prac konserwacyjnych należy umieścić kosiarkę w wolnym od kurzu, suchym pomieszczeniu.
Pozycja przechowywania nie różni się od normalnej pozycji pracy kosiarki.
Uwaga: Kosiarkę z rozrusznikiem elektrycznym, wyposażoną w akumulator, należy na czas przechowywania zabezpieczyć przed mrozem.
Oraz: Nawet jeśli urządzenie przez pewien czas nie jest używane, dzieci nie powinny mieć do niego dostępu.

Prace ogrodnicze jesienią:
– ostatnie koszenie trawnika,
– regularne usuwanie opadłych liści,
– przycinanie wszystkich uszkodzonych gałęzi,
– przekopywanie rabat,
– spulchnianie i nawożenie gleby pod przyszłe grządki,
– zabezpieczenie wszystkich gatunków roślin wrażliwych na mróz,
– konserwacja sprzętu przed nadejściem zimy.

Konserwacja narzędzi i sprzętu
Teraz, kiedy nie pracujemy w ogrodzie, możemy zająć się konserwacją narzędzi - oczyścić je, naprawić i posmarować olejem. Warto też naprawić i odnowić meble ogrodowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2009-11-12 11:48:42
Tagi do artykułu: grabie | mech | narzędzia ogrodnicze | żywopłoty | nożyce | trawniki | rabaty | ogród | meble
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe
Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Jesienne grabienie liści

Grabie
Jesień w pełni zawitała do naszych ogrodów. Z drzew nieustannie opadają różnokolorowe liście, tworząc w nich przepiękne krajobrazy. Co zrobić z tak dużą ilością liści? Pozostawić je na trawniku? Czy nie zaszkodzi to murawie?

Jak sadzić róże?

różeRóże to wspaniałe krzewy mające wielu wielbicieli. Jeżeli chcesz aby zagościły również i w Twoim ogrodzie, poznaj zasady ich sadzenia. Oto jakie sadzonki wybrać, jak przygotować glebę oraz jak i kiedy sadzić róże...