X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ogrodzenia murowane

mur
Ogrodzenie murowane jest efektywne i wytrzymałe. Sprawia wrażenie solidnego i trwałego. Szeroki wybór materiałów daje nieograniczone możliwości stworzenia czegoś szczególnego. Takie ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu, być delikatną ozdobą ogrodu lub też ochroną naszej prywatności. Powinno być także porządnie wykonane, aby nie stanowiło zagrożenia. Konstrukcja takiego ogrodzenia musi być mocna i solidnie podparta, dlatego bardzo istotne są jego fundamenty.


Każde ogrodzenie murowane powinno mieć solidny fundament, który sięga poniżej poziomu zamarzania gruntu (80 -120cm). Jeżeli nasze ogrodzenie będzie budowane z piaskowca lub wapienia, należy wcześniej ułożyć poziomą izolację przeciwwilgociową. Dylatacja wykonana co 10-15 m, zapobiegnie pękaniu muru spowodowanemu jego nierównomiernym osiadaniem. Jeżeli ogrodzenie składa się ze słupków i przęseł, fundament może mieć formę uskokową, czyli dwa poziomy posadowienia. Pierwszy, umieszczony pod słupkami nośnym, jest głębszy i sięga poniżej poziomu przemarzania. Drugi znajduje się wzdłuż linii nienośnych przęseł i może być płytszy. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów materiału i robocizny, a jednocześnie nie narusza stabilności ogrodzenia. Fundament uskokowy dobrze sprawdza się na pochyłym terenie, gdzie ogrodzenie ma formę schodkową.


Fundament betonowy wykonywany jest w odpowiednio uformowanym deskowaniu. Po dwóch tygodniach, kiedy beton osiągnie wytrzymałość, można usunąć deskowanie. Fundament wymaga wzmocnienia zbrojeniem, zwłaszcza gdy znajduje się na słabym, odkształcalnym gruncie lub na skarpie.

Ogrodzenia murowane z cegły bardzo dobrze odgradzają naszą posesje od otoczenia. Cegła jest materiałem, z którego można wykonać bardzo efektowne ogrodzenie ażurowe. Dość łatwo się ono nagrzewa. Oddając ciepło, podnosi temperaturę otoczenia, co korzystnie wpływa na rośliny rosnące przy murze.
Trwałym, efektownym i równie chętnie używanym materiałem jest klinkier. Minusem tego materiału może być pojawianie się wykwitów wapiennych na materiale, jednak można je usunąć za pomocą specjalnych preparatów. Bardzo ciekawie wyglądają także ogrodzenia wykonane z cegły silikatowej. Można użyć tych barwionych lub o płaszczyźnie fakturowanej. Jednak materiał ten wymaga wcześniejszego zaimpregnowania środkiem hydrofobowym.

Bardzo ciekawie i oryginalnie wyglądają ogrodzenia kamienne. Kamień jest niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym – doskonale podkreśla piękno ogrodowych roślin.
Wygląd naszego ogrodzenia zależny nie tylko od rodzaju materiału, ale także od sposobu obsadzania kamieni w murze. Możemy rozróżnić:
- mur dziki – tworzony jest z nieobrabianych lub łamanych kamieni polnych. Są one układane nieregularnie, a przestrzenie pomiędzy większymi kamieniami, wypełnione są przez mniejsze. Podczas układania warto pamiętać, aby nie układać kamieni w kształcie klina węższą częścią w dół, ponieważ mogą rozpierać leżące pod nimi warstwy.
- mur cyklopowy – wykonywany jest z dużych kamieni łamanych lub polnych. Układane są nieregularnie, jednak powinny być dobierane w taki sposób aby dokładnie wypełniały lico muru.
- mur warstwowy – układany jest z poziomo położonych kamieni. Kamienie powinny mieć duże i płaskie powierzchnie. W pewnych odstępach w murze oraz w narożnikach umieszczane są większe kamienie, które wyznaczają wysokość warstw.
- mur rzędowy – układany jest z kamieni łupanych lub ciosanych o kształcie regularnych prostopadłościanów. Kamienie ułożone w rzędzie powinny mieć jednakową wysokość, natomiast wysokość kolejnych poziomów może być różna.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także ogrodzenie murowane przęsłami. Zapewnia ochronę posesji, a jednocześnie pozwala na kontakt wzrokowy z otoczeniem. Przęsła można dobierać według swoich upodobań, swobodnie dopasowując je do bramy czy wyglądu domu. Tego rodzaju elementy dodają ogrodzeniu lekkości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
Autor: Anna Dębiec
2016-08-08 04:55:57
Tagi do artykułu: ogrodzenia | ogrodzenia murowane | kamień
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
Skrzynki na listy

Domowe skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Płot na całe lata

Metalowy płot
Ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję, wytycza granice naszej prywatności. Dodatkowo oddziela od hałasu i kurzu oraz utrudnia intruzom wstęp do naszego ogrodu. Wybierając ogrodzenie warto zadbać o to, aby ogrodzenie współgrało z architekturą naszego domu. Dlatego płot otaczający naszą własność powinien być nie tylko mocny i szczelny, ale równocześnie ładny.

Murowane ogrodzenie klinkierowe - krok po kroku

ogrodzenie
Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, ogrodzeniu murowanym...

Jak zbudować trwałe ogrodzenie?

ogrodzenia murowane
Ogrodzenie wokół domu może być oszczędne i skromne, albo dekoracyjne i drogie. Niezależnie od tego, czy będzie z drewna, murowane, czy metalowe warto już wcześniej zastanowić się nad jego wyborem. Eksperci Lafarge podpowiadają na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzenia i jakie produkty wybrać spośród ofert dostępnych na rynku ogrodzeń.

DZIAŁ II - Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej

paragraf
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - DZIAŁ II : Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej