X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody
Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.


Jeśli chodzi o sam wybór materiału, schody żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich już podczas budowy. Realizowany w jej czasie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym. Żelbet umożliwia nam tworzenie wymyślonych przez nas dowolnych form architektonicznych, a także dowolne wykończenie ich w wybranym przez nas momencie.

Konstrukcja schodów składa się z biegów, spoczników i podestów. Spocznik znajduje się zazwyczaj w połowie wysokości kondygnacji. Liczba stopni nie powinna przekraczać 17 w jednym biegu. Wymiary schodów (czyli szerokość i wysokość) wynikają z długości kroku ludzkiego, który przyjmuje się w granicach 60-65cm. Przy ustalaniu tych wymiarów korzystamy ze wzoru:
2h + s = 60 - 65 cm
Wiadomo, że im schodek niższy tym wygodniejszy, jednak automatycznie wzrasta wtedy jego długość, co w rezultacie prowadzi do zajęcia przez klatkę schodową coraz to większej przestrzeni. Aby uniknąć aż tak dużej dowolności, wprowadzono pewnie ograniczenia w wysokościach stopni:
- 20cm dla schodów prowadzących do piwnic i na strych;


- 16.5cm dla schodów wewnętrznych między kondygnacjami budynków mieszkalnych;
- 19cm w budynkach jednorodzinnych.

Budowę schodów musimy zaplanować już na etapie stanu surowego, gdyż należy połączyć je z konstrukcją domu. Betonowanie schodów można rozpocząć w momencie, gdy strop jest już wykonany i są z niego wyprowadzone pręty zbrojeniowe płyty schodowej na około 0.5m.

Schody płytowe zbroimy za pomocą zbrojenia głównego i poprzecznego. Zbrojenie główne układa się wzdłuż deskowania spodu i przewiązuje zbrojeniem poprzecznym. Główne pręty kotwi się w podciągu stropu oraz w belce fundamentowej. Rodzaj i średnica prętów są określone w projekcie i nie wolno ich samodzielnie zmieniać.

Pręty zbrojeniowe schodów nie mogą w żaden sposób stykać się z deskowaniem – należy układać je na podkładkach dystansowych, wykonanych z betonu lub tworzywa sztucznego. Elementy schodów wykonywane są z betonu B15 lub B20 o gęstej konsystencji.

Betonowanie rozpoczynamy od dołu schodów. Kolejne warstwy należy zagęszczać poprzez ubijanie ich łopatą i opukiwanie deskowania. Gdy beton lekko zwiąże, zaciera się go na gładko, uzupełniając powstałe ubytki zaprawą cementową.

Musimy pamiętać, aby schody zostały zabetonowane jednego dnia, w przeciwnym razie powstaną pęknięcia wywołane nierównomiernym odkształcaniem się deskowania. Deskowanie schodów można rozebrać dopiero po 3 - 4 tygodniach.

Końcowym etapem jest wybór balustrady. Poręcze do schodów powinny podkreślić ich indywidualny charakter, zgrabnie łącząc całą konstrukcje z otoczeniem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-08-16 18:51:53
Tagi do artykułu: schody | żelbet | schody żelbetowe | Pręty zbrojeniowe | zbrojenie | zbrojenie schodów żelbetowych | poręcze
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
schody drewniane

Jakie schody do domu są najlepsze?

Budowa domu, w którym pomieszczenia podzielone są na dwa poziomy wymaga wcześniejszego wyboru schodów oraz technologii w jakiej mają być wykonane. Przede wszystkim muszą być praktyczne, wygodne i dopasowane do aranżacji wnętrz. Jak pogodzić te wszystkie cechy i wybrać najlepsze schody wewnętrzne?
schody

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne są ważnym elementem wejścia do budynku. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Schody wejściowe powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkowników. Są elementem bryły domu, dlatego też muszą być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
schody

Schody prefabrykowane

Prefabrykowane biegi schodów żelbetowych to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Technologia wykonania jest niedroga, a produkt wytrzymały i odporny na ogień.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ekspozycja schodów we wnętrzu

schody
Ekskluzywne schody Prima stanowią uosobienie szyku i elegancji, będąc zarazem manifestem nowoczesnego stylu życia. Zaprojektowane z myślą o tych, którzy w poszukiwaniu ponadczasowych rozwiązań, mają odwagę zerwać z rutyną i otworzyć się na nową jakość w dekoracji i wykończeniu wnętrz.

Balustrada ozdobą schodów i balkonów

schody
Balustrada może stanowić element dekoracyjny w wielu miejscach naszego domu. Jednym z nich są schody. Odpowiednie dopasowanie balustrady sprawi, że wraz ze schodami będzie stanowić całość harmonizującą z wnętrzem. Wszystkie elementy balustrady mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne są także łączenia materiałów.

Ekskluzywna linia schodów drewnianych

schody
Dla niektórych schody to tylko zwyczajny, użytkowy element wyposażenia domu, dla innych istotny detal aranżacji wnętrza. Z myślą o wyjątkowych gustach, firma Rintal Polska wprowadza na rynek ekskluzywną linię drewnianych schodów do wnętrz – Knock Wood, które zachwycą wielbicieli efektownych rozwiązań architektonicznych...

Nieszablonowe kształty schodów

antresola
Modele Trio i Loft, nowe propozycje firmy Rintal Polska, to rozwiązania dla tych, którzy od schodów do wnętrz wymagają nieco więcej niż tylko walorów funkcjonalnych. W nadaniu wnętrzu nowego smaku pomogą nieszablonowe kształty, wykończenia w mocnych barwach oraz ledowe podświetlenia. A to wszystko w parze z dwoma modelami niedostępnych do tej pory poręczy.