X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody
Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.


Jeśli chodzi o sam wybór materiału, schody żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich już podczas budowy. Realizowany w jej czasie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym. Żelbet umożliwia nam tworzenie wymyślonych przez nas dowolnych form architektonicznych, a także dowolne wykończenie ich w wybranym przez nas momencie.

Konstrukcja schodów składa się z biegów, spoczników i podestów. Spocznik znajduje się zazwyczaj w połowie wysokości kondygnacji. Liczba stopni nie powinna przekraczać 17 w jednym biegu. Wymiary schodów (czyli szerokość i wysokość) wynikają z długości kroku ludzkiego, który przyjmuje się w granicach 60-65cm. Przy ustalaniu tych wymiarów korzystamy ze wzoru:
2h + s = 60 - 65 cm
Wiadomo, że im schodek niższy tym wygodniejszy, jednak automatycznie wzrasta wtedy jego długość, co w rezultacie prowadzi do zajęcia przez klatkę schodową coraz to większej przestrzeni. Aby uniknąć aż tak dużej dowolności, wprowadzono pewnie ograniczenia w wysokościach stopni:
- 20cm dla schodów prowadzących do piwnic i na strych;


- 16.5cm dla schodów wewnętrznych między kondygnacjami budynków mieszkalnych;
- 19cm w budynkach jednorodzinnych.

Budowę schodów musimy zaplanować już na etapie stanu surowego, gdyż należy połączyć je z konstrukcją domu. Betonowanie schodów można rozpocząć w momencie, gdy strop jest już wykonany i są z niego wyprowadzone pręty zbrojeniowe płyty schodowej na około 0.5m.

Schody płytowe zbroimy za pomocą zbrojenia głównego i poprzecznego. Zbrojenie główne układa się wzdłuż deskowania spodu i przewiązuje zbrojeniem poprzecznym. Główne pręty kotwi się w podciągu stropu oraz w belce fundamentowej. Rodzaj i średnica prętów są określone w projekcie i nie wolno ich samodzielnie zmieniać.

Pręty zbrojeniowe schodów nie mogą w żaden sposób stykać się z deskowaniem – należy układać je na podkładkach dystansowych, wykonanych z betonu lub tworzywa sztucznego. Elementy schodów wykonywane są z betonu B15 lub B20 o gęstej konsystencji.

Betonowanie rozpoczynamy od dołu schodów. Kolejne warstwy należy zagęszczać poprzez ubijanie ich łopatą i opukiwanie deskowania. Gdy beton lekko zwiąże, zaciera się go na gładko, uzupełniając powstałe ubytki zaprawą cementową.

Musimy pamiętać, aby schody zostały zabetonowane jednego dnia, w przeciwnym razie powstaną pęknięcia wywołane nierównomiernym odkształcaniem się deskowania. Deskowanie schodów można rozebrać dopiero po 3 - 4 tygodniach.

Końcowym etapem jest wybór balustrady. Poręcze do schodów powinny podkreślić ich indywidualny charakter, zgrabnie łącząc całą konstrukcje z otoczeniem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2010-02-08 13:27:24
Tagi do artykułu: schody | żelbet | schody żelbetowe | Pręty zbrojeniowe | zbrojenie | zbrojenie schodów żelbetowych | poręcze
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
schody

Moda na minimalizm, czyli nowe trendy w projektach schodów do wnętrz

Śledząc aktualne kanony w planowaniu wystroju wnętrz, nasuwa się jeden wniosek: przestrzeń mieszkalną zdominował wyszukany minimalizm i zabawa formą. Trend ten hołdują także projektanci schodów do wnętrz, przedstawiając modele w niezwykle luksusowej odsłonie, nadającej wnętrzu indywidualny charakter i unikalny smak.
schody

Schody dywanowe

Schody we współczesnych domach pełnią już nie tylko funkcję drogi prowadzącej na wyższe kondygnacje, są także ważnym elementem aranżacji wnętrza. Dlatego ich kształt oraz wykończenie ma duże znaczenie. Jako stały element wystroju pomieszczenia mogą w znaczący sposób zaważyć na jego wyglądzie.
salon

Schody dywanowe – nowe schody modułowe Rintal Polska

Schody dywanowe, to nowy pomysł na schody i poręcze modułowe. Autor projektu otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na nowatorskie rozwiązania schodów i poręczy w nowym systemie powtarzalnych modułów, zorganizowanym przez Rintal Polska. Nagrody pieniężne trafiły do projektantów – Michała Stecha oraz Sylwestra Szymańskiego.
schody wewnętrzne

Schody funkcjonalne i estetyczne

Schody są ważnym elementem wnętrza każdego domu w którym jest więcej niż jedna kondygnacja. Istotne są nie tylko ze względów komunikacyjnych, ale coraz częściej jako komponent wykończenia wnętrza. A trendy w wyglądzie i konstrukcji schodów także się zmieniają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ekspozycja schodów we wnętrzu

schody
Ekskluzywne schody Prima stanowią uosobienie szyku i elegancji, będąc zarazem manifestem nowoczesnego stylu życia. Zaprojektowane z myślą o tych, którzy w poszukiwaniu ponadczasowych rozwiązań, mają odwagę zerwać z rutyną i otworzyć się na nową jakość w dekoracji i wykończeniu wnętrz.

Balustrada ozdobą schodów i balkonów

schody
Balustrada może stanowić element dekoracyjny w wielu miejscach naszego domu. Jednym z nich są schody. Odpowiednie dopasowanie balustrady sprawi, że wraz ze schodami będzie stanowić całość harmonizującą z wnętrzem. Wszystkie elementy balustrady mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne są także łączenia materiałów.

Ekskluzywna linia schodów drewnianych

schody
Dla niektórych schody to tylko zwyczajny, użytkowy element wyposażenia domu, dla innych istotny detal aranżacji wnętrza. Z myślą o wyjątkowych gustach, firma Rintal Polska wprowadza na rynek ekskluzywną linię drewnianych schodów do wnętrz – Knock Wood, które zachwycą wielbicieli efektownych rozwiązań architektonicznych...

Nieszablonowe kształty schodów

antresola
Modele Trio i Loft, nowe propozycje firmy Rintal Polska, to rozwiązania dla tych, którzy od schodów do wnętrz wymagają nieco więcej niż tylko walorów funkcjonalnych. W nadaniu wnętrzu nowego smaku pomogą nieszablonowe kształty, wykończenia w mocnych barwach oraz ledowe podświetlenia. A to wszystko w parze z dwoma modelami niedostępnych do tej pory poręczy.