Jak zwalczyć pleśń lub grzyb w domu?

Grzyb na ścianie

Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, o tyle pozbycie się grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu.

Niemal każdy wie, jak wygląda pleśń w łazience, ponieważ jest to pomieszczenie szczególnie narażone na atak pleśni i grzybów. Grzyb w łazience zwykle jest efektem nieprawidłowej wentylacji. Wilgoć w powietrzu stwarza doskonałe warunki rozwoju grzybów pleśniowych.

Zobacz również: Beton komórkowy

Czym różni się pleśń od grzyba?

Pleśń pokrywa jedynie powierzchnię i nadaje nieestetyczny wygląd. Rozprzestrzenia się w formie plam lub kropek w kolorze czarnym, rdzawym, zielonym bądź cytrynowym. Popularne gatunki to: kropidlak cytrynowy, kropidlak czarny i pleśniak zielony.

Grzyb w domu poza nieestetycznym wykwitem z zewnątrz i nieprzyjemnym zapachem znacznie osłabia, a nawet niszczy materiały budowlane. W ostatecznej fazie dojrzewania wypuszcza owocniki, które rozpylają zarodniki i infekują coraz większe powierzchnie ścian, mebli oraz sufitów. Ich korzenie są głębokie. Mogą przerosnąć do „gołego muru” przez tapety, farby, gładzie i tynk.

Grzyb i pleśń w domu – przyczyny

Grzyb w mieszkaniu może oznaczać jego obecność także na innej kondygnacji, np. u sąsiada. Grzybnia potrafi rozrosnąć się nawet do 14 metrów – to rozpiętość muru od fundamentów po gzyms 6-kondygnacyjnego budynku.

Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni lub grzybów jest zawilgocenie i skraplanie pary wodnej w umiarkowanej temperaturze. Może to być wynik tzw. „mostka termicznego” (miejsca ucieczki pary wodnej – np. źle zaizolowany zimny kąt wewnątrz budynku czy cieknąca woda z dachu), złego stanu technicznego budynku lub nieprawidłowej eksploatacji (zbyt szczelne okna, nieregularne wietrzenie, niesprawna wentylacja, niedogrzanie pomieszczeń).

Grzyb i pleśń w domu a zdrowie

Pleśń wytwarza szkodliwe dla zdrowia toksyny, prowadzące w dalszej perspektywie do coraz gorszych dolegliwości. Początkowo osłabiona jest koncentracja domowników, pojawia się bezsenność i rozdrażnienie. Objawy obejmują również przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów. Zarodniki pleśni, które przedostały się do układu oddechowego, mogą powodować niebezpieczne infekcje.

W dalszym etapie cierpi układ nerwowy. Toksyny mogą powodować drętwienie kończyn oraz zapalenie stawów kręgosłupa. Narażone są także nerki i wątroba. Zarodniki wydzielane przez pleśń są szczególnie niebezpieczne dla alergików.

Przeczytaj również: Czy warto czekać na MdM?

Pleśń w domu – jak ją zwalczyć?

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę. Jeśli nie zostanie zweryfikowana i trwale usunięta, problem wróci. Usuwanie pleśni wykonuje się dwoma metodami jednocześnie. Metoda mechaniczna polega na zeskrobaniu pleśni z grzybnią. Chemiczna polega na umyciu lub dokładnym spryskaniu miejsca środkiem pleśniobójczym bądź grzybobójczym. Zgodnie z instrukcją producenta detergentu należy poczekać, aż preparat wsiąknie i wykończyć ścianę przy pomocy standardowych materiałów budowlanych.

Pleśń w domu jak się pozbyć

fot. Pleśń w dom – jak zwalczyć

Grzyb w domu – jak się pozbyć?

Odgrzybianie ścian jest bardziej pracochłonne. Należy usunąć fragment tapety, farby i tynku do gołego muru, z metrowym zapasem z każdej strony. Pozostawienie choć odrobiny grzyba lub nieusunięcie przyczyn spowoduje ponowny atak. Jeśli korzenie sięgnęły do muru, należy go dokładnie wyszczotkować, umyć i pokryć detergentem grzybobójczym. Ubytek uzupełnia się ponownie tynkiem i wykańcza.

Grzyb w domu jak się pozbyć

fot. Grzyb w domu – jak zwalczyć

Jak sprawdzić czy w domu jest grzyb?

Zdarza się, że grzyb lub pleśń w domu rozwija się w naszej niewiedzy. Najczęstszą przyczyną jest wilgoć, więc to od sprawdzenia jej poziomu powinno się zacząć.

W celu określenia wilgotności domu niezbędne będą dokładne oględziny oraz pomiary wykonane za pomocą wilgotnościomierza. Istotne jest zdiagnozowanie, które miejsca w domu są narażone na najwyższą wilgotność i rozpocząć oględziny od tego miejsca. W sytuacjach trudnych może się okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie odkrywek i badań laboratoryjnych.

Testy laboratoryjne

fot. Testy laboratoryjne – grzyb i pleśń

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)