X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ciekawe kształty domów

Wygląd domu zwykle podyktowany jest kształtem i wielkością działki budowlanej. Jednak gdy powierzchnia i warunki zabudowy nie ograniczają inwestora może go ponieść wyobraźnia...

Domy o nietypowych kształtach powstają na całym świecie. Niejednokrotnie stają się regionalnymi symbolami i atrakcjami turystycznymi. Inwestycja w całokształcie bywa pojmowana jako arcydzieło sztuki architektonicznej - środek przekazu ważnego przesłania.


Mieszkanie w sześcianie
domyOsiedle mieszkalne - domy-sześciany Pieta Bloma - składa się z 38 małych pudełek, które pod kątem 45 stopni osadzono na prostokątnych pylonach i dwóch super sześcianach połączonych ze sobą. Każde wnętrze ma po 100 m kw. z czego ¼ powierzchni, przez wzgląd na konstrukcję, jest niewykorzystana.
Zespół domów mieści się w Rotterdamie (Holandia), zamieszkuje go komplet zadowolonych mieszkańców - to atrakcja na skalę światową.

Zielona Cytadela Friedensreicha Hundertwassera w Magdebudgu


domWbrew nazwie - różowy kompleks - to prawdopodobnie ostatnie dzieło Hundertwassera, zwane też oazą dla ludzkości i dla natury w morzu racjonalnych domowisk. Inspiracją dla twórczości artysty stały się mało atrakcyjne, szablonowe blokowiska. Twórca uważał linię prostą za „niemoralną” więc jej nie stosował - w żadnym ze swoich projektów.


(Nie)ruchomość na sześciu nogach
domWalking house kroczy na sześciu nogach z prędkością 60m/h. Dom ma 3,5 m wysokości, 3,5 m szerokości i 3,72 m długości. Wnętrze to jedno pomieszczenie łączące funkcje: sypialni, pokoju dziennego, kuchni, a nawet toalety. Ten dziwaczny dom to dzieło twórców duńskich i amerykańskich – stanowi futurystyczne zaprzeczenie pojęcia nieruchomości.Krzywy Domek w Sopocie
Krzywy Dom w SopocieKrzywy Domek, inspirowany rysunkami Jana Szancera, to nowa wizytówka i atrakcja turystyczna Sopotu. Co dzień odwiedza go mnóstwo osób. Według portalu Village to najdziwniejszy budynek na świecie. (Czytaj więcej w artykule: Tańczące domy)

Do góry nogami
domDom na dachu to bez wątpienia największa atrakcja kaszubskiego skansenu. Zwiedzający, którzy wchodzą do domu i wychodzą z niego kołyszą się na boki i zataczają. Aranżacja wnętrza, zgodna ze stylistyką … wisi turystom nad głowami. Szalony błędnik można uspokoić łapiąc liny umocowane wzdłuż kierunku zwiedzania.

„Szklany dom” na wodzie
Sferyczne „łodzie” mieszkalne, które można zacumować w wodzie, to pomysł polskiego architekta - Marcina Panpucha. Koncepcja jest odpowiedzią na niedobory mieszkań w Londynie i brak stabilnych gruntów pod budowę. Pomysł został zaprezentowany na wystawie nowoczesnych domów „Futur House” w Londynie. Każdy ze sferycznych domów można podzielić na trzy kondygnacje, które łączy rdzeń komunikacyjny. Dom ma czerpać energię ze słońca za pośrednictwem ogniw słonecznych.

Dom w kształcie buta we Włoszech
domJednym przypomina kryptę, innym grobowiec a jeszcze innym - but. Projekt Antonio Cardillo ma jednak głębsze przesłanie. To minimalistyczna koncepcja interpretująca światło wpadające swobodnie do wnętrza. Nie ma w niej elementów zbędnych. Wszystko podlega skrupulatnie obmyślonej koncepcji.

Dom w kształcie piramidy
Dom- piramida (Primitive Living) z betonu i szkła, stoi na przedmieściu Saijo, na osiedlu domków jednorodzinnych. Monolityczna bryła o funkcji mieszkalnej to pomysł japońskiej pracowni architektonicznej Suppose Design Office. Wzorem dla nowoczesnego projektu była Tateana Jukyo – chata na planie koła lub czworoboku o zaokrąglonych narożnikach, zanurzona częściowo w ziemi. W pierwotnej koncepcji jedynym źródłem światła dziennego miał być świetlik na czubku piramidy. Ostatecznie, na życzenie klientów powstało przeszklenie wokół kondygnacji wypoczynkowej.

Energooszczędny dom w kształcie kuli, półkuli, a może iglo?
Dom w kształcie kuli ma najmniejszy stosunek powierzchni do objętości. Koncepcja zdaje się być idealna, gdyby nie problemy z aranżacją, stad wciąż pozostajemy przy tradycyjnym sześcianie. Dom w kształcie sześcianu, w stosunku do innych prostopadłościanów zajmuje miejsce drugie zaraz po kuli.
Dom rodziny Lipińskich we Wrocławiu to najbardziej znany dom w kształcie iglo w Polsce. Architekt Witold Lipiński, wykładowca na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął budowę w 1961 roku. Realizacja była nie lada atrakcją. Mieszkańcy wciąż wspominają turystów fotografujących się na na jego tle.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-14 11:49:49
Tagi do artykułu: domy | nieruchomości | Sopot | Wrocław
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ile kosztują domy polskich milionerów?

Nowoczesna rezydencja z oryginalną bryłą
W chwili obecnej polskim rezydencjom jeszcze daleko do cen najdroższych tego typu obiektów na świecie, które nieraz przekraczają 100 mln dolarów. Mimo tego również w naszym kraju można spotkać nieruchomości mieszkaniowe, które swoim przepychem oraz ceną mogą przyprawić o zawroty głowy.

Archicom inwestuje w sztukę i przestrzeń miejską

zabytki
Oferta jednej ze spółek należących do Grupy Archicom została wybrana w drodze rokowań przez komisję powołaną przez Prezydenta Wrocławia do sprzedaży nieruchomości przy ulicy Witolda 62-67 we Wrocławiu.

Działki budowlane w Polsce

działka budowlana
Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35%.

Nowoczesne elewacje domów

drzwi zewnętrzne
Elewacja jest wizytówką domu. Jej wygląd jest tak samo ważny co wnętrze. Dlatego nic dziwnego, że mieszkańcom, zależy na tym aby była ona trwała i zachowała piękny wygląd przez długie lata.
Oprócz funkcji estetycznych, elewacja zewnętrzna powinna ochraniać budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – przed deszczem, palącym słońcem, śniegiem, mrozem oraz przed działaniem zanieczyszczeń chemicznych.