X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Technologie ekologiczne w budownictwie

wiatraki
Edukacja ekologiczna buduje świadomość społeczeństwa, które przykłada coraz większą wagę do jakości produktów i technologii wdrażanych na rynek. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania gospodarstwa domowego i budowanie z ekologicznych materiałów od wielu lat jest propagowane, modne … i drogie.


Kolektory słoneczne, przydomowe wiatraki, czy piece ekologiczne to wciąż luksusy na które nie każdy może sobie pozwolić.
Eko domy technologicznie mają niewiele wspólnego z domami prezentowanymi przez pracownie architektoniczne w katalogach projektowych. Przy projektowaniu domu energooszczędnego trzeba mieć na uwadze tradycyjne zasady projektowania mówiące o: usytuowaniu budynku na działce, rozmieszczeniu funkcjonalnym pomieszczeń (ze względu na przeznaczenie i częstotliwość użytkowania), powierzchnie przeszkleń (przy uwzględnieniu lokalnych warunków nasłonecznienia), kącie nachylenia i rodzaju pokrycia dachu.Elementy struktury powinny być dobrane tak, by wykorzystywały warunki środowiska zewnętrznego: nasłonecznienie i przewietrzanie. Nie bez znaczenia są także instalacje i rodzaj materiałów budowlanych. Ekologiczne budownictwo wykorzystuje energie odnawialne, takie jak: system solarny, pompy ciepła, magazyny gruntowe, piece na odpady, urządzenia odzyskujące ciepło z układów wentylacyjnych, ścieków itp.

system solarnyPrzy projektowaniu budynku funkcjonującego na bazie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, wraz z architektem powinni współpracować wykwalifikowani inżynierowie i specjaliści (instalatorzy, elektrycy, a także specjaliści – konsultanci z zakresu wykorzystania niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii). Taka współpraca daje gwarancję energooszczędności inwestycji i przekłada się na koszt wykonania projektu, który jest znacznie większy od ceny projektu katalogowego.

Mała popularność i innowacyjność - to tylko dwa z wielu powodów wysokich cen zastosowania technologii ekologicznych w budownictwie. Koszt inwestycji energooszczędnej i ekologicznej nie zwraca się natychmiast, a inwestor ma wciąż alternatywę zastosowania tańszych materiałów budowlanych i tradycyjnych technologii.
Jednocześnie należy pamiętać, że energooszczędność i ochrona środowiska obecne we wszystkich dziedzinach życia, to wymogi narzucone prawem i przepisami UE. Jeśli Polska zamierza doścignąć nowoczesną Europę musi owe systemy wdrażać.

Zobacz przykładowe projekty domów energooszczędnych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-20 16:37:47
Tagi do artykułu: Ekologia | kolektory słoneczne | domy energooszczędne | pompy ciepła | ochrona środowiska
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Imponujący metraż w przystępnej cenie

dom jednorodzinny
W poszukiwaniu projektu domu zwracamy uwagę na niskie koszty budowy, energooszczędność, ergonomię wnętrza i estetykę. Pogodzenie tych wszystkich cech, jest bardzo trudne. Wysoka jakość i przystępna cena rzadko chodzą w parze.

Systemy solarne w domu jednorodzinnym

systemy solarne
Nowoczesne systemy solarne w domu jednorodzinnym? Dzięki nowej, szerokiej ofercie udoskonalonych rozwiązań Solar Reynaers Aluminium oszczędności i ekologia idą w parze. Podsumowując roczne wydatki na energię, pomyślmy o zainstalowaniu energooszczędnych systemów, które pozwolą odciążyć nasz domowy budżet...

Powietrzne pompy ciepła – instalacja i sposób działania

pompa ciepła
Popularne paliwa służące do zasilania urządzeń i maszyn wyczerpują się na całym świecie. Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia grzewcze, które powstały w myśli idei ekologicznych. Czy stanowią alternatywę, która efektywnie zastąpi dotychczasowe instalacje grzewcze? Kogo na nią stać?

Domy energooszczędne firmy Arthauss

dworek
Wpływ rosnącej świadomości ekologicznej można zauważyć we wszystkich dziedzinach gospodarki. Domy ekologiczne wyposażone w instalacje energooszczędne, pozwalają zaoszczędzić nawet połowę energii potrzebnej do ogrzewania i wentylowania domu budowanego metodą tradycyjną.