X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekt budy dla psa

buda
Buda dla psa mieszkającego na terenie posesji powinna zapewniać ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi: opadami, uciążliwym słońcem, wiatrem i mrozem. Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą gotowych bud oferują rozwiązania w przeróżnych stylach, dla ras dużych i małych.


Fachowcy radzą by buda nie była za duża ani zbyt ciasna. Wymiary dopasowuje się indywidualnie do wielkości psa. Wysokość nie powinna przekraczać podwójnej wielkości zwierzęcia w kłębie. Pies musi ogrzać wnętrze swoim ciepłem, a zarazem mieć możliwość swobodnego obracania się.

Aby zimne powietrze nie przedostawało się do środka, legowisko powinno być odgrodzone dodatkową ścianką od wejścia. Największa popularnością cieszą się budy z przedsionkami, dwuizbowe i z zadaszonym tarasem. W dodatkowej izbie lub na tarasiku można postawić miski z jedzeniem i wodą. Dzięki temu uchronimy zawartość przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Gdzie postawić psią budę?


Ze swojego domu pies powinien widzieć większość posesji. Budę lokalizujemy w pobliżu drzew, pod którymi zwierzę może schować się w upalne dni. Wejście należy osłonić przed ciekawskimi – to intymne miejsce schronienia.
Pies ma w naturze załatwianie potrzeb z daleka od wejścia do budy. Takie miejsce najchętniej wybiera pod krzakiem lub drzewem. Trzeba o tym pamiętać i zapewnić mu możliwość nieskrępowanego korzystania z takiej opcji.

Jak powinny być skonstruowane budy dla psów?
piesDach budy powinien być zdejmowany i spadzisty by dobrze odprowadzał wodę deszczową. Pozwala to na utrzymanie prawidłowej higieny wewnątrz. Dodatkowo, konstrukcję izoluje się wełną mineralną lub styropianem i stawia na podporach, ponad poziomem gruntu.
Posadzkę na której będzie spał pupil najlepiej wyłożyć słomą. Łatwiej utrzymać ją w czystości niż materac, czy dywanik. Wystarczy raz na jakiś czas wyrzucić starą słomę, oczyścić wnętrze i wysypać świeżą ściółkę.

Projekt budy dla psa
Prowizoryczne projekty budy dla psa można znaleźć na stronach internetowych. Aby stworzyć projekt i wykonać go samodzielnie wystarczy znać schemat i podstawowe wymogi. Wówczas dom który zbudujemy naszemu milusińskiemu sprawi mu wiele radości.

Ściany
Grubość ścian zależy od grubości wybranego ocieplenia (wełny mineralnej lub styropianu. Deska lub płyty stanowiące konstrukcję powinny mieć grubość 20 mm.

Dach
Najlepiej gdy zadaszenie ma zdecydowany spadek (jednostronnie lub symetrycznie). Nie może być zbyt lekki, żeby pies nie zdjął go głową. Połączenie dachu z konstrukcją musi być szczelne dlatego nie zaleca się montowania zawiasów. Pokrycie nie powinno być wykonane z blachy – ze względu na letnie temperatury i bezpieczeństwo zwierzęcia, które może się o niego skaleczyć.
Wszelkie połączenia materiałów wewnątrz warto zabezpieczyć listwami maskującymi.

Lokalizacja wejścia do budy
Jeśli buda ma dodatkową izbę (wiatrołap), wówczas wejście można zlokalizować centralnie. W przypadku jednoizbowego lokum wejście należy zaplanować z boku, tak, by nieprzyjemne podmuchy wiatru i zacinający deszcz nie przeszkadzały śpiącemu zwierzęciu. Na wejściu można zamocować koc, który będzie działał jak kotara utrzymując ciepło wewnątrz pomieszczenia, chroniąc jednocześnie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Buda dla psa projekt
Schemat budy dla psa, schemat budowy budy dla psa
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wokół domu
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-11 21:37:05
Tagi do artykułu: konstrukcje | projekty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów