X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Biuro w domu

biuro
Praca w domu staje się coraz popularniejsza. Zdania psychologów są podzielone. Część uważa, że efektywnie można pracować jedynie poza domem. Po powrocie powinniśmy odciąć się od pracowniczych obowiązków – poświęcić czas odpoczynkowi i rodzinie. Z drugiej strony osoby, które potrafią pracować i wypoczywać w domu, do tego odnoszą sukcesy zawodowe, mogą poszczycić się doskonałą samodyscypliną i organizacją.


Aby praca w domu była efektywna, należy wyodrębnić choć fragment przestrzeni, w której można się skoncentrować, nawet wtedy, gdy w mieszkaniu jest komplet domowników.
Bardzo trudno jest pogodzić pracę i bycie w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest osobne pomieszczenie w domu lub w mieszkaniu.
Taka organizacja jest możliwa wyłącznie w przestronnym wnętrzu, gdzie wydzielenie dodatkowej przestrzeni nie wpłynie na ergonomię pozostałych pomieszczeń.

Biuro w salonie
Jeśli biuro trzeba urządzić w niewielkim mieszkaniu lub w kawalerce wymaga to dużo więcej kreatywności i wysiłku. Niektórzy wydzielają kąt do pracy w sypialni. Buczenie wiatraka o późnych godzinach nocnych może być drażniące dla partnera, który musi się wyspać aby rano pojechać do pracy poza domem.


Pomimo tego, że godziny pracy należy wyznaczać w ciągu dnia, bywa różnie i takie sytuacje mogą się zdarzyć.

Lepszą lokalizacją kąta do pracy będzie pokój dzienny.

Jak urządzić kąt do pracy w małym mieszkaniu?

Aby urządzić kąt do pracy w małym mieszkaniu wystarczy:
- wygodne biurko
- krzesło
- miejsce na dokumenty
- dobre oświetlenie
- niezbędny sprzęt: telefon, komputer, urządzenia biurowe.

Sklepy meblowe oferują ciekawe systemy mebli biurowych do salonu. Okazuje się, że to powszechna forma aranżacji. Systemy dostępne są w identycznym stylu i dekorze co meble do salonu.

Dzieląc biuro i salon trzeba być odpornym na rozpraszacze (takie jak telewizor, czy bawiąca się pociecha) i zdyscyplinowanym pod względem porządków. Na wstępie powinno się wyeliminować „czynniki bałaganotwórcze”, jak np.: tablica korkowa i kuwetki na dokumenty.

Oświetlenie i mikroklimat biura
Światło dzienne jest przyjemne, ale ostre promienie słoneczne nie sprzyjają koncentracji. Odbijają się od monitora lub rażą w oczy. Odstęp od monitora powinien wynosić ok. 40-50 cm.
Optymalna temperatura do pracy to 21 do 22 stopni C. Duże znaczenie ma też kolor ścian, który powinien mobilizować do pracy. Ponieważ gusta są różne, dobór odpowiedniej kolorystyki jest kwestią indywidualną.

BHP pracy przy komputerze – kilka ważnych zasad
Współczesne meble biurowe, także te, które chcemy kupić do pracy w domu, powinny spełniać określone normy BHP.

Krzesło:
- regulowane oparcie
- regulowana wysokość siedziska: 35-55 cm
- miękka tapicerka
- podłokietniki

Biurko:
- blat na wysokości 72-75 cm
- stabilna podstawa lub nogi
- mieści: klawiaturę, monitor i materiały pomocnicze do pracy

Aby kark i oczy nie przemęczały się podczas pracy górna krawędź monitora powinna się znaleźć na wysokości wzroku.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-04 13:57:41
Tagi do artykułu: biuro | aranżacje | meble biurowe | BHP
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
fototapeta

Fototapety do biura

Większość z nas spędza w pracy nawet kilkanaście godzin dziennie. Ascetyczny wystrój biurowych wnętrz nie działa zachęcająco zarówno dla pracowników jak i potencjalnych klientów, którzy odnoszą wrażenie, że firma dopiero rozpoczyna swoją działalność. Odpowiednio zaaranżowane miejsce pracy zapewni komfort fizyczny i psychiczny, co pozytywnie wpłynie na efektywność pracy.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak urządzić biuro domowe?

biuro
Coraz więcej osób wybiera tzw. pracę zdalną. Zostając w domu oszczędzamy czas i pieniądze, które w dużej mierze pochłania dojazd do firmy. Wraz z Olgą Koźlik, ekspertem ds. wyposażenia wnętrz z firmy Moll, podpowiadamy jak urządzić funkcjonalne domowe biuro.

Nowe biurowce w Katowicach

biurowiec
Zarząd Reinhold Polska informuje, iż w dniu 12 grudnia 2008 r. Reinhold Polska Project 4 Sp. z o. o. zawarła umowę z firmą Mostostal Warszawa S.A. dotyczącą realizacji projektu o nazwie „Reinhold Center” zlokalizowanego w Katowicach przy ulicy Korfantego 138, polegającą na budowie kompleksów biurowych „B” i ”C”. Wartość umowy wynosi 43 mln złotych netto.

Biurowiec Catalina Office Centre

biurowce
Kancelaria Brochocki, jako polska wiodąca firma specjalizująca się w zakresie doradztwa oraz pośrednictwa w wynajmie oraz sprzedaży nieruchomości komercyjnych, w listopadzie br. została współwyłącznym agentem biurowca Catalina Office Centre.

Mermaid Properties rusza z Jasną

biurowce
Jasna Residence, spółka portfelowa wchodząca w skład grupy Mermaid uzyskała pozwolenie na budowę i rewitalizację prestiżowej kamienicy przy Placu Dąbrowskiego.