X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Balkon, taras, a może weranda?

Kto z nas będąc jeszcze małym dzieckiem nie marzył o ślicznym domku w pięknej okolicy, z zadbanym i kolorowym ogrodem, a do tego z fajną werandą. Na tej werandzie stałaby ławka na której czekałaby na nas babcia z ciastem i kompotem. Jednak dorosłe życie nie jest tak kolorowe, jak nam się to wydawało będąc dzieckiem. Nie każdy mieszka w domu, a jeśli już to ze względów m.in. finansowych werandę woli zastąpić tarasem. A przecież o wyjściu z kubkiem kawy na świeże powietrze marzy każdy. Niestety mieszkańcy dużych (i nie tylko) miast w większości skazani są na życie w blokach. Na szczęście do niektórych los się uśmiechnął – mają balkon bądź loggie.


BalkonBalkon jest to płyta oparta na wystających ze ściany wspornikach i zabezpieczona na krawędziach balustradą. Można nazwać ją miniaturą tarasu. Balkon oprócz funkcji użytkowej pełni również funkcje ozdobną. W blokach balkony często zdobią kwiaty hodowane przez mieszkańców. Jeśli warunki nam pozwalają wystarczy postawić malutki stoliczek, do tego dwa krzesełka i zawsze to kawa będzie nam lepiej smakować, niż za zamkniętymi drzwiami balkonowymi. Niekiedy można zauważyć wykonane zabudowy balkonów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy nasze mieszkanie znajduje się na parterze, lub gdy mieszkamy przy ulicy i chcemy uchronić się przed kurzem i hałasem. W przypadku małego mieszkania jest to dodatkowa powierzchnia użytkowa.LoggiaOdmianą balkonu jest loggia. Pod to tajemniczą nazwą również kryje się balkon, jednak jest on wnęką w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, oddzielonej oknami i drzwiami od reszty. Jest to dość częsta konstrukcja z okresu renesansu w budownictwie pałacowym, przykładem jest Wawel. W nowym budownictwie coraz częściej ze względów praktycznych zastępuje się klasyczne balkony loggiami. Wprawdzie zabiera nam to trochę przestrzeni mieszkaniowej, ale jest na pewno prostsze i szybsze do wykonania.

Jednak balkony czy loggie nie są tylko domeną wielkich płyt. Czasami są stosowane również w budownictwie jednorodzinnym. Usytuowane w sypialni doświetlą nam ją - okno balkonowe jest większe od normalnego. Na pewno też urozmaici wygląd naszego domu. W przypadku balkonu bardzo często buduję się balkony drewniane, szczególnie w przypadku domów drewnianych lub o konstrukcjach szkieletowych. Balkon taki dobrze jest oprzeć na słupach – jest to ułatwieniem zarówno wykonawczym jak i konserwacyjnym w późniejszym czasie. W domach betonowych również stosuje się balkony drewniane, jednak wtedy konieczne są zastrzały. Ważnym elementem jest balustrada na balkon. Musi być przede wszystkim solidna i trwała, ale także dobrze komponować się zresztą domu.

Taras jest częścią domu, bez której większość domowników nie wyobraża sobie życia. Musimy jednak pamiętać, że źle wykonany przysporzy nam więcej kłopotu niż pożytku. Najchętniej budowane są tarasy drewniane. Wiadomo, drewno nadaje charakter. Musimy jednak pamiętać, że należy wykonać odpowiednią izolację tarasu. Uchroni to zarówno taras, jak i całą konstrukcję domu przed wilgocią. Na rynku dostępnych jest wiele systemów izolacyjnych i raczej nie powinniśmy mieć problemu z wyborem tego odpowiedniego. Kolejną kwestią, którą trzeba przemyśleć jest zadaszenie tarasu. Warto zrobić to, jeśli nie nad całym, to chociaż nad częścią – pozwoli to na korzystanie z niego nawet podczas deszczu. Wielkość tarasu zależy tylko od naszego „widzi mi się”, jednak trzeba pamiętać, że duży taras zabiera cenną powierzchnię ogrodu.

WerandaWracając do dziecięcych wyobrażeń na temat naszego wymarzonego domu warto przemyśleć temat werandy. Nie musimy tego robić na etapie projektu czy budowy naszego domu. Weranda może powstać w dowolnym momencie. Jest to dobudówka najczęściej drewniana, otwarta (czasem oszklona), przykryta dachem, umieszczona przy wejściu do domu. Jest ciekawym pomysłem, gdy chcemy posiedzieć troszkę na powietrzu, mając jednak na oku co się dzieje dookoła. Szczególnie przypadnie do gustu starszym osobom, będącym zaangażowanym w życie sąsiedzkie.

Jeśli niestety nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami żadnego z w/w przybytków szczęścia, pozostają nam przyjaciele, którzy zawsze znajdą dla nas miejsce nawet na najmniejszym balkonie czy loggi.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
2016-03-18 03:22:16
Tagi do artykułu: balkon | loggia | taras | Weranda
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Tarasy Tarasy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
taras

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Taras, balkon i loggia

taras
Jeśli pogoda sprzyja, miło jest spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody i pięknych przedmiotów. Warto więc zainwestować w przygotowanie atrakcyjnego miejsca na wiosenny i wakacyjny relaks. Balkon, taras i loggia mogą spełniać wiele funkcji. Mogą być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań, wypoczynku oraz przedłużeniem ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne

oświetlenie
Po zapadnięciu zmroku oświetlenie posesji ułatwi nie tylko bezpieczne dotarcie do domu, ale także odstraszy nieproszonych gości czyli złodziei. Dzięki takiemu oświetleniu wokół domu w każdej chwili możemy zobaczyć co się dzieje na zewnątrz. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne może stworzyć pełne blasku i uroku efekty wokół budynku, elementów małej architektury oraz ogrodu.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.