X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wiatraki przydomowe

wiatrak
Metody wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych stają się bardzo popularne. Na rynek polski wchodzi coraz więcej firm oferujących kompleksowe usługi związane wyborem modelu, lokalizacji i montażem przydomowych elektrowni. Należy pamiętać, że większość z tych urządzeń to alternatywne źródła, które nie zaspokajają całkowitego zapotrzebowania na prąd.


Dzięki odnawialnym źródłom zasilania pracują za darmo, generując nie tylko energię ale i oszczędności dla budżetu domowego.


Pozwolenie na budowę i koncesja
Przydomowe elektrownie wiatrowe, pionowe to niewielkie wiatraki montowane na wysokich masztach. Maszty osadza się na fundamentach, które zgodnie z prawem budowlanym czynią z konstrukcji obiekt budowlany, wymagający pozwolenia na budowę. Wyjątek stanowią małe wiatraczki usztywniane odciągami linowymi. Jako konstrukcja nie związana trwale z gruntem nie wymaga zezwolenia, jeśli będzie stała nie dłużej niż 3 miesiące.Koncesji i pozwoleń nie wymaga energia wytwarzana wyłącznie na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego.

Ile kosztują małe elektrownie wiatrowe?
Małe elektrownie wiatrowe mają ceny zróżnicowane pod względem mocy, jaka mogą wytworzyć, od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy zł.
Zwolennicy ekologicznych elektrowni przydomowych, którzy pragną uniezależnić się od sieci miejskiej zwykle łączą kilka metod pozyskiwania energii, np.: elektrownia wiatrowa połączona z panelami słonecznymi i generatorem spalinowym – w razie braku słońca i wiatru. Ów układ, zwany hybrydowym, to skomplikowane i kosztowne rozwiązanie.

Jak działa elektrownia wiatrowa?
Elektrownia wiatrowa działa tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Bardzo ważna jest lokalizacja turbiny wiatrowej w jak najwyższym punkcie. Akumulator gromadzi wytworzoną energię, natomiast inwerter (przetwornica), zwany również konwerterem mocy, zmienia wartość napięcia zgodnie z wymaganiem odbiorników. W takich też pakietach sprzedawane są małe elektrownie wiatrowe.

Mapa wietrzności a warunki lokalne
Idealnego miejsca na wiatrak nie wyznacza się na podstawie mapy wietrzności. Kluczem do perfekcyjnej lokalizacji jest wizja lokalna. Wiatr powinien mieć swobodny dostęp do urządzenia, co oznacza teren wolny od przegród mogących znacznie go osłabić. Umiejscowienie niektórych przeszkód można jednak wykorzystać. Wiatrak można postawić na wprost przerwy między budynkami. Zgodnie z zasadą Bernoulliego wiatr wiejący przez węższy obszar wzmacnia siłę swojego strumienia.
Małe, przydomowe wiatraki nie są bezszelestne. To także źródło hałasu, dlatego powinny stać co najmniej 20 m od domu.

Czytaj też: Przydomowa elektrownia wiatrowa
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-29 09:34:11
Tagi do artykułu: energia | Ekologia | elektrownia wiatrowa
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
dom inteligentyny

Inteligentny dom - czy warto?

Każdy z nas budując upragniony dom, marzy, aby był on bezpieczny, przytulny i komfortowy. Aby osiągnąć taki cel, nie tylko warto zasięgnąć rad architektów wnętrz, ale także zastanowić się nad instalacją nowoczesnych technologi w postaci systemu inteligentnego zarządzania domem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Systemy solarne w domu jednorodzinnym

systemy solarne
Nowoczesne systemy solarne w domu jednorodzinnym? Dzięki nowej, szerokiej ofercie udoskonalonych rozwiązań Solar Reynaers Aluminium oszczędności i ekologia idą w parze. Podsumowując roczne wydatki na energię, pomyślmy o zainstalowaniu energooszczędnych systemów, które pozwolą odciążyć nasz domowy budżet...

Inteligentna łazienka

bateria łazienkowa
Inteligentna, oszczędna i z klasą.. Każdy mężczyzna, a także i kobieta, marzy o takiej... łazience. Do tego musi być oczywiście funkcjonalna, bezpieczna i nowoczesna. Jakie możliwości daje przemyślana aranżacja współczesnej łazienki?

Czy warto inwestować w instalacje solarne?

kolektory słoneczne
W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej. Nieraz zdarza się, że zadają pytania, jak zamontować kolektory w nietypowych sytuacjach i kiedy taka instalacja się zwróci?.

W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej...

Geotermia - moc z wnętrza Ziemi

gejzer
Geotermia jest to jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ciepło z Ziemi. Jest to właściwie bardzo trafne określenie, gdyż energia geotermalna polega na wykorzystywaniu cieplnej energii wnętrza ziemi, szczególnie z działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Wykorzystywana jest na całym świecie - szczególnie ważna rolę odgrywa na Islandii, ale również w Polsce możemy spotkać się z jej wykorzystaniem.