X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Zakaz palenia w miejscach publicznych

zakaz palenia
15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołącza do listy państw chroniących obywateli przed dynem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach przepisowych tabliczek - znak zakazu palenia.


>> Dyskusja na forum <<

Zakaz palenia tytoniu popiera większość ankietowanych w sondażach
Obywatelska Koalicja Tytoń albo Zdrowie przeprowadziła badania poziomu stężenia dymu papierosowego w lokalach. Wynika z nich, że w polskich pubach i restauracjach dopuszczalna norma zdrowotna, w ciągu dnia, przekraczana jest piętnastokrotnie, a wieczorami nawet 260 razy.

Zakaz palenia papierosów w restauracjach i pubach zmniejszy obroty lokali?
Wielu właścicieli lokali usługowych boi się znacznej utraty klientów. W Nowym Jorku, wbrew obawom, zakaz palenia papierosów spowodował wzrost obrotów i zysku niemal o 9%. Ustawa o zakazie palenia w Polsce nie będzie tak restrykcyjna jak w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii, Anglii, Turcji i Grecji. Restauracje i puby mogą wydzielić miejsca dla niepalących oraz palarnie - pod warunkiem, że będą szczelnie odizolowane od pozostałych pomieszczeń.Sanepid rusza do lokali od 15 listopada
barStowarzyszenie akcji „Lokal bez papierosa” dba o właściwą interpretację przepisu przez właścicieli lokali. Rozesłano 10 tysięcy broszur tłumaczących zakazy i informujących o karach. Inspektorzy w sanepidzie przechodzą szkolenia aby zdobyć uprawnienia kontrolne. W dniu wejścia ustawy w życie będą uprawnieni do wypisania mandatu niereformowalnym palaczom i knajpiarzom.

Srogie kary dla buntowników
Niepodporządkowanie ustawie jest surowo karane. Właściciel, który nie wprowadzi zakazu zapłaci 2000 zł, a palacz przyłapany na gorącym uczynku, w miejscu obowiązywania zakazu, otrzyma mandat w wysokości 500 zł.

Tysiące złotych na palarnie, wentylatory i wyciągi
Lokale w których palono będą musiały przeznaczyć spory nakład na odświeżenie wyposażenia. Meble tapicerowane, meble drewniane, zasłony i ściany - przesiąknięte dymem - mają nieprzyjemny, kwaśny i stęchły zapach.
Oprócz finansów na drobne prace remontowe w sali dla niepalących, właściciele urządzający palarnie muszą zainwestować w wentylatory i wyciągi. Koszt takiego urządzenia to minimum 4 tysiące zł. Ściana oddzielająca sale dla palących i niepalących to koszt kilkunastu tysięcy, a profesjonalna kabina dla palaczy, którą można ustawić w dowolnym miejscu, to nawet 40 tys zł.

Ponadto ważne jest by instalacja wentylacyjna była w pełni sprawna. W zależności od typu instalacji i przeznaczenia pomieszczenia – np. w przypadku palarni - może wymagać dodatkowego wsparcia wentylatora lub wyciągu, które należy dobrać w zależności od kubatury pomieszczenia.

Typy wentylacji i zastosowanie
kobietaWentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna lub nawiewna dostarcza powietrze przez specjalnie zaprojektowane instalacje – polecana jest do pomieszczeń w których napływ świeżego powietrza z zewnątrz jest niemożliwy. Np. w pubach i restauracjach w piwnicach.

Wentylacja naturalna i mechaniczna wywiewna dostarcza powietrze przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych przegrodach zewnętrznych.
System wentylacji grawitacyjnej to rodzaj wentylacji naturalnej. Przewody wentylacyjne wyprowadzane są ponad dach budynku – w ten sposób wykorzystuje się siłę wyporu termicznego. W Polsce w 2008 roku wprowadzono nakaz stosowania regulowanych urządzeń nawiewnych.

W przypadku palarni każda z tych metod może nie być 100% skuteczna i może wymagać wsparcia dodatkowych urządzeń wentylacyjnych.
Większości właścicieli lokali nie stać jednorazowo na taki wydatek. Zapowiadają wprowadzenie zakazu i wyniesienie popielniczek na zewnątrz.

***
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach prawidłowego użytkowania instalacji i urządzeń wentylacyjnych, czytaj: Rozdział 6 - Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 Nr 74 poz. 836))

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-20 23:57:50
Tagi do artykułu: normy | restauracje | wentylatory | wentylacja
 
To w koncu przed lokalami mozna palic, czy nie?
dzieki za odpowiedz
Użytkownik Redakcja dnia 19 październik 2010 - 20:45 napisałW polskich pubach i restauracjach dopuszczalna norma zdrowotna w ciągu dnia przekraczana jest piętnastokrotnie, a wieczorami nawet 260 razy...

Link do artykułu: Zakaz palenia w miejscach publicznych
Komentarze do artykułu:
gość_Ewa @ 2010-11-19 08:31:37
Użytkownik Zwolenniczka dnia 05 listopad 2010 - 13:32 napisałJa jestem "za". Nienawidzę jak moje ubrania, włosy a nawet bielizna przesiąknięte są dymem z papierosów, co zwykle ma miejsce kiedy spędzam czas w pubie lub dyskotece. Spokojne sączenie piwka w lokalach też odpada, bo gryzący dym z papierosów ciśnie się do oczu, powoduje kaszel. Cieszę się z takiej ustawy. Skoro w Irlandii czy Anglii palacze mogą wychodzić na zewnątrz to w Polsce również.
W końcu w naszym kraju ktoś podjął słuszną decyzję.
Tak trzymać!!!
to zapraszam do kwiaciarni na piwko jest róża chryzantema i tulipan na pewno się świetnie będziecie bawić
gość_palacz @ 2010-11-15 10:53:28
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Izolacja wentylacji

Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.
grzyby

Wilgotność powietrza w domu

Odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu ma znaczący wpływ nie tylko na stan domowych mebli, ale także na zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche powietrze, jak i za duża wilgotność powietrza w domu mogą być powodem wielu przykrych niespodzianek związanych zarówno ze zdrowiem, jak i z mieszkaniem. Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza i czym można ją zmierzyć?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Monitory CO2 do pomiaru jakości powietrza

urządzenie
Od jakości powietrza znajdującego się w pomieszczeniu zależy komfort przebywających w nim osób. Kontrola zawartości dwutlenku węgla jest równie istotna dla samopoczucia, jak utrzymywanie właściwej temperatury i wilgotności.

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator marki First Austria
Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wózki widłowe - BHP pracy

wózek widłowy
Wszelkie transporty poziome powyżej 450 kg, powinny odbywać się przy pomocy elektrycznego wózka do transportu ręcznego - zgodnie ze zmianami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Normy prawne dotyczą również ręcznego podnoszenia ciężarów oraz regulują wartości dopuszczalnych mas ładunków...