X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Zakaz palenia w miejscach publicznych

zakaz palenia
15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołącza do listy państw chroniących obywateli przed dynem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach przepisowych tabliczek - znak zakazu palenia.


>> Dyskusja na forum <<

Zakaz palenia tytoniu popiera większość ankietowanych w sondażach
Obywatelska Koalicja Tytoń albo Zdrowie przeprowadziła badania poziomu stężenia dymu papierosowego w lokalach. Wynika z nich, że w polskich pubach i restauracjach dopuszczalna norma zdrowotna, w ciągu dnia, przekraczana jest piętnastokrotnie, a wieczorami nawet 260 razy.

Zakaz palenia papierosów w restauracjach i pubach zmniejszy obroty lokali?
Wielu właścicieli lokali usługowych boi się znacznej utraty klientów. W Nowym Jorku, wbrew obawom, zakaz palenia papierosów spowodował wzrost obrotów i zysku niemal o 9%. Ustawa o zakazie palenia w Polsce nie będzie tak restrykcyjna jak w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii, Anglii, Turcji i Grecji. Restauracje i puby mogą wydzielić miejsca dla niepalących oraz palarnie - pod warunkiem, że będą szczelnie odizolowane od pozostałych pomieszczeń.Sanepid rusza do lokali od 15 listopada
barStowarzyszenie akcji „Lokal bez papierosa” dba o właściwą interpretację przepisu przez właścicieli lokali. Rozesłano 10 tysięcy broszur tłumaczących zakazy i informujących o karach. Inspektorzy w sanepidzie przechodzą szkolenia aby zdobyć uprawnienia kontrolne. W dniu wejścia ustawy w życie będą uprawnieni do wypisania mandatu niereformowalnym palaczom i knajpiarzom.

Srogie kary dla buntowników
Niepodporządkowanie ustawie jest surowo karane. Właściciel, który nie wprowadzi zakazu zapłaci 2000 zł, a palacz przyłapany na gorącym uczynku, w miejscu obowiązywania zakazu, otrzyma mandat w wysokości 500 zł.

Tysiące złotych na palarnie, wentylatory i wyciągi
Lokale w których palono będą musiały przeznaczyć spory nakład na odświeżenie wyposażenia. Meble tapicerowane, meble drewniane, zasłony i ściany - przesiąknięte dymem - mają nieprzyjemny, kwaśny i stęchły zapach.
Oprócz finansów na drobne prace remontowe w sali dla niepalących, właściciele urządzający palarnie muszą zainwestować w wentylatory i wyciągi. Koszt takiego urządzenia to minimum 4 tysiące zł. Ściana oddzielająca sale dla palących i niepalących to koszt kilkunastu tysięcy, a profesjonalna kabina dla palaczy, którą można ustawić w dowolnym miejscu, to nawet 40 tys zł.

Ponadto ważne jest by instalacja wentylacyjna była w pełni sprawna. W zależności od typu instalacji i przeznaczenia pomieszczenia – np. w przypadku palarni - może wymagać dodatkowego wsparcia wentylatora lub wyciągu, które należy dobrać w zależności od kubatury pomieszczenia.

Typy wentylacji i zastosowanie
kobietaWentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna lub nawiewna dostarcza powietrze przez specjalnie zaprojektowane instalacje – polecana jest do pomieszczeń w których napływ świeżego powietrza z zewnątrz jest niemożliwy. Np. w pubach i restauracjach w piwnicach.

Wentylacja naturalna i mechaniczna wywiewna dostarcza powietrze przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych przegrodach zewnętrznych.
System wentylacji grawitacyjnej to rodzaj wentylacji naturalnej. Przewody wentylacyjne wyprowadzane są ponad dach budynku – w ten sposób wykorzystuje się siłę wyporu termicznego. W Polsce w 2008 roku wprowadzono nakaz stosowania regulowanych urządzeń nawiewnych.

W przypadku palarni każda z tych metod może nie być 100% skuteczna i może wymagać wsparcia dodatkowych urządzeń wentylacyjnych.
Większości właścicieli lokali nie stać jednorazowo na taki wydatek. Zapowiadają wprowadzenie zakazu i wyniesienie popielniczek na zewnątrz.

***
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach prawidłowego użytkowania instalacji i urządzeń wentylacyjnych, czytaj: Rozdział 6 - Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 Nr 74 poz. 836))

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-20 23:57:50
Tagi do artykułu: normy | restauracje | wentylatory | wentylacja
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Izolacja wentylacji

Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Monitory CO2 do pomiaru jakości powietrza

urządzenie
Od jakości powietrza znajdującego się w pomieszczeniu zależy komfort przebywających w nim osób. Kontrola zawartości dwutlenku węgla jest równie istotna dla samopoczucia, jak utrzymywanie właściwej temperatury i wilgotności.

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator marki First Austria
Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wózki widłowe - BHP pracy

wózek widłowy
Wszelkie transporty poziome powyżej 450 kg, powinny odbywać się przy pomocy elektrycznego wózka do transportu ręcznego - zgodnie ze zmianami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Normy prawne dotyczą również ręcznego podnoszenia ciężarów oraz regulują wartości dopuszczalnych mas ładunków...