X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Zakaz palenia w miejscach publicznych

zakaz palenia
15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołącza do listy państw chroniących obywateli przed dynem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach przepisowych tabliczek - znak zakazu palenia.


>> Dyskusja na forum <<

Zakaz palenia tytoniu popiera większość ankietowanych w sondażach
Obywatelska Koalicja Tytoń albo Zdrowie przeprowadziła badania poziomu stężenia dymu papierosowego w lokalach. Wynika z nich, że w polskich pubach i restauracjach dopuszczalna norma zdrowotna, w ciągu dnia, przekraczana jest piętnastokrotnie, a wieczorami nawet 260 razy.

Zakaz palenia papierosów w restauracjach i pubach zmniejszy obroty lokali?
Wielu właścicieli lokali usługowych boi się znacznej utraty klientów. W Nowym Jorku, wbrew obawom, zakaz palenia papierosów spowodował wzrost obrotów i zysku niemal o 9%. Ustawa o zakazie palenia w Polsce nie będzie tak restrykcyjna jak w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii, Anglii, Turcji i Grecji. Restauracje i puby mogą wydzielić miejsca dla niepalących oraz palarnie - pod warunkiem, że będą szczelnie odizolowane od pozostałych pomieszczeń.Sanepid rusza do lokali od 15 listopada
barStowarzyszenie akcji „Lokal bez papierosa” dba o właściwą interpretację przepisu przez właścicieli lokali. Rozesłano 10 tysięcy broszur tłumaczących zakazy i informujących o karach. Inspektorzy w sanepidzie przechodzą szkolenia aby zdobyć uprawnienia kontrolne. W dniu wejścia ustawy w życie będą uprawnieni do wypisania mandatu niereformowalnym palaczom i knajpiarzom.

Srogie kary dla buntowników
Niepodporządkowanie ustawie jest surowo karane. Właściciel, który nie wprowadzi zakazu zapłaci 2000 zł, a palacz przyłapany na gorącym uczynku, w miejscu obowiązywania zakazu, otrzyma mandat w wysokości 500 zł.

Tysiące złotych na palarnie, wentylatory i wyciągi
Lokale w których palono będą musiały przeznaczyć spory nakład na odświeżenie wyposażenia. Meble tapicerowane, meble drewniane, zasłony i ściany - przesiąknięte dymem - mają nieprzyjemny, kwaśny i stęchły zapach.
Oprócz finansów na drobne prace remontowe w sali dla niepalących, właściciele urządzający palarnie muszą zainwestować w wentylatory i wyciągi. Koszt takiego urządzenia to minimum 4 tysiące zł. Ściana oddzielająca sale dla palących i niepalących to koszt kilkunastu tysięcy, a profesjonalna kabina dla palaczy, którą można ustawić w dowolnym miejscu, to nawet 40 tys zł.

Ponadto ważne jest by instalacja wentylacyjna była w pełni sprawna. W zależności od typu instalacji i przeznaczenia pomieszczenia – np. w przypadku palarni - może wymagać dodatkowego wsparcia wentylatora lub wyciągu, które należy dobrać w zależności od kubatury pomieszczenia.

Typy wentylacji i zastosowanie
kobietaWentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna lub nawiewna dostarcza powietrze przez specjalnie zaprojektowane instalacje – polecana jest do pomieszczeń w których napływ świeżego powietrza z zewnątrz jest niemożliwy. Np. w pubach i restauracjach w piwnicach.

Wentylacja naturalna i mechaniczna wywiewna dostarcza powietrze przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych przegrodach zewnętrznych.
System wentylacji grawitacyjnej to rodzaj wentylacji naturalnej. Przewody wentylacyjne wyprowadzane są ponad dach budynku – w ten sposób wykorzystuje się siłę wyporu termicznego. W Polsce w 2008 roku wprowadzono nakaz stosowania regulowanych urządzeń nawiewnych.

W przypadku palarni każda z tych metod może nie być 100% skuteczna i może wymagać wsparcia dodatkowych urządzeń wentylacyjnych.
Większości właścicieli lokali nie stać jednorazowo na taki wydatek. Zapowiadają wprowadzenie zakazu i wyniesienie popielniczek na zewnątrz.

***
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach prawidłowego użytkowania instalacji i urządzeń wentylacyjnych, czytaj: Rozdział 6 - Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 Nr 74 poz. 836))

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2010-10-19 13:49:09
Tagi do artykułu: normy | restauracje | wentylatory | wentylacja
 
Mylisz pojęcia Hasthur. E-papieros nie jest obejściem przepisów. Jest ewent szkodliwy tylko dla ciebie . Dla innych, niczym para z czajniczka. Nie pisz o czym masz małe pojecie, albo zadne. Szkodzisz e-papierosom tylko. Bo jeden ciemniak z drugim, wezmie ich "palenie" za omijanie przepisów jak to ująłeś. Życze Ci przejścia na "e" , poznania tematu, i szerzenia nie palenia gówna zwanego tytoniem. Palacz ponad 20 lat, ponad 3 paki mocnych śmierdzieli na dzień. 7 dzień nie pale tego gówna- pozdrawiam
gość_Mark @ 2011-12-08 11:38:44
Mam nadzieje że nie zakażą nam jeszcze pić alkoholu w knajpach:) No tak nie ma co teraz dywagować po prostu trzeba zadbać o swoje zdrowie i znaleźć jakiś tańszy substytut.
gość_adam @ 2011-01-02 08:22:46
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
drzwi wewnętrzne

Invado otwiera “Drzwi do kariery”

Choć czasami można odnieść wrażenie, że w architekturze wnętrz powiedziano już wszystko, młodzi projektanci, biorący udział w konkursie „Drzwi do kariery” pokazują, że jest inaczej. „Drzwi do kariery” to konkurs ogłoszony przez firmę Invado, polskiego producenta drzwi wewnętrznych...
laur komsumenta

REHAU ZDOBYŁ BRĄZOWY LAUR KONSUMENTA 2014

Firma REHAU zdobyła kolejną w tym roku nagrodę – wyróżnienie przyznawane przez konsumentów, którzy mieli styczność z produktami REHAU. Brązowy Laur Konsumenta 2014 jest ważnym dla firmy osiągnięciem, które potwierdza silną pozycję marki REHAU i jest zbiorową formą rekomendacji.
logo

Nabycie spółki GEALAN przez VEKA AG spotkało się z dużym uznaniem

Andreas Hartleif, prezes zarządu spółki VEKA AG, wyciąga pozytywne wnioski z zakończonego sukcesem udziału firmy w najważniejszych targach branży „fensterbau/ frontale 2014“ w Norymberdze: „Ukazując nowe wyroby i propozycje rozwiązań na najważniejszej imprezie branżowej, zaprezentowaliśmy naszą wizję przyszłości. Ponadto jeszcze przed targami daliśmy do zrozumienia, poprzez przejęcie spółki GEALAN, że naszym celem, jako grupy kapitałowej, pozostaje dalszy aktywny rozwój.
logo

VEKA AG wzmacnia swoją pozycję poprzez przejęcie konkurencyjnej firmy GEALAN

Spółka VEKA AG z siedzibą w Sendenhorst (Westfalia), produkująca systemy profili z tworzyw sztucznych do okien i drzwi, przejęła od spółki konsultingowej Halder Beteiligungsberatung spółkę GEALAN Holding GmbH z siedzibą w Oberkotzau (Frankonia) oraz jej podmioty zależne i oddziały. Zainteresowane strony uzgodniły, że cena transakcji pozostanie poufna. Warunkiem przeprowadzenia transakcji jest jeszcze uzyskanie stosownej zgody od właściwych władz.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Monitory CO2 do pomiaru jakości powietrza

urządzenie
Od jakości powietrza znajdującego się w pomieszczeniu zależy komfort przebywających w nim osób. Kontrola zawartości dwutlenku węgla jest równie istotna dla samopoczucia, jak utrzymywanie właściwej temperatury i wilgotności.

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator marki First Austria
Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wózki widłowe - BHP pracy

wózek widłowy
Wszelkie transporty poziome powyżej 450 kg, powinny odbywać się przy pomocy elektrycznego wózka do transportu ręcznego - zgodnie ze zmianami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Normy prawne dotyczą również ręcznego podnoszenia ciężarów oraz regulują wartości dopuszczalnych mas ładunków...