Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu

budownictwo jednorodzinne

fot. budownictwo jednorodzinne

Kupno domu to ważna, często wręcz najważniejsza w życiu inwestycja. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na szereg istotnych spraw – od kwestii finansowych, przez jakość i wykończenie domu, na późniejszej jego funkcjonalności skończywszy. Analizując rynek i szukając odpowiedniej oferty, w pierwszej fazie trzeba skupić się na podstawowej kwestii – dogodnej lokalizacji i budżecie, jaki planujemy przeznaczyć na zakup.

Ta wstępna eliminacja spowoduje zawężenie pola poszukiwań i pozwoli na zwrócenie uwagi na kolejny ważny aspekt, jakim jest deweloper, który będzie odpowiedzialny za realizację domu. Już samo postanowienie o nabyciu domu od dewelopera, a nie samodzielnej realizacji inwestycji, pozwala zaoszczędzić wiele czasu spędzonego na załatwianiu formalności administracyjnych, kompletowaniu materiałów budowlanych i szukaniu zaufanej i solidnej ekipy. Warto zasięgnąć opinii wśród znajomych, w mediach oraz uczestniczyć w targach nieruchomościowych, by sprawdzić uczciwość i rzetelność wybranego dewelopera.

O profesjonalizmie świadczy również portfolio dewelopera – różnorodność zrealizowanych projektów determinuje jakość kolejnych inwestycji. Kompetentny deweloper potrafi przewidzieć wszystkie trudności np. związane z uzbrojeniem działki, ma doświadczenie w organizowaniu pracy ekipy oraz w dobieraniu odpowiednich materiałów. Powinniśmy wszystkie kwestie analizować krok po kroku – od ogółu do szczegółu. Najpierw należy zatem skupić się na terenie, na którym mieści się dom. Istotnym jest, by budynek nie znajdował się terenie zalewowym, a deweloper wcześniej zadbał, by zostały wykonane badania gruntowe oraz prace melioracyjne. Następnie trzeba upewnić się, czy do inwestycji zostały doprowadzone wszystkie niezbędne media – instalacja wodna oraz elektryczna. Jeśli działka nie jest uzbrojona i nie ma przyłączy w pobliskiej drodze, deweloper powinien zbudować przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne oraz cieplnych i telekomunikacyjne. Brak kanalizacji, zastąpionej szambem oprócz generowania dodatkowych kosztów wywozu nieczystości może spowodować skażenie wód gruntowych. Kłopotliwe systematyczne usuwanie nieczystości wiąże się również z dyskomfortem estetycznym.

Kolejnym krokiem powinno być dokładne przeanalizowanie właściwości materiałów użytych do budowy domu. Ich jakość przesądza bowiem o trwałości domu. Te niewidoczne dla oka elementy wykończenia są najistotniejsze dla żywotności całego budynku. W konstrukcji ścian obecnie bardzo dobre opinie ma cegła wapienno – piaskowa nadająca się do murowania ścian konstrukcyjnych, wznoszenia ścianek działowych, a także ścian fundamentowych i piwnicznych. Jest to materiał ekologiczny, wyprodukowany wyłącznie z naturalnych surowców. Coraz częściej zastępuje tradycyjne ściany z ceramiki (ceglane). Ściany, które powstają dzięki jego zastosowaniu są bardzo korzystne akustycznie, zapewniając odpowiednie wytłumienie hałasu. Silikaty charakteryzują się też wysoką zdolnością akumulacji ciepła i wchłaniania wilgoci z otoczenia oraz są odporne na zabrudzenia. Warto również zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonano okna. Przy realizacji Oazy Kampinos, użyliśmy drewnianej stolarki okiennej, gdyż drzewo jako materiał szlachetny jest przyjazne środowisku oraz zapewnia większy komfort użytkowania – lepszą, niż w przypadku okien plastikowych, przepuszczalność powietrza, która nie zmniejsza wysokiej izolacyjności cieplnej okien. Jeśli zaś chodzi o materiał ociepleniowy dla całego budynku, bezkonkurencyjna pozostaje na rynku wełna mineralna. Zapewnia ona niski współczynnik przewodzenia ciepła, będąc jednocześnie wodo i ognioodporną. Wełnę mineralną charakteryzuje także wysoka zdolność pochłaniania dźwięków. Materiał ten posiada większy ciężar własny od innych materiałów izolujących, a co za tym idzie również koszt montażu jest wyższy. Dodatkowo koszty powiększa stosowany do instalacji klej do wełny, droższy od tych używanych do instalacji alternatywnych materiałów ociepleniowych. Stąd powszechnym zamiennikiem wełny jest styropian. Posiada on właściwości izolacyjne równe wełnie mineralnej, tłumi hałas, ustępuje jedynie pod względem tzw. „oddychalności”. Warto dopytać dewelopera o rodzaj tynku oraz czy elewacja została pokryta powłoką zabezpieczającą przed wilgotnieniem i czy nie będą pojawiać się na niej zacieki po deszczu oraz mech. Jeśli zaś chodzi o dachówkę i sposób przekrycia dachu – na rynku dostępnych jest sporo różnych rozwiązań. Wartą uwagi jest płaska dachówka betonowa Tegalit, której sposób układania zapewnia bardzo dobre uszczelnienie, znacznie efektywniejsze niż tradycyjne pokrycia dachówkami bitumicznymi czy ceramicznymi. Dachówka tego typu pozwala również na przekrycie dachu o małym spadku – poniżej 30o .

Kolejnym ważnym elementem w ekspertyzie domu powinna być kwestia ogrzewania. Należy sprawdzić jakich urządzeń deweloper używa do ogrzewania domu: czy są to na przykład nowoczesne piece kondensacyjne, czy też urządzenie grzewcze starszego typu. Dobrze, jeśli klient może wybrać najbardziej korzystną dla siebie opcję. Domy w Oazie Kampinos mają w standardzie piec kondensacyjny oraz panele solarne zintegrowane z właściwie dobranym systemem sterowania ogrzewaniem. W budownictwie jednorodzinnym zastosowanie ekologicznych kolektorów służy do podgrzewania wody użytkowej oraz do wspomagania centralnego ogrzewania Klient może również wybrać opcję dodatkową w postaci pomp ciepła. To najnowocześniejsze rozwiązanie pozwala ograniczyć zużycie energii a tym samym chronić środowisko naturalne. Wysoki koszt inwestycyjny pomp ciepła, zostaje zbilansowany w trakcie użytkowania przez bardzo niskie koszty jednostki produkowanego ciepła.

Coraz więcej klientów pyta o ogrzewanie podłogowe. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, choć czasem klienci, mimo wysokich kosztów instalacyjnych, decydują się na zastosowanie tego rozwiązania na całej powierzchni użytkowej. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu a nie tylko w miejscu zainstalowania grzejnika, co daje komfort użytkowania, a także sprzyja alergikom redukując obecność grzybów czy pleśni.
Warto również zwrócić uwagę, czy w domu została przewidziana instalacja kominkowa, gdyż jej instalowanie na etapie ukończonego budynku może okazać się bardzo praco- i czasochłonne. Wymaga również otrzymania stosownych pozwoleń, stąd dużym ułatwieniem będzie, jeśli deweloper zadbał o nie wcześniej i instalacja jest możliwa na życzenie.

Wśród spraw, o których często zapomina się podczas oglądania inwestycji, a okazują się być niezbędnymi po wprowadzeniu się do nowego miejsca, jest m. in. obecność dodatkowych pomieszczeń w domu, w postaci schowków, spiżarni, czy suszarni. Jeśli brak ich w pierwotnym projekcie domu, warto pomyśleć o przearanżowaniu przestrzeni. Wśród tematów do poruszenia z deweloperem powinno znaleźć się również pytanie o plany zagospodarowania przestrzeni wokół domu oraz zaaranżowania przestrzeni wspólnych, w tym nasadzenia zieleni na osiedlu. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ochrony. Nawet jeśli w momencie zakupu nie jest to dla nas istotne, wystarczy pomyśleć o urlopie i poczuciu bezpieczeństwa, jakie będzie dawać ochrona monitorująca teren osiedla w czasie naszej nieobecności.

Na sam koniec, należy zostawić detale, dla przykładu w Oazie Kampinos klient odbierający dom, zastanie w nim zamontowane estetyczne drewniane parapety wewnętrzne oraz kamienne parapety zewnętrzne.
Rekomenduję wypisanie na spokojnie wszystkich istotnych elementów i dokładne przeanalizowanie niejasności z deweloperem przed podpisaniem umowy sprzedaży – kupna, gdy na zmianę decyzji nie będzie jeszcze za późno.

komentarz: Peter Obernhuber, członek zarządu UBM

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)