Znajdź swój styl z projektantem wnętrz

kuchnia

fot. kuchnia

Młode małżeństwa pokolenia PRL-u chcąc kupić meble, by urządzić mieszkanie, musiały zmierzyć się z tzw. komitetem kolejkowym. Figurowanie na liście kolejkowej tygodniami nie gwarantowało wcale sukcesu. Jeśli już udało się zakupić jakiś mebel, to zwykle była to tandetna meblościanka. Ileż zmieniło się od tego czasu! Obecnym dylematem staje się wybór stylu, w jakim urządzone ma być gniazdko i wręcz zbyt duży wachlarz możliwości, spośród których niełatwo wyłowić coś dla siebie.

Zobacz również: Klasyczny wzór mebli

10 błędów głównych
Osoby, które w dzisiejszych czasach stają przed koniecznością urządzenia domu czy mieszkania, mają możliwość aranżacji wnętrz w sposób stylowy i funkcjonalny. Często jednak zapominają, że jest to spore wyzwanie i popełniają szereg błędów, które okazują się brzemienne w skutkach – niszcząc późniejszą radość z użytkowania. Pewna Amerykanka prowadząca bloga o wystroju wnętrz wymienia kilka „gaf”, które psują efekt aranżacji. Należy do nich dobieranie mebli pasujących do siebie, które dają efekt „wystawy sklepowej”, gromadzenie zbyt wielu bibelotów na regałach i poduszek na sofie, wystające gdzieniegdzie kable, sztuczne kwiaty, tandetne fototapety, plastikowe pokrowce na meble, deska klozetowa we wzorki i pionowe żaluzje, a także tworzenie pokoi tematycznych. Nie są to jednak błędy poważne, gdyż można je usunąć. Znacznie trudniej zniwelować poważne niedociągnięcia wynikające z braku logiki. Powstają one wówczas, gdy brak najważniejszego elementu, jakim jest projekt wnętrza.

Przede wszystkim projekt
Funkcjonalna aranżacja przestrzeni nie jest możliwa bez rzetelnego projektu. Aby wystrój zachował spójność i symetrię, należy zachować także odpowiednią kolejność w jego realizacji – mówi Katarzyna Kiełek z firmy Nasciturus Design (www.n-design.pl), twórców m.in. projektów domów w Powsinie oraz Julianowie, które są przykładami doskonałego połączenia logiki planowania z estetyką. Przestrzeń nowoczesnych i zarazem ciepłych wnętrz powinna być zagospodarowana funkcjonalnie i pomysłowo, a pomieszczenia spójne z dopasowanymi do całości projektu dodatkami. Jest to szalenie istotne, gdyż – jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach. Bardzo częstym błędem jest zaś przypadkowy dobór dodatków i dekoracji, dlatego warto w tej materii poradzić się profesjonalistów.

Świadomi własnego stylu
W spocie reklamowym Ikei pod tytułem „Próba sprężystości” autorka dyktanda taksuje surowym wzrokiem mieszkanie młodej pary, urządzone bez wyraźnej koncepcji i stylu. Młodzi jednak wyglądają na zadowolonych i niczego nie świadomych. Reklama ta bardzo trafnie obrazuje problem wielu ludzi, przekonanych o własnych umiejętnościach aranżacyjnych.

Jedną z korzyści płynących ze współpracy z projektantami jest uniknięcie podobnych chaotycznych rozwiązań oraz pomoc w sprecyzowaniu własnych preferencji. Stylów aranżacji jest wiele, ale nie zawsze do końca wiadomo, jaki w zasadzie efekt chce się osiągnąć. Najpopularniejsze obecnie style to skandynawski, rustykalny, eklektyczny, kolonialny, art deco, ekologiczny oraz nowoczesny i minimalistyczny.

Styl nowoczesny charakteryzuje wykorzystanie zaawansowanych technologii, prostota, minimalizm. Ogranicza się podział w przestrzeni w takim wnętrzu, eksponując ją dzięki oświetleniu, a nieliczne meble są wykonane z drewna łączonego ze stalowymi elementami. Istnieją dwie odmiany tego stylu: ciepły (dzięki odpowiedniej kolorystyce) oraz hi-tech (industrialne wnętrza przypominające laboratoria). Z kolei w stylu minimalistycznym, mającym swe źródło w Japonii, dominuje prostota, perfekcja i formy geometryczne. Nieliczne meble stanowią tu w zasadzie jedyny element dekoracyjny, eksponując przestronność wnętrza. Obydwa nurty dedykowane są głównie ludziom młodym, nowoczesnym, ceniącym przestrzeń. Stylów jest wiele, z pomocą projektanta łatwiej zdecydować się na ten, który trafia w gust przyszłych mieszkańców. W końcu to szalenie istotny wybór, stanowiący o dobrym samopoczuciu w nowym miejscu zamieszkania.

Czym zajmują się projektanci?
Jeśli uważasz, że nie warto samemu bawić się w projektowanie wnętrz, ponieważ efekt może być odwrotny niż pożądany, trudny do odkręcenia i bardzo kosztowny, pomyśl o tym gdzie szukać specjalistów. Pierwsza nasuwająca się myśl: Internet i prasa branżowa. Takie magazyny jak „Czas na wnętrze”, „Świat rezydencji i ogrodów”, „Dobrze mieszkaj”, „Świat łazienek i kuchni” czy „Weranda”, to wiarygodne źródła poszukiwań. W takich czasopismach znaleźć można profesjonalnych projektantów. Co takiego nam oferują? Przede wszystkim poznają osobowość inwestora oraz jego styl życia, co pozwala im trafnie dopasować styl aranżacji do jego preferencji. W takim biurze projektowym można zamówić usługę koncepcyjną lub też projekt kompleksowy, który obejmuje całość działań od wizualizacji, poprzez układ ścian i okien, aranżację meblarską, wybór sprzętów, oświetlenia, kolorystyki, po nadzór autorski nad wykonaniem.

Stać cię na projektanta
Dla tych, którzy dalej wierzą w swoje umiejętności w zakresie planowania wnętrz oraz aranżacji wystroju i przestrzeni, koronnym argumentem będzie kwestia finansowa. Angaż biura projektowego wydaje się być niebotycznym wydatkiem. W rzeczywistości zaś przewyższa on koszt całego przedsięwzięcia o kilka procent, a daje pewność profesjonalnego wykonania. Projektanci bowiem dysponują rabatami, które są niedostępne zwykłym śmiertelnikom przy zakupie mebli i materiałów wykończeniowych. Ponadto specjaliści z tej branży są świadomi tego, że projekt i wyposażenie wnętrza nie jest jedynym wydatkiem budujących swój kąt inwestorów. Dlatego nierzadko indywidualnie traktują poszczególnych klientów. Niektóre firmy, m.in. firma N-design, dopasowują ceny swoich usług do kieszeni inwestora. To bardzo ważna informacja dla tych, którzy na to przedsięwzięcie chcą przeznaczyć konkretny, ustalony wcześniej według indywidualnych możliwości — budżet.

Poświęcenie dłuższej chwili na podjęcie decyzji o angażu projektanta i wyboru stylu w mieszkaniu to gra warta świeczki. W końcu dom czy mieszkanie to nasza przestrzeń życiowa, której ostatecznie nie zmieniamy zbyt często. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw i nie decydować się zbyt szybko. Działając w ten sposób możemy sprawić, że nasze wnętrza znów przypominać mogą kicz PRL-u.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)