X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domy z wizją

dom jednorodzinny
Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”.


Blisko natury
Wizją Franka Lloyda Wrighta w 1935 roku był dom nad wodospadem (Fallingwater). Tą niezwykłą realizację można podziwiać 50 mil od Pittsburga w stanie Pensylwania.
Dom Wrighta jest doskonałym przykładem wkomponowania architektury w środowisko naturalne. Bryła wtapia się dyskretnie w skalistą scenerię nad wodospadem, tworząc harmonijną całość. Wypływający od spodu wodospad podkreśla jedność obiektu z otoczeniem.

W ciągłym ruchu
Innym przykładem nietypowej architektury są domy ruchome: domy na wodzie lub architektura podążająca za słońcem.


Villa Girasole, zlokalizowana w Marcellise niedaleko Werony to dom podążający za słońcem. Pomysłodawcą i inwestorem przedsięwzięcia jest inżynier Angelo Invernizzi. Realizacja przywodzi na myśl latarnię morską. Okrągła klatka schodowa, dwukrotnie wyższa od części mieszkalnej, została połączona z prostopadłymi panelami aluminiowymi. Dach został zastąpiony przez gigantyczny taras widokowy.
Cała konstrukcja obraca się wokół własnej osi w ślad za promieniami słonecznymi.

Domy wyrastające z ziemi
Wznoszenie domów z worków ziemi ma swój początek setki lat temu. Innowacyjność metody polega na zastosowaniu odpowiednich worków, wypełnienia i wykończenia. Pionierem tej technologi stał się Kelly Hart, który wspólnie z żoną zbudował dom w górach w Colorado przy użyciu worków z piaskiem. Pierwsza próba nie powiodła się. Piasek był zbyt luźnym materiałem więc ściany rozsypały się. Przy drugiej próbie materiałem wypełniającym były pokruszone skały wulkaniczne. Ciekawostką jest stabilność konstrukcji, która nie stoi na podstawie fundamentowej.

Dom zbudowany z worków z piaskiem można oglądać także w Polsce. Powstał w Warszawie w 2004 r. jako przykład niedrogiego, ekologicznego budownictwa.

Pod ziemią
Earth House to podziemny, weekendowy dom architekta Byoung Soo Cho w Korei Południowej. Idea ziemianki, tak jak domów z piasku czy lepianek, ma długą historię. Mieszkańcy zimnej Islandii wiedzą doskonale, że domy budowane pod ziemią najlepiej utrzymują stałą temperaturę. Budynek jest pawie niezauważalny, ponieważ nie wystaje ponad poziom gruntu. Użyte materiały budowlane nadają całości przedsięwzięcia ascetyczny charakter. Elementy widoczne z zewnątrz to beton i drewno. Brak okien rekompensuje szczelina w dachu, która doświetla nawet najdalej położone od patia pomieszczenia.

Stodoła a'la loft
Na pięknej działce, w sercu malowniczej, warmińskiej przyrody powstał wspaniały dom. Na pierwszy rzut oka przypomina jedną z lokalnych stodół z czerwonej cegły o harmonijnych proporcjach. Dopiero z bliska da się zauważyć innowacyjność realizacji i jej prawdziwą funkcję. Właścicielom domu zależało na wtopieniu architektury w istniejący krajobraz. Bryła to synteza stodoły, kuźni i obory, natomiast wnętrze jest bardzo nowoczesne, utrzymane w klimacie współczesnych loftów.

dom jednorodzinnyBudownictwo w Polsce coraz odważniej otwiera się na innowacje i współczesne trendy architektoniczne. Dzięki zaawansowanej technologii, architektów ogranicza jedynie wyobraźnia. Wśród ciekawych pomysłów na dom można podziwiać odważne realizacje Roberta Koniecznego jak: „dom bezpieczny” , „dom z kapsułą”, „Dom OUTrialny”, „Dom Aatrialny” czy „Indywidualny Dom TypOwy”.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-16 06:41:45
Tagi do artykułu: domy | domy na wodzie | architektura | konstrukcje | Warszawa | lofty | Robert Konieczny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
dom jednorodzinny

Modernizacja kostki z lat 70

Popularna "kostka" z lat 60. i 70. to częsty element krajobrazu architektonicznego polskich miast. W czasach, gdy je budowano nie przykładano szczególnej uwagi do estetyki i jakości wykonania. Nieistotne były także kwestie taniej eksploatacji, ponieważ ceny energii były niskie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Najwęższy dom świata, czyli Dom Etgara Kereta

dom
Dom Etgara Kereta to prawdopodobnie najwęższy dom świata, który powstaje w szczelinie pomiędzy punktowcem a kamienicą, na warszawskiej Woli. Pomysł Jakuba Szczęsnego, architekta Grupy Projektowej Centrala, wzbudza na przemian sensacje i kontrowersje. Jak zmieścić dom w szczelinie, która w najszerszym miejscu ma zaledwie 152 cm?

„NIE materialna architektura” Roberta Koniecznego

dom jednorodzinny
19 lutego 2010 r. o godzinie 18.00 w krakowskim salonie Sanitec KOŁO odbędzie się spotkanie zatytułowane „NIE materialna architektura”. Jego gościem honorowym będzie Robert Konieczny - znakomity polski architekt, którego projekty zdobywają najwyższe oceny w uznanych światowych konkursach w dziedzinie architektury i projektowania...

Ekologiczne i energooszczędne domy jednorodzinne

dom jednorodzinny
W otulinie leśnej podwarszawskich Marek powstaje nowa inwestycja firmy Volumetric MK Sp. z o. o. „Nad brzegiem Czarnej”. To osiedle wyjątkowych, eleganckich willi. Inwestor zastosował nowoczesne technologie odzyskiwania ciepła, dzięki którym domy cechują się wysoką energooszczędnością.

Dom bezpieczny

dom jednorodzinny
Po raz pierwszy w historii światowej architektury powstał budynek, którego ruchome elementy znacząco ingerują w urbanistykę działki. Dom Bezpieczny, innowacyjny projekt Roberta Koniecznego. To ze wszech miar budynek niezwykły: niedostępny dla wzroku ciekawskich i skomplikowany technicznie...