X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ogrody zimowe

ogród zimowy
Kiedy dni robią się coraz krótsze, a otoczenie za oknem zamiast kusić nasyconymi barwami straszy gołymi gałęziami warto zastanowić się w jaki sposób możemy zachować choć kawałek lata w te pochmurne dni. Idealnym rozwiązaniem na jesienną szarugę są ogrody zimowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Takie szklane ogrody zimowe stwarzają wrażenie bezpośredniego związku z otoczeniem.


Tradycyjnie zimowe ogrody to nieogrzewane werandy, które przeważnie wykorzystywane są w sezonie wiosenno - letnim. Taki ogród sezonowy ma lekką konstrukcję, ważącą zaledwie kilkaset kilogramów. Szkielet zbudowany jest z profili wypełnionych pojedynczym szkłem lub płytami z litego poliwęglanu. Takie przegrody nie stanowią jednak bariery cieplnej, dlatego też we wnętrzu ogrodu ciężko utrzymać zimą dodatnią temperaturę. Zabudowy szklane doskonale nadają się do przechowywania roślin doniczkowych uprawianych na tarasie. W taki sposób można im zapewnić lepsze warunki zimowania niż na zewnątrz domu. Niestety wnętrze takiego ogrodu zimowego nie nadaje się do wypoczynku w mroźne, zimowe dni..krzewy liściasteInnym typem ogrodu zimowego, jest ogród z którego możemy korzystać przez cały rok. Te wiecznie zielone salony mają klimat podobny do tego, który panuje w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki konstrukcji profili i szkleniom szybami zespolonymi argonem mają niski współczynnik przenikania ciepła oraz dobrą szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Tego rodzaju ogrody wymagają mocnych fundamentów oraz trwałego połączenia ze ścianą dlatego najlepiej jak są stawiane razem z budynkiem.

Planując zimowy ogród należy się zastanowić nie tylko nad połączeniem z innymi pomieszczeniami domu, ale także nad jego lokalizacją względem kierunków świata. Najbardziej optymalną lokalizacją jest wschód lub zachód, gdzie w ciągu dnia pojawia się i słońce i cień. Tak zlokalizowana oranżeria nie jest narażona na przegrzanie, a docierające do niej promienie słoneczne dostarczą odpowiednia ilość światła naszym roślinkom.

Posiadacze ogrodów zimowych często marzą, by przez cały rok przebywać pośród pięknej zieleni. Aby takie marzenie spełniło się, należy dokonać odpowiedniego doboru roślin. Dzięki kwiatom uprawianym w oranżerii uzyskujemy lepszą klimatyzację oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo dzięki takim naturalnym elementom można dyskretnie podzielić wnętrze oraz uzyskać niezwykle dekoracyjny wygląd.

Kamelia japońskaPopularne kompozycje roślin w ogrodach zimowych opierają się na roślinności pochodzącej z rejonów śródziemnomorskich, dalekowschodnich oraz pustynnych.
Dla roślin pochodzących znad Morza Śródziemnego nieogrzewany ogród zimowy jest miejscem idealnym. Od wiosny do jesieni jest w nim ciepło i słonecznie. Natomiast zimą, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku jest jasno i przewiewnie. Jedną z najbardziej popularnych roślin trzymanych w donicach jest tworząca wspaniały klimat palma. Równie ciekawy może okazać się chamerops niski, daktylowiec kanaryjski czy szorstkowiec Fortunego. W tego typu ogrodzie powinny także znaleźć się wiecznie zielone krzewy takie jak mirt pospolity czy eukaliptus. Wspaniałe, kolorowe kwiaty zapewni nam bugenwilla gładka, a niesamowity zapach kwiat bielunia. Do ogrodów zimowych utrzymanych w śródziemnomorskim klimacie doskonale nadadzą się pojemniki z terakoty oraz niewielkie ogrodowe rzeźby.

Zimowe ogrody bardzo często urządzane są także w stylu pochodzącym z Dalekiego Wschodu, który doskonale spisuje się zarówno w nieogrzewanej zimą werandzie jak i w mieszkalnym ogrodzie zimowym. Styl ten charakteryzuje się bogactwem tropikalnych kwiatów i liści, pluskiem kojącej wody czy wspaniałym zapachem. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest figowiec benjamina lub figowiec pnący. Ciekawy azjatycki akcent można uzyskać wprowadzając charakterystyczne dla tego rejony rośliny takie jak herba chińska, kamelia japońska oraz liczne azalie. Wspaniałym dodatkiem mogą okazać się bambusowe maty i żaluzje, porcelanowe figurki oraz wszelkiego rodzaju małe stawy i fontanny.

AgavaOsoby, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, mogą wprowadzić do ogrodu zimowego różnego rodzaju kaktusy i sukulenty. Do wyboru mamy wiele gatunków sukulentów łodygowych i liściowych, ciepło i zimolubnych, o ciekawych pokrojach i fantazyjnych kwiatach. Bardzo popularny jest pachypodium Lamera czy liczne odmiany agaw oraz dracen. Kaktusy mają szczególnie atrakcyjny wygląd dzięki jaskrawym i pięknie kwitnącym kwiatom Mniejsze gatunki powinny być sadzone w kilku egzemplarzach w niskich i dużych pojemnikach. Należy także pamiętać, że sadzone rośliny powinny mieć podobne wymagania stanowiskowe.

Pomijając styl rodzaj oraz przeznaczenie naszego ogrodu, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin - podlewania, nawożenia, przesadzania czy zwalczania chorób i szkodników. Podczas wyboru roślin warto także zwrócić uwagę nie tylko na wygląd ale także na nasze możliwości w utrzymaniu ich w jak najlepszej formie, a wtedy przeszklony i pełen zieleni pokój z pewnością będzie wspaniałym miejscem do spędzania jesiennych deszczowych dni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-03-31 21:27:54
Tagi do artykułu: ogrody zimowe | rośliny doniczkowe | tarasy | oranżeria | krzewy | kaktusy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrody pod szkłem

ogród zimowy
Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.

Modne ogrody zimowe

ogród zimowy
Kiedy za oknami szaruga, a drzewa zamiast kusić zielenią liści straszą nagimi gałęziami warto pomyśleć o ogrodzie zimowym – kawałku lata w środku zimy. Dzięki ogrodom zimowym dostępnym w ofercie Wiga System możemy cieszyć się ciepłem, bujną roślinnością i wdzięcznymi kwiatami nawet wtedy, gdy za oknem mróz, śnieg i zawierucha...

Energooszczędne i bezpieczne drzwi tarasowe

drzwi tarasowe
Taras, patio czy ogród zimowy to miejsca, w których można znaleźć chwilę relaksu po długim dniu spędzonym w pracy. Miejsca te mają dodatkową zaletę - pozwalają domownikom cieszyć się pięknym widokiem niezależnie od pory roku. Jednak, by móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa, jakie ze sobą niosą, warto zadbać o to, by były nie tylko funkcjonalne, ale także energooszczędne i bezpieczne. To zadanie, jakie spełniać powinny odpowiednie okna i drzwi zastosowane w dużych przeszkleniach.

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

taras
Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?